• <Daha Fazlası Intel.com'da

Karşılaştırma Tablosu: 3. Nesil Intel® Core™ i7-3820QM İşlemci

Astonishing performance and stunning visuals

Intel® Core® i7 Processors

Intel® Core™ i7-3820QM Mobile Processor

For a difference you can see and feel in HD or 3D, multitasking or multimedia, get the visibly smart 3rd generation Intel® Core™ i7-3820QM mobile processor with top-of-the-line performance for your most demanding tasks. With our best set of features, the Intel® Core™ i7-3820QM mobile processor is the ideal choice for whatever you want to accomplish—because the only thing more amazing than Intel® technology is what you’ll do with it.

Watch the video to experience the 3rd generation Intel® Core™ processor >

 

Performance Normalized to Baseline Chart

Incredible 3D Gaming and Media Performance

  • Experience high-definition movies, shows, and games featuring Intel® Insider™,1 Intel® Wireless Display,2 and Intel® HD Graphics.
  • Capture and share your favorite life moments with fast and easy photo editing and video creation with built-in visuals3 featuring Intel® Quick Sync Video and Intel® Clear Video HD Technology.
  • With Intel® Turbo Boost Technology,4 your PC can perform up to 2.9x as fast as its top-of-the-line predecessors did.

 

Performance Normalized to Baseline Chart

Do What You Want. Where You Want. Only Faster.

  • Intel® Core™ i7-3820QM mobile processors, with quad-core power, allow you to breeze through demanding tasks while editing HD video, building your audio library, or rendering a multilayered image file.

Intel® Core™ i7 Processors Notebook PC Configuration Details

Aç/Kapat

Intel Processor Name

2nd Generation Intel® Core™ i7-2860QM Processor

3rd Generation Intel® Core™ i7-3820QM Processor

Number of cores / threads

4/8

4/8

Processor speed

Up to 3.60 GHz

Up to 3.70 GHz

Direct Media Interface

5 GT/s

5 GT/s

Processor third-level cache

Unified 8MB L3

Unified 8MB L3

Platform manufacturer

Asus* N56VM (modified)

Asus* N56VM (modified)

Chipset

Mobile Intel® HM76 Express Chipset

Mobile Intel® HM76 Express Chipset

Chipset Intel® INF file

 

 

Platform BIOS

 

 

System memory

 

 

Hard disk

 

 

Hard disk driver

 

 

Video card

 

 

Video driver

 

 

Graphics resolution

 

 

Operating system

 

 

Microsoft DirectX* version

 

 

Power management mode

 

 

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Intel® Insider™, donanım tabanlı bir içerik koruma mekanizmasıdır. Entegre görsel teknolojilere sahip 3. veya 4. nesil Intel® Core™ işlemci tabanlı bir bilgisayar, İnternet bağlantısı ve yetkili sağlayıcılardan satın alınmış veya kiralanmış içerikler gerektirir. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/intel-insider-for-premium-hd-home-entertainment.html sayfasına bakın.

2. Intel® WiDi özellikli bir sistem ve Intel® WiDi özellikli bir alıcı cihazı gerektirir. 1080p ve Blu-ray* veya diğer korumalı içerikler yalnızca entegre görsel teknolojiler özelliğine sahip, uyumlu bir alıcı cihazı ve ortam oynatıcı içeren ve destekleyici Intel® WiDi yazılımı ile grafik sürücüsünün yüklü olduğu 3. veya 4. nesil Intel® Core™ işlemci tabanlı bilgisayarlarda oynatılabilir. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/intel-wireless-display.html sayfasına bakın.

3. Entegre görsel teknolojiler her bilgisayarda etkinleştirilmemiştir ve optimize edilmiş yazılımlar gerektirebilir. Bu konuda sisteminizin üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/visual-technology/intel-visual-technology-consumer.html sayfasına bakın.

4. Intel® Turbo Boost Teknolojisi yeteneğine sahip bir sistem gerektirir. Intel Turbo Boost Teknolojisi 2.0, Intel Turbo Boost Teknolojisinin yeni neslidir ve yalnızca belirli Intel® işlemcilerde bulunur. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.