Intel® vPro™ Teknolojisi

Daha iyi koruma için entegre güvenlik

İşletmeler ve akıllı sistemler için ek bir güvenlik katmanı

Günümüzün işletmeleri ve akıllı sistem geliştiriciler, dört kritik BT güvenliği alanıyla karşı karşıyadırlar:

  • Kötü amaçlı saldırılardan, yazılımlardan ve virüslerden koruma dahil tehdit yönetimi
  • Kimlik ve web sitesi erişim noktası koruması
  • Kişisel ve işle ilgili gizli verilerin korunması
  • Bilgisayarların ve iş istasyonlarının uzaktan ve yerel takibi ve onarımı

Intel® vPro™ teknolojisi, kapsamlı güvenlik, yönetilebilirlik ve üretkenlik özellikleriyle bu ihtiyaçlara yanıt verir. Bu teknoloji, yeni Intel® Core™ vPro™ işlemci ailesinde, Intel® Xeon® E5-2600, E5-1600 ve  E3-1200 işlemci ürün ailesinde, Intel® yonga setlerinde ve bu dört kritik BT işlevini kolaylaştıran ve hızlandıran ağ adaptörlerinde entegredir.1,2

Intel vPro teknolojisi, uygun şekilde entegredir, ancak bazı benzersiz özelliklerinin devreye alınması için kurumun ihtiyaçları ve politikalarına göre ek bir çalışma gerekebilir. Intel® Setup and Configuration Software 9.0 sayesinde, BT yöneticileri Intel vPro işlemci tabanlı bilgisayarları ya da iş istasyonlarını dakikalar içinde uygulamaya koyabilir.2

Saldırıların işletim sistemine sızmasını önleyin

Saldırıların işletim sistemine sızmasını önleyin

Intel vPro teknolojisi, fark edilmesi zor, sisteme sızan kötü amaçlı saldırılar ile bulut ortamında ve sanal ortamlarda çalışan kullanıcıları tehdit eden kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlar. Intel® Trusted Execution Teknolojisi (Intel® TXT)3 ve Intel® Virtualization Teknolojisi (Intel® VT)4 dahil donanım tabanlı birçok özelliği, tümü güvenlik duvarının ötesinde merkezileştirilmiş görüntü yönetimi, güvenli ağ depolama ve bant dışı koruma için bir araya getirir.

Gizli bilgileri koruyun

İşletmeye, çalışanlara ve müşterilere ait gizli bilgileri koruyun

Geleneksel hesap doğrulama yöntemleri artık yeterli değil. Bu nedenle Intel vPro teknolojisi, Intel® Identity Protection Teknolojisinin (Intel® IPT) çevrimiçi güvenlik özelliklerinden başlamak üzere birçok entegre savunma hattı sunar5: gömülü tek kullanımlık parolaları, entegre açık anahtar altyapısı (PKI) ve korumalı işlem ekranı.

Intel® AES New Instructions6 standardı, ek koruma sağlar ve kullanıcı üretkenliğini etkilemeden verileri dört kat daha hızlı şifreleyebilir.7 Teknoloji, yüksek kaliteli rasgele sayılar üreten donanım tabanlı şifreleme Intel® Secure Key8 teknolojisine sahiptir ve daha güvenli etkileşimler için daha güvenilir veri şifreleme olanakları sunar.

Güvenlik ihlallerine hızla yanıt verin

Hızınız ve çevikliğinizle güvenlik ihlallerine yanıt verin

Intel vPro teknolojisi donanıma gömülü olduğundan, yeteneklerine; sabit sürücüden, işletim sisteminden ve yazılım uygulamalarından bağımsız olarak önyükleme öncesi ortamda erişilebilir ve bu yetenekler yönetilebilir. Böylece yönetim, bu alanlardaki sorunlardan daha az etkilenir. Sistemin güç durumu ya da işletim sisteminin durumu ne olursa olsun bilgisayara veya iş istasyonuna uzaktan erişim sunar. Bu teknoloji:

  • BT teknisyenlerinin cihazlar arasında güvenlik yamalarını hızlı bir şekilde devreye almasını, şifreli sürücülerin kilidini uzaktan açabilmesini ve veri güvenliği ayarlarını yönetebilmesini sağlar
  • Üç eşzamanlı ekran yapılandırmasını, 27 ek dili ve birden çok ekranda gelişmiş fare iyileştirmelerini destekleyen KVM Remote Control9 gibi benzersiz özelliklerle BT yardım masası çalışanlarının bir platformu tamamıyla kontrol etmesine olanak tanır
  • BT'nin bir güvenlik ihlalinden sonra virüslü platformları uzaktan teşhis etmesine, izole etmesine ve onarmasına olanak tanır
  • Platform kapalı olduğunda bile, bir elektrik hattına ya da ağa bağlı olduğu sürece platform uygulamalarının uzaktan yönetilmesini kolaylaştırmak için Intel Active Management Teknolojisi'ni (Intel AMT)10 kullanır ve McAfee Deep Command* ya da Microsoft System Center* gibi yönetim ve güvenlik çözümleriyle desteklenir.
  • İşletim ortamının BT tarafından yönetilen ve kullanıcının sahip olduğu bölümlerinin daha iyi kontrol edilmesini ve ayrılmasını sağlayan Intel® Virtual Machine Control Structure Shadowing (Intel® VMCS Shadowing) özelliğinin eklenmesiyle tüketiciye uyarlama için en gelişmiş güvenlik ve bilgi işlem modeli esnekliğini sunar.

Akıllı Sistemlerde Intel vPro Teknolojisi

Otomatik vezne makineleri (ATM'ler)

Otomatik vezne makineleri (ATM'ler)

Intel AMT gibi Intel vPro teknolojisi özellikleri, bankaların ATM sorunlarını hızlı bir şekilde gidermelerini ve ATM'leri uzaktan onarmalarını, böylece ATM'lerin kullanılabilirliğinin artmasını sağlar. Intel VT, banka işlemi uygulamasının reklam videoları gibi kritik olmayan uygulamalardan arındırılarak güvenli bir şekilde çalışmasına olanak tanır ve böylece güvenilirliği arttırır. Son olarak, Intel TXT, sisteme farkında olunmadan yüklenen yetkisiz yazılımları başlatma sırasında önleyerek ATM'yi korur.

İnteraktif kiosk kullanan adam

Yerinde hizmetten çok daha hızlı

Günümüzün hızlı çalışma ortamlarında, Yer Bazlı Hizmetler zamandan tasarruf etmenize ve ihtiyacınız olan kaynakları daha hızlı bularak iş ortamlarını geliştirmenize yardımcı olabilir. Sağlık hizmetlerinden finans hizmetlerine ve imalata kadar birçok sektördeki müşteriler, bu özellikten faydalanmaya başladılar.
Yer Bazlı Hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinin >

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Hiçbir bilgisayar sistemi her koşulda mutlak güvenlik sağlayamaz. Belirli Intel® işlemcilerde bulunan dahili güvenlik özellikleri, ek yazılım, donanım, hizmetler ve/veya İnternet bağlantısı gerektirebilir. Yapılandırmaya bağlı olarak sonuçlarınız değişebilir. Ayrıntılı bilgi için sistem üreticinize başvurun. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com/content/www/us/en/security/security-at-home.html sayfasına bakın.

2. Intel® vPro™ Teknolojisi karmaşık bir teknolojidir; kurulması ve etkinleştirilmesi gerekir. Özelliklerin ve sonuçların kullanılabilirliği donanım, yazılım ve BT ortamınızın kurulmasına ve yapılandırılmasına bağlı olacaktır. Daha fazla bilgi için şu sayfaya gidin: www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/vpro/vpro-technology-general.html. 

3. Hiçbir bilgisayar sistemi her koşulda mutlak güvenlik sağlayamaz. Intel® Güvenilir Yürütme Teknolojisi (Intel® TXT) için, Intel® Sanallaştırma Teknolojisi, Intel TXT tabanlı bir işlemci, chipset, BIOS, Kimliği Doğrulanmış Kod Modülleri ve Intel TXT uyumlu ölçülmüş başlatma ortamı (MLE) gerekir. MLE bir sanal makine izleyicisi, bir işletim sistemi veya uygulamadan oluşabilir. Intel TXT için ayrıca sistemde Trusted Computing Group tarafından tanımlanan TPM v1.2 ve bazı kullanımlar için özel yazılımlar yüklü olmalıdır. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/data-security/security-overview-general-technology.html sayfasına bakın.

4. Intel® Virtualization Teknolojisi (Intel® VT), etkin bir Intel® işlemci, BIOS ve sanal makine monitörü (VMM) içeren bir bilgisayar sistemi gerektirir. İşlevler, performans ve diğer avantajlar donanım ve yazılım konfigürasyonlarına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Yazılım uygulamaları tüm işletim sistemleri ile uyumlu olmayabilir. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/virtualization/virtualization-technology/hardware-assist-virtualization-technology.html sayfasına bakın.

5. Hiçbir sistem her koşulda mutlak güvenlik sağlayamaz. 2. veya 3. nesil bir Intel® Core™ işlemci veya Intel® Xeon® işlemci E3-1200 v2 ürün ailesi, etkin bir yonga seti, ürün yazılımı ve yazılım ile katılımcı bir web sitesi de dahil olmak üzere Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT) özellikli bir sistem gerektirir. Bu konuda sisteminizin üreticisine başvurun. Intel, verilerin ve/veya sistemlerin kaybolması, çalınması ya da sonuç olarak ortaya çıkan zararlar konusunda hiçbir sorumluluk kabul etmez. Daha fazla bilgi için http://ipt.intel.com sayfasına bakın.  

6. Intel® AES Yeni Komut Dizisi (Intel® AES-NI), Intel® AES-NI özellikli işlemci içeren bir bilgisayar ve komut dizisini doğru sırada işlemek için Intel® tarafından sağlanmayan yazılımlar gerektirir. Özelliğin bulunup bulunmadığını öğrenmek için bayinize veya bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için, software.intel.com/en-us/articles/intel-advanced-encryption-standard-instructions-aes-ni/ sayfasına bakın.

7. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri, yalnızca Intel mikro işlemcilerinde en iyi performansı sunacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark ve MobileMark gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com/performance sayfasına bakın. Sonuçlar, Intel tarafından yazılım, karşılaştırma veya üçüncü tarafların diğer verileriyle yalnızca bilgilendirmek amacıyla ölçülmüştür.  Sistem donanımı veya yazılım tasarımı ya da yapılandırılmasındaki herhangi bir farklılık gerçek performansı etkileyebilir.  Intel bu belgede belirtilen üçüncü tarafın uygulamasını kontrol etmez veya denetlemez.  Intel tüm müşterilerinin burada belirtilen üçüncü tarafların web sitelerini veya diğer kaynakları ziyaret ederek belirtilen verilerin doğru olduğunu ve satışa sunulan sistemlerin performansını yansıttığını doğrulamalarını teşvik eder.

8. Hiçbir sistem mutlak güvenlik sağlayamaz. Intel® Gelişmiş Şifreleme Standardı Yeni Talimatları (Intel® AES-NI), Intel® AES-NI özellikli işlemci içeren bir bilgisayar sistemi ve talimatları doğru sırada uygulamak için yazılımlar gerektirir. Intel® Secure Key, belirli Intel® işlemcilerde bulunan Intel® Secure Key özellikli bir platform ve Intel® Secure Key teknolojisini destekleyecek şekilde optimize edilmiş yazılımlar gerektirir. Daha fazla bilgi ve stok durumu için sistem üreticinize başvurun.

9. KVM (Klavye, Video, Fare) Uzaktan Kumanda özelliği yalnızca etkin entegre grafikleri olan, çift çekirdekli Intel® Core™ i5 vPro™ ve i7 vPro™ işlemcilerle kullanılabilir. Harici grafik kartları desteklenmez.

10. Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) tarafından etkinleştirilmiş Güvenlik özellikleri, destekleyen bir yonga kümesi, ağ donanımı, yazılımı ve bir şirket ağı gerektirir. Sunucu işletim sistemi tabanlı bir VPN üzerinden ya da kablosuz olarak bağlanıldığında veya bilgisayar pille çalışırken, uyku modundayken, hazırda beklerken veya kapalıyken Intel AMT kullanılamayabilir ya da bazı özellikler sınırlı olabilir. Kurulum yapılandırma gerektirir ve yönetim konsoluyla komut yazımı ya da ayrıca mevcut güvenlik çerçevelerine, modifikasyonlarına ya da yeni iş süreçlerinin uygulanmasıyla entegrasyonunu gerektirir. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/intel-active-management-technology.html sayfasına bakın.