• <Daha Fazlası Intel.com'da

AES-NI ve Secure Key Özellikleriyle Intel® Data Protection Teknolojisi

Intel® Advanced Encryption Standard New Instructions (Intel® AES-NI), hem hızlı hem de uygun maliyetli veri koruması ve güvenlik sağlar.

Nedir?

Intel® AES-NI, AES (Gelişmiş Şifreleme Standardı) algoritmasını daha da geliştiren, Intel® Xeon® işlemci ailesinde ve Intel® Core™ işlemci ailesi veri şifrelemeyi hızlandıran yeni bir şifreleme yönerge dizisidir.

Yedi adet yeni yönergeden oluşan Intel® AES-NI, BT ortamınız için daha hızlı ve daha uygun maliyetli veri koruması ve daha güçlü güvenlik sağlarken, önceden mümkün olmayan alanlarda bile kapsamlı şifrelemeyi olanaklı kılıyor.

Intel® AES-NI

Intel® Gelişmiş Şifreleme Standardı Yeni Yönergeleri (AES-NI)

intel aes new instructions

Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) neden önemlidir?

Şifreleme, iş için kritik verilerin güvenliğini sağlamanın en iyi yolu olarak sıklıkla önerilir; AES ise ağ trafiğini, kişisel verileri ve kurumsal BT altyapılarını korumada en yaygın olarak kullanılan standarttır.

Bulut bilişimde son zamanlarda yaşanan gelişmeler ile kişisel ve iş için kritik veriler geleneksel BT ortamlarını terk ediyor; daha yaygın olarak kullanılabilen ve daha güvenli bir şifreleme standardı olan AES ve Intel® AES-NI gibi hızlandırma mekanizmaları veri koruma konusunda vazgeçilmez hale geliyor.

Neyse ki AES, ağ trafiğini, kişisel verileri ve kurumsal BT altyapılarını korumada yaygın olarak kullanılan bir şifreleme standardı; ayrıca Intel® AES-NI de AES şifrelemesini hızlandırmak için kullanılabiliyor. Güçlü, uygun maliyetli ve esnek seçenekleriyle Intel® AES-NI, işletmenizin giderek büyüyen tehditlerden bir adım önde olmasını sağlıyor.

Nasıl çalışıyor?

Intel® AES-NI, AES algoritmasının bazı yoğun alt adımlarını donanıma uygulayarak AES uygulamasını güçlendirir ve daha hızlı yürütülmesini sağlar.

Yedi adet yeni yönergeden oluşan Intel® AES-NI, şifreleme ve şifre çözme işlemlerini hızlandırır, şifre kodu üretimini ve matris kullanımını geliştirirken aynı zamanda Carry-less Multiplication olarak bilinen yönerge dizisinin de yürütülmesine yardımcı olur.

Böylece, geleneksel kriptografik işlemler sırasında uygulama performansında yaşanan sıkıntılar en aza iner ve çizelgeye başvurma gibi geleneksel yazılım yöntemlerine ilişkin olarak AES’e yapılan yan kanal saldırılarına karşı önlemler alınarak daha gelişmiş güvenlik sağlanır.

Güçlerin Birleşimi: AES-NI ve Secure Key Özellikleriyle Intel® Data Protection Teknolojisi Bir Arada

Veri korumasının temelini oluşturan kriptografi aşağıdakilere dayanır:

    1. İyi algoritmalar, yani AES ve
    2. İyi anahtarlar, yani iyi rasgele sayılar.

Intel® AES-NI ve Intel® Secure Key Yönergeleri >

Intel® Dijital Rasgele Sayı Üretici (DRNG) >

Daha Fazla Bilgi

Intel® AES-NI verilerinizi nasıl korur

video icon

Intel® AES-NI offers new instructions that speed up enterprise encryption and offer better performance, security, and more.

Demoyu izleyin >

Veri koruması

Covers Intel® AES New Instructions, its usage models, performance improvements, and cryptographic libraries.

İnceleme raporunu okuyun >