• <Daha Fazlası Intel.com'da

Intel® Xeon® Processor E5-2600 v2 Product Family

Financial services performance

Intel® Xeon® processor

The Intel® Xeon® processor E5-2600 v2 product family is at the heart of an agile and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, energy efficiency, integrated workload optimizations, and cost-effectiveness. Whether you are improving agility through virtualization, running cloud-based services, or running high performance computing applications, such as design automation and real-time financial transactions, you’ll be delighted by better than ever performance and energy efficiency. New virtualization and security features work together to deliver a more trusted compute environment. You will be able to harness big data and deliver new services with deeper insights, enabled by Intel® Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks across the platform. The Intel® Xeon® processor E5-2600 v2 product family—versatile processors at the heart of today’s data center.

Qualitative Finance

Financial Services benchmarks have a wide collection of numerical algorithms in quantitative finance. These algorithms are usually the core part of computational-intensive workloads. 

Binomial is a lattice numerical method with wide application in pricing financial derivatives in equity and the fixed-income area. This benchmark generates data for about 15 million options (14991360). Each option has different values for stock price, strike price, and time to expiration. Volatility and interest rate are held constant. The pricing engine uses Binomial with path time step of 2048 and prices European option spec using the input data.

Black-Scholes* is a popular financial valuation model with wide application in equity and fixed-income derivatives pricing. This benchmark generates data for1.07 trillion options. Each option has different values for stock price, strike price, time to expiration. Volatility and interest rate are held constant.

Monte Carlo* is a statistical computing method with wide application in financial derivatives pricing. This benchmark generates data for about 1.5 million options (1572864). Each option has different values for stock price, strike price, time to expiration. Volatility and interest rate are held constant. The pricing engine uses Monte Carlo with path length of 256K or (262144), and price European option spec uses the input data.

FNR*(financial numerical recipes) is a collection of popular quantitative finance algorithms implemented in C and C++.

Intel Internal Testing as of July 2013

Yapılandırma Ayrıntıları:

  Intel® Xeon® Processor E5-2690-based Platform Intel® Xeon® Processor E5-2697 v2-based Platform

Number of processors

2

2

Number of cores/threads

8/16 per processor

12/24 per processor

Processor speed

2.9 GHz

2.7

Processor third-level cache

20 MB

30 MB

Platform manufacturer

Intel® Server Board S2600CP

Intel® Server Board S2600CP

System memory

64 GB

64 GB

Memory type

DDR3-1600

DDR3-1866

Operating system

Red Hat* Enterprise Linux* 6.3

Red Hat* Enterprise Linux* 6.4

Intel® Hyper-Threading Technology

Best configuration

Best configuration

Prefetcher

Enabled

Enabled

Non-uniform memory access (NUMA)

Enabled

Enabled

Intel® Turbo Boost Technology

Enabled

Enabled

Storage

3-disk SSD RAID-0 Array

3-disk SSD RAID-0 Array

Additional information:1 2 3 4 5 6

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri, yalnızca Intel mikro işlemcilerinde en iyi performansı sunacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark ve MobileMark gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dâhil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için, www.intel.com/performance sayfasına bakın.

2. Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisi: Daha fazla bilgi için http://ark.intel.com sayfasındaki İşlemci Teknik Özellik Bulucu'ya bakın veya Intel temsilcinizle görüşün.

3. Intel® Turbo Boost Teknolojisi yeteneğine sahip bir sistem gerektirir. Intel Turbo Boost Teknolojisi 2.0, Intel Turbo Boost Teknolojisinin yeni neslidir ve yalnızca belirli Intel® işlemcilerde bulunur. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.

4. Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi), Intel HT Teknolojisini destekleyen bir Intel® İşlemci ve Intel HT Teknolojisi ile kullanılabilen bir chipset, BIOS ve işletim sistemi gerektirir. Performans kullandığınız donanıma ve yazılıma bağlı olarak değişecektir. Hangi işlemcilerin HT Teknolojisini desteklediğiyle ilgili daha fazla bilgi için, www.intel.com/products/ht/hyperthreading_more.htm sayfasına bakın.

5. Intel işlemci numaraları performans ölçütü değildir. İşlemci numaraları, işlemci aileleri arasındaki farklılıkları değil, her işlemci ailesi içindeki farklı özellikleri gösterir. Ayrıntılı bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/processors/processor-numbers.html sayfasına bakın.

6. Sonuçlar dahili Intel analizlerine dayalı tahminlerdir ve sadece bilgi amaçlı olarak temin edilmiştir. Sistemin donanım ya da yazılım tasarımında ya da yapılandırılmasındaki herhangi bir farklılık gerçek performansı etkileyebilir.