• <Daha Fazlası Intel.com'da

Intel® Xeon® Processor E5-2600 v2 Product Family

Virtualization performance benchmarks

Intel® Xeon® processor badge

The Intel® Xeon® processor E5-2600 v2 product family is at the heart of an agile and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, energy efficiency, integrated workload optimizations, and cost-effectiveness. Whether you are improving agility through virtualization, running cloud-based services, or running high-performance computing applications, such as design automation and real-time financial transactions, you’ll be delighted by better than ever performance and energy efficiency. New virtualizatyion and security features work together to deliver a more trusted compute environment. You will be able to harness big data and deliver new services with deeper insights, enabled by Intel® Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks across the platform. The Intel® Xeon® processor E5-2600 v2 product family—versatile processors at the heart of today’s data center.

Virtualized Server Consolidation Performance using VMmark* v2.5

VMmark* is a free tool that hardware vendors, virtualization software vendors, and other organizations use to measure the performance and scalability of applications running in virtualized environments. VMmark 2.x measures the performance of multi-host virtual environments and is designed as a tile-based benchmark consisting of a diverse set of workloads commonly found in the data center. The virtual machine configurations and the software stacks inside the virtual machines are fixed as part of the benchmark specification and is meant to be representative of a general-purpose virtualization environment. VMmark 2.5 adds increased parallelism, additional client support, support for vSphere* 5.1, support for short runs, and enhanced messaging.

VMmark enables users to:

  • Measure virtual data center performance accurately and reliably
  • View and compare the performance of different hardware and virtualization platforms

VMware VMmark* is a product of VMware, Inc.

Best publications as of September 10, 2013.

Yapılandırma Ayrıntıları:


Intel® Xeon® Processor E5-2690-based Platform Intel® Xeon®Processor E5-2697 v2-based Platform

System

Fujitsu PRIMERGY RX300 S7*

HP ProLiant DL380p Gen8*

Number of processors

2

2

Number of cores / threads

8/16 per processor

12/24 per processor

Processor speed

2.9 GHz

2.7 GHz

Processor third-level cache

20 MB

30 MB

Platform manufacturer

Fujitsu

Hewlett-Packard

System memory

256 GB

256 GB

Operating system

Microsoft Windows* Server 2008 R2 Enterprise (64-bit)

 

Microsoft Windows 2008 R2 Enterprise (64-bit)

Hypervisor

VMware ESX* 5.1.0 Build 799733

VMware ESXi* 5.1.0 U1 Build 1065491

Source

http://www.vmware.com/a/assets/vmmark/pdf/2013-08-06-Fujitsu-RX300S7.pdf

http://www.vmware.com/a/assets/vmmark/pdf/2013-09-10-HP-ProLiantDL380pG8.pdf

Additional information: 1 2 3 4 5 6

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri, yalnızca Intel mikro işlemcilerinde en iyi performansı sunacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark ve MobileMark gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dâhil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için, www.intel.com/performance sayfasına bakın.

2. Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisi: Daha fazla bilgi için http://ark.intel.com sayfasındaki İşlemci Teknik Özellik Bulucu'ya bakın veya Intel temsilcinizle görüşün.

3. Intel® Turbo Boost Teknolojisi yeteneğine sahip bir sistem gerektirir. Intel Turbo Boost Teknolojisi 2.0, Intel Turbo Boost Teknolojisinin yeni neslidir ve yalnızca belirli Intel® işlemcilerde bulunur. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.

4. Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi), Intel HT Teknolojisini destekleyen bir Intel® İşlemci ve Intel HT Teknolojisi ile kullanılabilen bir chipset, BIOS ve işletim sistemi gerektirir. Performans kullandığınız donanıma ve yazılıma bağlı olarak değişecektir. Hangi işlemcilerin HT Teknolojisini desteklediğiyle ilgili daha fazla bilgi için, www.intel.com/products/ht/hyperthreading_more.htm sayfasına bakın.

5. Intel işlemci numaraları performans ölçütü değildir. İşlemci numaraları, işlemci aileleri arasındaki farklılıkları değil, her işlemci ailesi içindeki farklı özellikleri gösterir. Ayrıntılı bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/processors/processor-numbers.html sayfasına bakın.

6. Sonuçlar dahili Intel analizlerine dayalı tahminlerdir ve sadece bilgi amaçlı olarak temin edilmiştir. Sistemin donanım ya da yazılım tasarımında ya da yapılandırılmasındaki herhangi bir farklılık gerçek performansı etkileyebilir.