Masthead Light

Intel® Turbo Boost Teknolojisi – İhtiyaca Göre İşlemci Performansı

İşletim sistemleri nasıl daha fazla iş yapar ve daha iyi performans sergiler

Intel® Turbo Boost Teknolojisi 1 4. Nesil Intel® Core™ işlemci tabanlı sistemlerde ihtiyaç duyduğunuzda daha fazla performans sağlar. Intel® Turbo Boost 2.0 İşlemci çekirdekleri; güç, akım ve sıcaklık spesifikasyon sınırlarının altında çalışıyorsa, Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi, bunların otomatik olarak Termal Tasarım Gücü (TDP) yapılandırmasıyla belirlenen frekanstan daha hızlı çalışmasını sağlar.

Dinamik performans artışı

İşletim Sistemi daha fazla performansa ihtiyaç duyduğunda, Intel Turbo Boost 2.0 Teknolojisi etkinleştirilir.

Intel Turbo Boost 2.0 Teknolojisi’nin maksimum performansı etkin çekirdeklerin sayısına göre değişir. İşlemcinin Intel Turbo Boost 2.0 Teknolojisi etkin olarak geçirdiği süre, işyüküne ve işletim ortamına göre değişir.

Aşağıdaki durumlar Intel Turbo Boost 2.0 Teknolojisi’nin belirli bir işyükündeki üst sınırını belirler:

  • Etkin çekirdeklerin sayısı
  • Tahmini akım tüketimi
  • Tahmini güç tüketimi
  • İşlemci sıcaklığı

İşlemci bu sınırların altında çalışıyorsa ve kullanıcının işyükü daha fazla performans gerektiriyorsa, işlemci frekansı frekans üst sınırına ulaşılana kadar dinamik olarak artar. Intel Turbo Boost 2.0 Teknolojisi, performansı ve enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak üzere akım, güç ve sıcaklık yönetimi ile paralel çalışan birden çok algoritmaya sahiptir. Not: Intel Turbo Boost 2.0 Teknolojisi, performansı kısa süreliğine maksimum düzeye çıkarmak için işlemcinin TDP yapılandırmasından ve veri tablosunda belirlenen güçten daha yüksek bir güç düzeyinde çalışmasına olanak tanır.

Bağımsız ve tamamlayıcı bir özellik olan Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi) hem çok iş parçacıklı hem de tek iş parçacıklı işyüklerinin performansını arttırır.

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Intel® Turbo Boost Teknolojisi, Intel Turbo Boost Teknolojisi özelliğine sahip bir sistem gerektirir. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.