• <Daha Fazlası Intel.com'da

Intel® Xeon® Processor E5-4600 Product Family

Middle-tier operations performance

Intel® Xeon® Processor E5-4600 Product Family

Intel® Xeon® Processor E5-4600 Product Family

The Intel® Xeon® processor E5 family is at the heart of a flexible and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, built-in capabilities, and cost-effectiveness. From virtualization and cloud computing to design automation or real-time financial transactions, you’ll be delighted by better than ever performance. I/O latency is dramatically reduced with Intel® Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks, streamline your operations, and increase your agility. Intel® Xeon® processor E5 family—versatile processors at the heart of today’s data center.

Move up from 2-socket with enhanced performance

General purpose applications

Middle-tier operations

  • Server-side Java* using SPECjbb2005*

Virtualized data center

Optimized configurations

Energy efficient performance

Value options

Support Spiky Customer Growth With Record Middle-Tier Transactional Performance

SPECjbb2005* (Java server benchmark) is SPEC's benchmark for evaluating the performance of server side Java. Like its predecessor, SPECjbb2000*, SPECjbb2005 evaluates the performance of server side Java by emulating a three-tier client/server system (with emphasis on the middle tier). The benchmark exercises the implementations of the JVM (Java virtual machine), JIT (just-in-time) compiler, garbage collection, threads, and some aspects of the operating system. It also measures the performance of CPUs, caches, memory hierarchy and the scalability of shared memory processors (SMPs). SPECjbb2005 provides a new enhanced workload, implemented in a more object-oriented manner to reflect how real-world applications are designed and introduces new features such as XML processing and BigDecimal computations to make the benchmark a more realistic reflection of today's applications.

SPEC and the benchmark name SPECjbb are registered trademarks of the Standard Performance Evaluation Corporation.

SPECjbb2005* benchmark score: business operations per second (bops); bops/JVM

Up to 2.7x more operations/sec. on 4-socket

Configuration Details: Server Side Java Performance Using SPECjbb2005*

Aç/Kapat

Best publications submitted to SPEC* as of June 22, 2012. Publications may still be under review and not yet posted to http://www.spec.org.

 

Intel® Xeon® Processor X5690-Based Platform

Intel® Xeon® Processor E5-2680-Based Platform

Intel® Xeon® Processor E5-4650-Based Platform

System

Oracle Sun Blade M2*

IBM iDataPlex* Server dx360 M4

IBM System x*3750 M4

Number of processors

2

2

4

Number of cores / threads

6/12 per processor

8/16 per processor

8/16 per processor

Processor rated frequency

3.46  GHz

2.7 GHz

2.7 GHz

Last level cache

12 MB

20 MB

20 MB

Platform manufacturer

Oracle

IBM

IBM

System memory

48 GB

64 GB

256 GB

Link speed

8.0 GT/s QPI

8.0 GT/s QPI

8.0 GT/s QPI

Operating system

Red Hat* Enterprise Linux Server release 6.2

Microsoft Windows Server* 2008 R2

Microsoft Windows Server* 2008 R2 Enterprise x64 Edition SP1

JVM version

Oracle Java HotSpot* 64-Bit Server VM on Windows, version 1.6.0_25
2 JVMs; SPECjbb bops/JVM=487,629

IBM J9* VM (build 2.6, JRE 1.7.0)
8 JVMs; SPECjbb bops/JVM=188,998

IBM J9* JVM (build 2.6, JRE 1.7.0); SPECjbb2005 bops=2818988, SPECjbb2005 bops/JVM=176187

Source

http://www.spec.org/osg/jbb2005/results/
res2011q1/jbb2005-20110215-00950.html

http://www.spec.org/osg/jbb2005/results/
res2012q1/jbb2005-20120305-01050.html

Submitted to SPEC* for review/publication as of 22 June 2012.

Additional information: 1,2,3,4,5,6,7

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerinde performans için optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

2. Her karşılaştırma testi için göreceli performans, test edilen ilk platformdan asıl karşılaştırma sonucunun alınması ve bu sonuca taban değer olarak 1.0 atanmasıyla hesaplanmıştır. Test edilen diğer platformlar için göreceli performans temel olarak alınan platformun asıl karşılaştırma sonucunun diğer her platformun karşılaştırma sonuçlarına bölünmesiyle ve bunlara, bildirilen performans iyileştirmeleriyle bağlantılı performans sayılarının atanmasıyla hesaplanmıştır.

3. Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisi: Daha fazla bilgi için http://ark.intel.com sayfasındaki İşlemci Teknik Özellik Bulucu'ya bakın veya Intel temsilcinizle görüşün.

4. Intel® Turbo Boost Teknolojisi içeren bir sistem gerektirir. Intel® Turbo Boost Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi yalnızca seçkin Intel® işlemcilerde bulunur. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.

5. Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi), Intel HT Teknolojisini destekleyen bir Intel® İşlemci ve Intel HT Teknolojisi ile kullanılabilen bir chipset, BIOS ve işletim sistemi gerektirir. Performans, kullandığınız belirli donanım ve yazılımlara bağlı olarak değişecektir. Intel HT teknolojisini destekleyen işlemcilerle ilgili ayrıntıları da içeren daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/hyper-threading/hyper-threading-technology.html sayfasına bakın.

6. Intel® işlemci numaraları, performans ölçütü değildir. İşlemci numaraları, işlemci aileleri arasındaki farklılıkları değil, her işlemci ailesi içindeki farklı özellikleri gösterir. Ayrıntılı bilgi için www.intel.com/content/www/tr/tr/processors/processor-numbers.html sayfasına bakın.

7. Intel ürünleri; tıbbi sistemler ile yaşam kurtarma, yaşam sürdürme, kritik kontrol veya güvenlik sistemlerinde veya nükleer tesis uygulamalarında kullanılmak amacıyla tasarlanmamıştır. Belirtilen bütün tarih ve ürünler yalnızca planlama amacıyla verilmiştir ve haber vermeksizin değiştirilebilir.