• <Daha Fazlası Intel.com'da

Intel® Xeon® Processor E5-4600 Product Family

Life sciences performance

Intel® Xeon® Processor E5-4600 Product Family

Intel® Xeon® Processor E5-4600 Product Family

The Intel® Xeon® processor E5 family is at the heart of a flexible and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, built-in capabilities, and cost-effectiveness. From virtualization and cloud computing to design automation or real-time financial transactions, you’ll be delighted by better than ever performance. I/O latency is dramatically reduced with Intel® Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks, streamline your operations, and increase your agility. Intel® Xeon® processor E5 family—versatile processors at the heart of today’s data center.

Move up from 2-socket with enhanced performance

General purpose applications

Middle-tier operations

Virtualized data center

Optimized configurations

Energy efficient performance

Value options

Flexibility in technical computing

Technical compute applications

Financial services industry (FSI)

Life sciences

Numerical weather

Breakthrough Your High Energy Physics Problem Now

The benchmark code MILC* represents part of a set of codes written by the MIMD Lattice Computation (MILC) collaboration used to study quantum chromo-dynamics (QCD), the theory of the strong interactions of subatomic physics. It performs simulations of four dimensional SU(3) lattice gauge theory on MIMD parallel machines. "Strong interactions" are responsible for binding quarks into protons and neutrons and holding them all together in the atomic nucleus. See http://www.physics.indiana.edu/~sg/milc.html for more information.

MILC benchmark score:  elapsed time in seconds (LOWER is better)

Breakthrough Your High Energy Physics Problem Now

Configuration Details: Quantum Chromodynamics (QCD) Physics Using MILC*

Aç/Kapat

Intel internal testing April 2012

Intel® Xeon® processor X5690 platform

Intel® Xeon® processor E5-2680 platform

Intel® Xeon® processor E5-4650 platform

Source

Internal Testing (TR1218A)

Internal Testing (TR1253)

Internal Testing (TR1253)

Number of cores / threads

6/12 per processor

8/16 per processor

8/16 per processor

Processor speed

3.46 GHz

2.7 GHz

2.7 GHz

LLC Cache

12 MB

20 MB

20 MB

Platform manufacturer

Supermicro* X8DTN+ Platform

Intel® Server Board S2600JF

Intel ® Server Board S4600LH

Platform BIOS

4/19/2010

SE5C600.86B.99.99.2032

RMLCRB.86J.R0.50.D027.1202081028

System memory

48GB (12x 4GB)

32GB (8x 4GB)

128 GB (16x 8GB)

Memory speed

DDR3-1333

DDR3-1600

DDR3-1600

Link speed

6.4 GT/s QPI

8.0 GT/s QPI

8.0 GT/s QPI

Intel® Hyper-Threading Technology

Enabled

Enabled

Enabled

Prefetcher

Enabled

Enabled

Enabled

NUMA

Enabled

Enabled

Enabled

Intel® Turbo Boost Technology

Enabled

Enabled

Enabled

Operating system

Red Hat* EL5-U5with 2.6.18-194. kernel

Red Hat* EL6-U1 2.6.32-131.0.15.el6.x86_64

Red Hat* EL6-U1 2.6.32-131.0.15.el6.x86_64

Additional information: 1,2,3,4,5,6,7

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerinde performans için optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

2. Her karşılaştırma testi için göreceli performans, test edilen ilk platformdan asıl karşılaştırma sonucunun alınması ve bu sonuca taban değer olarak 1.0 atanmasıyla hesaplanmıştır. Test edilen diğer platformlar için göreceli performans temel olarak alınan platformun asıl karşılaştırma sonucunun diğer her platformun karşılaştırma sonuçlarına bölünmesiyle ve bunlara, bildirilen performans iyileştirmeleriyle bağlantılı performans sayılarının atanmasıyla hesaplanmıştır.

3. Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisi: Daha fazla bilgi için http://ark.intel.com sayfasındaki İşlemci Teknik Özellik Bulucu'ya bakın veya Intel temsilcinizle görüşün.

4. Intel® Turbo Boost Teknolojisi içeren bir sistem gerektirir. Intel® Turbo Boost Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi yalnızca seçkin Intel® işlemcilerde bulunur. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.

5. Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi), Intel HT Teknolojisini destekleyen bir Intel® İşlemci ve Intel HT Teknolojisi ile kullanılabilen bir chipset, BIOS ve işletim sistemi gerektirir. Performans, kullandığınız belirli donanım ve yazılımlara bağlı olarak değişecektir. Intel HT teknolojisini destekleyen işlemcilerle ilgili ayrıntıları da içeren daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/hyper-threading/hyper-threading-technology.html sayfasına bakın.

6. Intel® işlemci numaraları, performans ölçütü değildir. İşlemci numaraları, işlemci aileleri arasındaki farklılıkları değil, her işlemci ailesi içindeki farklı özellikleri gösterir. Ayrıntılı bilgi için www.intel.com/content/www/tr/tr/processors/processor-numbers.html sayfasına bakın.

7. Intel ürünleri; tıbbi sistemler ile yaşam kurtarma, yaşam sürdürme, kritik kontrol veya güvenlik sistemlerinde veya nükleer tesis uygulamalarında kullanılmak amacıyla tasarlanmamıştır. Belirtilen bütün tarih ve ürünler yalnızca planlama amacıyla verilmiştir ve haber vermeksizin değiştirilebilir.