• <Daha Fazlası Intel.com'da

UEFI için Intel® Platform Yenilikleri Çerçevesi

Evrensel EFI spesifikasyonu, işletim sistemi ve platform ürün yazılımı arasındaki arabirimi tanımlar.

UEFI mimari spesifikasyonu için Intel® Platform Yenilikleri Çerçevesi, Intel mimarisi tabanlı platformlar için platform ürün yazılımının oluşturulmasına yönelik yenilikçi yaklaşımın temel tasarım unsurlarını tanımlar.

Tasarımın temelini, modüler yazılımın yapı taşlarını bir araya getiren hizmetleri ve altyapıyı sağlayan temel çerçeve oluşturur.

“Temel” olarak bilinen altyapı kodu ve seçilen uygun modüler yapı taşları, bir araya gelerek platformu ve "boot shrink-wrap" işletim sistemleri veya diğer özel uygulama ortamlarını başlatmak üzere tasarlanmış tam platform yazılımı uygulamasını oluşturur.

Temeller, bu spesifikasyonda tanımlanan EFI öncesi başlatma (PEI) ve sürücü yürütme ortamı (DXE) aşamalarından oluşur.

Bu spesifikasyonda, ayrıca diğer birçok tasarım unsuru da açıklanarak eksiksiz bir referans tasarım ve belirli bir platform sabit yazılımının görüntüsünü donanım için ve söz konusu donanımın amacına ve pazarlanmasına yönelik olarak özelleştirecek isteğe bağlı yapı taşları için hizmet desteği sağlamak amaçlanmıştır.

Ek tasarım öğeleri, güvenlik hizmetleri, önyükleme aygıtı ilke yönetimi, çalışma zamanı hizmetleri, afterlife, ürün yazılımı depolama, kullanıcı arayüzü, ürün yazılım bütünleştirme hizmetleri, yönetilebilirlik desteği, eski yazılımlarla uyumluluk ve önyükleme/devam etme yolları gibi öğelerdir.

Birlikte çalışabilirlik ve bileşen spesifikasyonları

Birlikte çalışabilirlik ve bileşen spesifikasyonlarında, PEI ve DXE temellerini tamamlayan ve ayrıca çerçeve tasarımında mimari özelliği olan işlevsel bileşenler çok daha ayrıntılı açıklanmaktadır.

Bu bağlamda “mimari” terimi, işlevsel bileşenlerin çerçeve tasarımına dayanan ürün yazılımları kullanan birçok platformda çalışmak üzere tasarlanmış ve yazılmış her bir kod ile var olduğu düşünülebilecek hizmetler sağladığını ifade eder.

Spesifikasyon indirme

UEFI için Intel® Platform Yenilikleri Çerçevesi'ne yönelik aşağıdaki spesifikasyonlar indirilebilir. Tüm spesifikasyonlar PDF formatındadır.

Spesifikasyonlar hakkında geribildirim verin >

İndirilebilir PDF'ler:

Çift yıldız işareti (**) Temel spesifikasyonunu belirtir.

Genişletilebilir Sabit Yazılım Spesifikasyonu genel bakış

Bu sayfada yalnızca EFI 1.10 ve EFI 1.02 Spesifikasyonlarına ilişkin EFI spesifikasyon bilgisi bulunur ve bu spesifikasyonlar bu siteden indirilebilir. Bununla birlikte, en güncel EFI spesifikasyonu UEFI spesifikasyonuyla birleştirilmiştir ve üyeler bu spesifikasyonları Evrensel Genişletilebilir Ürün Yazılım Arabirimi (UEFI) web sitesinden indirebilir.

EFI Spesifikasyonu

EFI Spesifikasyonu 1.10 sürümünü, 0.95 sürümünün taslağı ve en son sürümü arasındaki değişiklikleri belirten bir belgeyi indirebilir ve ilgili spesifikasyonlara erişebilirsiniz. Aşağıdakilerden birini seçin:

  • Spesifikasyon 1.10 Güncelleme -001 indir. EFI Spesifikasyonu 1.10 güncelleme -001, resmi EFI Spesifikasyonu 1.10 yayınlandıktan sonra, 07.01.2003 ile 01.11.2003 tarihleri arasında sunulmuş ve kabul edilmiş açıklamalar ile düzeltmeleri içerir.