Her Zaman Daha Az Enerjiyle Daha Fazlasını Yapın

Mikromimari alanındaki gelişmeler daha küçük ve yüksek performanslı mobil cihazların geliştirilmesini kolaylaştırır. Ayrıca bu gelişmeler Intel'in iş modelinin ve başarısının arkasındaki itici güçtür. Akıllı tasarım ve akıllı işlem teknolojisi konusunda gösterdiği kararlılıkla Intel, daha küçük transistörler üretme yarışında sektördeki liderliğini koruyarak, daha enerji verimli ve daha yüksek performanslı işlemci çekirdekleri üretiyor.

Mikromimari nedir?

Mikromimari, yonga parçalarının ayrıntılı bir tasarımıdır. Bu tasarım, gelişmiş nanoteknoloji ile birleştiğinde, daha yetenekli ve enerji verimli bilgi işlem cihazlarının üretilmesini mümkün kılar. Intel’in mikromimari ekibi, son olarak ürettiği dünyanın ilk 3 boyutlu 22 nm transistörleriyle inovasyonda dev adımlar atmaya devam ediyor.

En Yeni Gelişmeleri Keşfedin

Daha hızlı ve küçük platformları, daha iyi HD grafikleri, daha güvenli, daha hızlı yanıtları ve otomatik kablosuz bağlantılarla daha iyi mobiliteyi destekleyen ve önceden Haswell olarak bilinen yeni Intel® mikromimarisinin avantajlarını keşfedin.

En yeni Intel mikromimarisi gelişmeleri hakkında daha fazla bilgi edin

3D, 22 Nanometre Mikromimari Gelişimi

Intel, Moore Yasası ve Tick Tock modelinden hareketle, ilk 3D 22 nm transistör testini başarıyla gerçekleştirerek ve yeni nesil 14 nm teknolojisini geliştirerek mikromimari alanında tarihe geçen başarılarını sürdürmektedir.

3. nesil Intel® Core™ işlemcilerde uygulanmaya başlanan Intel’in 3D, 22 nm mikromimarisi bilgisayar çipinin temel yapısında bir dönüm noktasıdır. Transistörler şimdiye kadar 2 boyutlu (düzlemsel) cihazlardı. Intel® 3 boyutlu ve 3 kapılı transistörler, 3 boyutlu bir yapıda silikon kanalın etrafını saran 3 kapı kullanır; bu sayede benzersiz güçte bir performans ve ultra düşük güç tüketimi elde edilir.

Bu yeni teknoloji, Intel'in daha yüksek performans ve daha düşük maliyetle daha uzun pil ömrü elde etmek ve Ultrabook™ gibi daha küçük cihazlar geliştirmek için çok daha güçlü mikroişlemciler yaratmasına olanak tanır.

Intel® 22 nm mikromimarisini keşfedin

Intel® Atom™ İşlemci Mikromimarisi

Mikromimari alanındaki sürekli inovasyon, Intel ailesinin en küçük ve kullanım alanı en geniş işlemcisi olan Intel® Atom™ işlemcinin gücüne güç katıyor. Intel® Atom™ işlemci, netbooklar, tabletler, el bilgisayarları, akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar, Akıllı Sistemler ve tüketici elektroniği dahil çok çeşitli mobil cihazların kalbinde yer alarak bu tür küçük cihazlarda eşsiz ses ve video performansı sağlar.

Intel® Many Integrated Core Mimarisi

Intel® Many Integrated Core Mimarisi (Intel® MIC Mimarisi), tek bir yongada 1 teraflopluk üst düzey kayan nokta performansıyla süper bilgi-işlem hızı, performans ve uyumluluk alanlarındaki en son gelişmedir. Intel MIC Mimarisi, yoğun seviyede paralel işleme kullanır; bu özelliğiyle iklim simülasyonları, finansal modeller, gen analizleri, medikal görüntüleme ve bunlar gibi paralel işlemeye dayanan birçok alanda yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) pazarını hedef alır.

Intel® MIC Mimarisini Keşfedin

İlgili Videolar

Intel'den Mark Bohr, yeni 14 nm transistör sürecini ve üç kapılı tasarımların artık birlikte nasıl daha uzun, daha ince ve daha yakın olduklarını ve böylece daha iyi bilgi işlem deneyimleri için nasıl daha fazla performans, daha az aktif güç ve daha uzun pil ömrü sağlandığını anlatıyor.

Videoyu izleyin

Intel® 3D üç kapılı transistör ve bu transistörü yüksek hacimde üretebilme becerisi, bilgisayar çipinin temel yapısında önemli bir değişimi başlatıyor. Transistörlerin geçmişi hakkında bilgi edinin.

Videoyu izleyin

İlgili Materyaller