• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT)

Çevrimiçi kullanıcı hesaplarına erişimi koruma altına alan çok yönlü güvenlik

Ek bir donanım tabanlı güvenlik katmanı

Kimliğinizi ve bulut ortamında depoladığınız iş verilerinizi korumak için ideal olarak donanımda entegre, güçlü bir kimlik doğrulama yöntemi gerekir. Güvenlik uzmanlarının çoğu, donanım tabanlı doğrulama yönteminin yalnızca yazılım ile doğrulama yönteminden daha etkili olduğu görüşündedir.

Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT), web sitelerine ve işletmelere daha güçlü, donanım tabanlı güvenlik ve cihaza gömülü kullanım kolaylığı sunmak amacıyla tasarlanmış bir kimlik doğrulama ve çevrimiçi erişim teknolojileri paketi olup, geleneksel donanım veya SMS ile kimlik doğrulama yöntemlerine kıyasla daha düşük maliyetler sunar. Intel IPT, dinamik tek kullanımlık şifre (OTP) cihazları ile iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerine, korumalı işlem ekranı (PTD) ile ekran korumasına, açık anahtar altyapısı (PKI) ile sertifikalara ve yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisi ile korumalı temassız işlemlere olanak tanır.

Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT) nasıl çalışır?

Tek Kullanımlık Şifre (OTP) ile Intel IPT

Intel IPT, Tek Kullanımlık Şifre (OTP) cihazları ve iki faktörlü bir kimlik doğrulama yöntemi kullanarak ağ ve web sitesi erişiminde güvenliği arttırır. Bir kullanıcı Intel IPT özelikli bir cihazdan Intel IPT kullanan bir web sitesini ziyaret ettiğinde, kullanıcı tercihlerinden sonra ziyaret edilen web sitesi, gömülü OTP cihazını yetkilendirerek bunu kullanıcının hesabıyla ilişkilendirebilir. OTP cihazı, yalnızca 30 saniye sonra süresi dolan, tek kullanımlık bir şifre üretir. İşletmelerin web siteleri, güçlü ve iki faktörlü kimlik doğrulama için bu OTP cihazını, bir kullanıcı adı ve şifreyle birlikte kullanabilir. Bu şifre cihazı, kullanılan cihazın donanımına entegre olduğu için, kullanıcılar tarafından kullanılması ve işletmeler tarafından devreye alınarak yönetilmesi çok daha kolay ve uygun maliyetlidir. Teknoloji, SMS gibi yüksek hacimli kullanımlardan sonra kullanıcılarına can sıkıcı rakamlar yansıtan işlem başına ücretler de kesmez. OTP özellikli Intel IPT, 3. nesil veya daha yeni Intel® Core™ işlemci kullanan tüm bilgisayarlarda ve Intel® Atom™ işlemcili bazı tabletler ile telefonlarda mevcuttur.

OTP özellikli Intel IPT hakkında daha fazla bilgi edinin >

Intel IPT ve Açık Anahtar Altyapısı (PKI)

Intel IPT, cihaz donanımına entegre PKI desteği de sunarak, RSA anahtar çiftlerinin ve sertifikalarının gömülü güvenlik işlemcisinde üretilmesini sağlar. Bu ise, belirli bir cihazdaki her türlü işlem, belge veya web trafiğinin kimlik doğrulamasını yaparken, bir sistem ile web sitesi arasında ortak kimlik doğrulama yönteminin kurulmasını sağlar. PKI desteğinden yararlanan işletmeler, Microsoft CryptoAPI* kullanan PKI cihazları ile Intel IPT'yi yönetebilir. PKI özellikli Intel IPT, işletmeler için donanım tabanlı güvenlik sağlamanın yanı sıra geleneksel akıllı kartların ve okuyucuların veya özel sipariş bilgisayarların ek masraflarından tasarruf edilmesine imkan tanır. Bu teknoloji, tüm 2. nesil veya daha yeni Intel® vPro™ platformlarında entegredir.

PKI özellikli Intel IPT’nin kötü amaçlı yazılımlara karşı nasıl daha gelişmiş koruma sağladığını öğrenin >

Intel® IPT ve Korumalı İşlem Ekranı (PTD)

PTD özellikli Intel IPT, gömülü güvenlik işlemcisi kullanarak bilgileri kullanıcılara gösterir ve kullanıcılardan gelen girdileri toplar. PTD kullanılarak görüntülenen bilgiler (örneğin PIN tuş takımı, sanal klavye ya da CAPTCHA), yalnızca cihazın karşısında fiziksel olarak bulunan kullanıcının görebileceği şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcılar PIN tuş takımı, klavye veya başka bir aygıtın düğmelerini tıklayarak girdi sağlayabilir. Bu sayede, kullanıcı girdilerinin korunmasına ek olarak, bu tür bilgiler ile kullanıcının anlamlı etkileşimi kullanıcının varlığını göstermeye yardımcı olur. PTD özellikli Intel IPT, 3. nesil veya daha yeni Intel® Core™ işlemci kullanan tüm bilgisayarlarda ve Intel® Atom™ işlemcili bazı tabletlerde mevcuttur.

PTD özellikli Intel IPT'yi keşfedin >

Intel IPT ve Yakın Alan İletişimi (NFC)

NFC teknolojisine sahip Intel IPT, cihaza gömülü bir temassız okuyucu içerir. Kullanıcı, bir web sitesinde oturum açmak veya çevrimiçi bir platformda alışveriş yapmak gibi işlemler sırasında temassız kart, telefon veya diğer benzer bilgileri dokunarak girebilir. Kullanıcı bilgilerini okuyucuya dokunarak girdiğinde, NFC teknolojili Intel IPT bu bilgilerin işletim sistemine ve bu cihazdaki potansiyel kötü amaçlı yazılımlara doğrudan ifşa edilmesini engeller. Böylece NFC teknolojisinin kullanım kolaylığı, bilgisayar veya yenilikçi kullanımlara olanak tanıyan tablet gibi açık cihazlara güvenle kazandırılabilir. Bir Intel Eseri Ultrabook™ cihazlarında bulunan bu teknolojinin daha da kapsamlı bir şekilde kullanılacağı tahmin edilmektedir.

NFC'nin nasıl çalıştığını görün >

Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT)

Dokun ve öde uygulaması güvenliği

video icon

Jeff Kataoka, Intel® NFC teknolojisi sayesinde daha güvenli ve daha hızlı bir çevrimiçi ödeme deneyimi hakkında bilgi veriyor.

Teknolojileri iş başında görün >