• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT)

Güvenlik düzeyinizi arttırın ve yetkisiz erişimleri engelleyin

Ek Bir Donanım Tabanlı Güvenlik Katmanı

Kimliğinizi ve bulut ortamında depoladığınız iş verilerinizi korumak için ideal olarak donanımda entegre, güçlü bir kimlik doğrulama yöntemi gerekir. Güvenlik uzmanlarının çoğu, donanım tabanlı doğrulama yönteminin yalnızca yazılım ile doğrulama yönteminden daha etkili olduğu görüşündedir.

Kötü amaçlı müdahalelere dirençli, iki katmanlı doğrulamanın doğrudan yeni Intel® Core™ vPro™ işlemcilere entegre olduğu bilgisayarlar ve cihazlar seçin. Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT)1, geleneksel donanım çözümlerinin maliyetini düşürürken kişisel bilgilerinize ve iş hesaplarınıza yetkisiz erişimleri engellemenizi sağlar. Ayrıca, web sitelerine ve işletmelere güvenilir bir bilgisayardan giriş yapıldığını doğrulamalarının kolay bir yöntemini sunar.

Intel® Identity Protection Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Tek Kullanımlık Parola (OTP) ile Intel IPT

Intel IPT, şirketlere güvenilir bir platformdan giriş yapan tarafın, kötü amaçlı bir yazılım değil de geçerli bir kullanıcı olduğunu doğrulamak için çeşitli yöntemler sağlayarak ağ ve web sitesi erişim noktalarını korur. Bu seçeneklerden biri, benzersiz, bir defa kullanılabilen, gömülü bir işlemciden 30 saniyede bir üretilen altı haneli tek kullanımlık bir paroladır. Kötü amaçlı müdahalelere karşı dirençli olan bu çözüm işletim sisteminden bağımsız olarak çalışır.1 Ayrıca, bilgiler yonga setinde korunduğu için kötü amaçlı yazılımlar bu parolaya ulaşamaz ya da bu parolayı bilgisayardan silemez.

OPT ve Intel IPT ile ilgili daha fazla bilgi edinin >

Açık anahtar altyapısı (PKI) ile Intel IPT

Diğer yöntemde ise Intel IPT, açık anahtar altyapısı kullanan bir erişim noktası koruması sağlar. Erişim noktalarını korumak için Açık Anahtar Altyapısı kullanan şirketler, Intel IPT teknolojisinden daha çok faydalanabilirler. Bu teknolojide, yonga setinde Tek Kullanımlık Parola bilgisine benzer bir Açık Anahtar Altyapısı sertifikası bulunur. Donanım düzeyinde güvenlik sağlayan Açık Anahtar Altyapısı ile Intel IPT, şirketlerin geleneksel akıllı kart ve şifre cihazları depolama seçeneklerini desteklemenin getirdiği ek maliyetten tasarruf etmesini sağlar.

Açık Anahtar Altyapısı ile Intel IPT’nin kötü amaçlı yazılımlara karşı nasıl daha gelişmiş koruma sağladığını öğrenin >

Korumalı işlem ekranı

Intel IPT, web sitesini ve ağ erişim noktalarını korumanın yanı sıra, şifreli bir G/Ç teknolojisine ve korumalı işlem ekranına sahiptir. Bu teknoloji, kullanıcıların klavye yerine fare ile veri girebilmesine olanak tanıyan güvenli bir giriş penceresi yaratır. Bu teknoloji, Tek Kullanımlık Parola ya da Açık Anahtar Altyapısıyla Intel IPT ile birlikte çalışır ve kullanıcı varlığı ile işlemleri doğrularken, bilgisayarın ekranını kötü amaçlı yazılımların karalamalarından korumak için bilgileri vermeden önce güvenli bir PIN girişi oluşturur.

Korumalı işlem ekranı ile Intel® IPT'yi keşfedin >

Yakın alan iletişimi (NFC) ve Intel IPT

Bir Intel Eseri Ultrabook™ cihazlarının belirli modellerinde bulunan NFC ile Intel IPT, Ultrabook™ ve NFC özellikli kredi veya kimlik kartı arasında iki katmanlı doğrulama yöntemi sunar. Kredi ya da kimlik kartı, kullanıcının kişisel kredi kartı ya da kimlik bilgilerini içeren ve kullanıcının Ultrabook cihazıyla ilişkilendirilebilen bir yonga ile entegre edilir. Bu, iletişim bilgileri için güvenli ve kolay bir yöntem sunabilir.

NFC'nin nasıl çalıştığını görün >

Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT)

Dokun ve öde uygulaması güvenliği

video icon

Jeff Kataoka, yakın alan iletişimi kullanan daha güvenli ve daha hızlı çevrimiçi ödeme deneyimi hakkında bilgi veriyor.

Teknolojileri iş başında görün >

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Hiçbir sistem her koşulda mutlak güvenlik sağlayamaz. 2. nesil veya üzeri nesil bir Intel® Core™ işlemci, etkinleştirilmiş bir yonga seti, ürün yazılımı, yazılım ve katılımcı bir web sitesi dahil olmak üzere Intel® Kullanıcı Doğrulama Teknolojisi (Intel® IPT) etkin bir sistem gerektirir. Bu konuda sisteminizin üreticisine başvurun. Intel, verilerin ve/veya sistemlerin kaybolması, çalınması ya da sonuç olarak ortaya çıkan zararlar konusunda hiçbir sorumluluk kabul etmez. Daha fazla bilgi için http://ipt.intel.com sayfasına bakın.