• <Aramaya Geri Dön

Intel® Rapid Storage Teknolojisi

Intel® Rapid Storage Teknolojisi

İzlediğimiz filmlerden, çektiğimiz fotoğraflara ve kaydettiğimiz belgelere, oluşturduğumuz, kaydettiğimiz, düzenlediğimiz, paylaştığımız bilgilerin miktarı yıllar içinde katlanarak arttı. Bu yüksek kaliteli dijital içeriklerin tümü hızlı, güvenli, güvenilir bir depolama çözümü gerektiriyor.1

 • SATA Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyici Arabirimi (AHCI)2
 • Intel® Smart Response Teknolojisi3
 • Dinamik Depolama Hızlandırıcı2
 • Serial ATA RAID 0, 1, 5, ve 10 sürümleri desteği2
 • Intel® Rapid Recover Teknolojisi (Intel® RRT)2
 • Bekleme Modunda Güç Açık (PUIS) desteği2

Bilgisayarınızın performansını, hızını ve güvenilirliğini en üst düzeye taşıyın

Intel® Rapid Storage Teknolojisi, hiç olmadığı kadar üstün performans, hız ve genişletilebilirlik özellikleri sunar. İster bir ister daha çok Serial ATA (SATA) sürücü kullanın, en yeni SATA sürücülerin sunduğu gelişmiş performans ve düşük güç tüketiminin avantajlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca, sabit diskte sorun yaşanması durumunda olası veri kayıplarına karşı ek koruma sağladığınızın bilinciyle gönül rahatlığıyla çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Intel® Rapid Storage Teknolojisi ile ilgili kurulum ve yapılandırma, uyumluluk, kaynaklar ve yardımcı programlar hakkında daha fazla bilgi edinin >

Intel® Rapid Storage Teknolojisini indirin >

Solid state sürücünüzün performansını serbest bırakın

Dinamik Depolama Hızlandırıcı2, yoğun çoklu görev yürütme sırasında sistem güç yönetimi ilkelerini varsayılan güç yönetimine göre %151,4 daha hızlı performans sağlayacak şekilde dinamik olarak ayarlar ve böylece SSD'nizin performansını artırır.

En sık kullandığınız dosyalara ve uygulamalara hızlı erişim

Intel Rapid Storage Teknolojisinin bir özelliği olan Intel® Smart Response Teknolojisi3, en sık kullandığınız uygulamaları ve verileri tanımanın yanı sıra otomatik olarak yüksek performanslı bir SSD'ye depolar; ayrıca HDD'nin geniş depolama kapasitesine de erişim sağlar. Böylece, daha düşük maliyetli, düşük kapasiteli solid-state sürücüler (SSD) yüksek kapasiteli sabit sürücülerle bir arada kullanılabilir. Intel® Smart Response Teknolojisi, sisteminizin yalnızca sabit sürücüye (HDD) sahip bir sistemden daha hızlı çalışmasını sağlar.

 • En sevdiğiniz uygulamalarınıza ve verilerinize 3 kat daha hızlı erişim1,5
 • Windows 8* için %40 daha hızlı önyükleme süresi1,6

Dijital kütüphanenizin tamamını alacak daha geniş kapasiteli bir SSD'ye daha fazla para ödemenize gerek kalmadan çok daha hızlı içerik oluşturabilecek, çalışabilecek ve oyun oynayabileceksiniz.

Intel® Smart Response Teknolojisi, artık solid state melez sürücüleri (SSHD) destekler.7 SSHD, entegre yüksek performanslı SSD'ye sahip yeni bir HDD türüdür. Intel® Smart Response Teknolojisi, sürücüye en sık kullandığınız verileri bildirir, bu sayede SSHD bu verileri entegre SSD'ye depolar ve böylece daha yüksek SSHD performansı sağlanmış olur.

Intel® Smart Response Teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinin >

Performans ve koruma: RAID teknolojisi

Çoğumuz yedekleme ve depolama için önceden iyi bir plan yapmıyoruz. Bu nedenle sabit disk sorunları çok büyük zararlar verebiliyor; içeriklere bir daha ulaşılamayabiliyor. Intel® Rapid Storage Teknolojisi, video düzenlemek gibi disk-yoğun veri çeken uygulamalar için performansı ve veri güvenliğini arttıran özellikler sunar. Intek Rapid Storage Teknolojisi, 2 ila 6 sürücüyü RAID 0 olarak bilinen bir yapılandırmada bir araya getirir; böylece verilere herbir sürücüde aynı anda erişilebilir ve bilgisayarın yanıt verme hızı arttığı için en hızlı performans elde edilir. Intel Rapid Storage Teknolojisi RAID desteği en iyi güvenilirlik için aşağıdaki performans ve güvenilirlik düzeylerini sunar:

 • RAID düzey 0 (Veri Paylaştırma)
 • RAID düzey 1 (İkizleme)
 • RAID düzey 5 (Eşlik ile veri paylaştırma)
 • RAID düzey 10 (Veri paylaştırma ve ikizleme)

Bir bilgisayarda birden çok sürücü bulunması, tüm verileri iki ya da daha fazla sürücüde ikizleyerek felakete yol açabilecek sabit sürücü sorunlarında ek koruma sağlayabilir. Bu yapılandırma RAID 1 olarak bilinir. RAID 5 ve 10, tüm verileri sırasıyla üç ya da dört sürücüde ikizleyerek daha fazla güvenilirlik sağlar8.

Hızlı veri kurtarma

Intel® Rapid Recover Teknolojisi (Intel® RRT), sabit sürücü sorunlarında ya da veri bozulmalarında sistemin hızlı bir şekilde kurtarılması için kullanılabilecek bir kurtarma noktası sağlar. Ayrıca klon birim, kullanıcının tek tek dosyaları kurtarmasına olanak tanımak üzere salt okunur bir birim olarak monte edilebilir.

Düşük güç tüketimi

Cihazınız, Intel® Smart Connect Teknolojisi9 ile en yeni verileri alırken, Intel Rapid Storage Teknolojisi, HDD sürücüyü kapalı tutarak ve yalnızca düşük güç tüketen SSD'nin yeni verileri depolamasını sağlayarak pilinizin daha uzun süre dayanmasına olanak tanır.10

Daha yüksek performans ve esneklik

SATA Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyici Arabirimi (AHCI), Dahili Komut Sıralama (NCQ) teknolojisi, ek performans ve daha hızlı önyükleme ile bilgisayar çalışırken sürücülerin takılmasını ya da çıkarılmasını sağlayacak tak çıkar özelliği ve birden çok sürücüye sahip makinelerde güç yüklemesini azaltacak aşamalı döndürme özelliği sunar.

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerinde performans için optimize edilmiş olabilir. PCMark* gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

2. Intel® Rapid Storage Teknolojisi 4. nesil Intel® Core™ işlemci, etkin bir yonga seti ve Intel® Rapid Storage Teknolojisi (Intel® RST) yazılımı gerektirir.

3. Belirli bir Intel® işlemci, destekleyen bir chipset, Intel® Hızlı Depolama teknolojisi yazılımı ve doğru yapılandırılmış bir karma (HDD + küçük SSD) gerektirir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak, sonuçlarınız değişebilir. Daha fazla bilgi için sistem üreticinizle iletişime geçin.

4. Dynamic Storage Accelerator Performansı; iş yükü, depolama yapılandırması, işletim sistemi (OS) ve CPU C durumu çeşitli geçiş verimliliği dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Test sonucunda Dynamic Storage Accelerator performans modu, 2 SSD RAID 0'ın varsayılan güç yönetimine kıyasla yüzde 15 performans kazancı* sağladığı görülmüştür. Intel® mikromimarisi önceki Haswell 3 GHz, önceki Lynx Point Intel® Q87 chipset, 2 x 2 GB @ 1333 MHz RST 12.0.0.1075 OS HDD: Western Digital Black* WD2002FAEX 2 TB; Intel® SSD 320 Serisi; test edilen OS: RAID 0, iki diskli; Windows 7* Service Pack 1 (SP1) sürüm 7601; Kıyaslama yazılımı: PCMark Vantage* 1.0.2 yama 1901.

5. G/Ç Performansı İş Yükü: PCMark* Vantage HDD puanı; Sistem Yapılandırması: CPU: Intel® mikromimarisi, önceki adıyla Ivy Bridge 1,8 GHz çift çekirdekli + Intel® Hyper-Threading Teknolojisi; Bellek: 4 GB 1333 MHz DDR3; Yonga Seti: Intel® QM77 Yonga Seti; HDD: Western Digital Scorpio Black* 500 GB SATA 2. Nesil; SSD: Intel® SDD 320 Serisi 160 GB SATA 2. Nesil; Önbellek Cihazı: Intel® SSD 313 Serisi, 24 GB SATA 2. Nesil; Windows 8 Professional* 64 bit.

6. Windows* ADK başlatma zamanı; CPU: Intel® mikromimarisi önceki Ivy Bridge 1.8 GHz çift çekirdekli ve Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi); Bellek: 4 GB 1333 MHz DDR3. Chipset Intel® QM77 Express Chipset; Intel® Rapid Depolama Teknolojisi (Intel® RST) 11.5 aşağıdaki depolama seçenekleriyle sunulur: 1) HDD: Western Digital Scorpio Black* 500 GB SATA 2. Nesil; 2) Önbellek: Intel® SSD 313 Serisi 24 GB; 3) SSD: Intel® SSD 520 -, 60 GB SATA Gen2.

7. Intel® Akıllı Yanıt Teknolojisi, bir Intel® Core™ işlemci, belirli bir Intel® yonga seti, sürüm 12.5 veya üzeri Intel® Rapid Storage Teknolojisi yazılımı ve en az 16 GB bildirim kapasitesine sahip, SATA-I/O karma bilgi özelliğini destekleyen bir solid state karma sürücü gerektirir. Sonuçlar, sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişebilir. Daha fazla bilgi için sisteminizin üreticisine danışın.

8. Bir 3. nesil Intel® Core™ işlemci, etkin bir yonga seti, Intel® Rapid Storage Teknolojisi (Intel® RST) yazılımı ve doğru yapılandırılmış bir hibrit sürücü (HDD + küçük SSD) gerektirir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak, sonuçlarınız değişebilir. Daha fazla bilgi için sisteminizin üreticisine başvurun.

9. ¹ Intel® Smart Connect Teknolojisi belirli bir Intel® işlemci, Intel® yazılımı ve BIOS güncellemesi, Intel® Kablosuz bağdaştırıcı ve Internet bağlantısı gerektirir. Katı hal bellek veya sürücü eşdeğeri gerekebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak, sonuçlarınız değişebilir. Daha fazla bilgi için sistem üreticinize başvurun.

10. HDD'nin beklemede gücü açma (PUIS) ile etkinleştirilmesini gerektirir. Daha fazla bilgi için sistem üreticinizle görüşün.