• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Kongo'daki Çatışmalara Hizmet Etmeyen Dünyanın İlk İşlemcileri

Tedarik zincirinin bu sorumluluk bilinciyle yürütülmesi yine bilinçli inovasyonları ve ürünleri desteklemektedir

Şiddet yanlısı militanların ve isyancı grupların Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde ve diğer çevre ülkelerde birçok maddenin kontrolünü ellerinde tuttuklarını ve sömürdükleri çalışanların çıkardıkları mineralleri satarak milyonlarca dolar elde ettiklerini ve bu paraları yine çatışmalar ve insan hakları ihlalleri için kullandıklarını biliyor muydunuz? Bir şirketin işleyişinde değişiklikler yaparak dünya genelinde, insanların hayatlarında olumlu bir fark yaratabileceği inancıyla Intel, "çatışmalara hizmet eden mineraller" olarak adlandırılan bu mineralleri tedarik zincirinden çıkararak bu sorunun çözümüne yönelik çabalara liderlik etmektedir. Bu nedenle şu anda dünyanın ilk çatışmalara hizmet etmeyen 1 mikro işlemcilerini sunarak bu yolculukta büyük bir adım attığımız için gururluyuz.

Dünya genelinde çabalarımız sürüyor

Cep telefonları, bilgisayarlar, sunucular ve bunların içindeki işlemciler dahil birçok elektronik cihaz altın, tantal, kalay ya da tungsten içerir. Çatışmalara hizmet eden mineraller2 olarak adlandırılan bu minerallerden bazıları, şiddet, soykırım ve diğer insanlık suçlarının meydana geldiği Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki madenlerde çıkarılmaktadır. Silahlı militanlar ve isyancı gruplar bu mineralleri çıkaran Kongolu çalışanları sömürürken, milyonlarca dolar kâr elde etmektedirler. Bu kârlar genellikle şiddeti daha da tırmandırmak için kullanılmaktadır. 

Intel olarak birkaç yıldan beri ürünlerimizin üretiminde bu gibi çatışmalara hizmet eden minerallerin kullanımı sorununu çözmeye yönelik geniş kapsamlı tedarik zinciri çalışmaları yürütmekteyiz.2 Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki madenlerde çıkarılan minerallerin yasaklanması sorunu çözmeyecekti, çünkü bu da Kongo halkını zaten az olan gelir kaynaklarının birinden daha mahrum etmek anlamına gelecekti. Bunun yerine ürünlerinde kullanılan altın, tantal, kalay ve tungsten minerallerinin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki çatışmaların bilmeyerek de olsa desteklenmesini önleyecek sistemler ve süreçler geliştirdik ve bunları uygulamaya koyduk.

Intel, bu çabalarını desteklemek için sektör ortaklarıyla birlikte tabi cevherin metallere ayrıştırıldığı döküm ocaklarında bir denetleme ve doğrulama sisteminin geliştirilmesine liderlik etmiştir. Bugüne kadar Intel 20 ülkede 70'i aşkın döküm ocağını ziyaret ederek çatışma bölgelerindeki mineraller hakkında eğitim vermiş ve Çatışmalara Hizmet Etmeyen Döküm Ocağı Programına ve diğer 3. taraf döküm ocağı denetimlerine katılımı desteklemiştir. Intel, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden bilinçli kaynak alımı için güçlü sistemler geliştirme konusundaki çabaları desteklemeye devam etmektedir.

Çatışmalara hizmet etmeyen üretimde lider

Bu mineraller birçok sektörde ve şirkette kullanılmaktadır, ancak Intel çatışmalara hizmet etmeyen tedarik zincirleri ve ürünler sağlama konusundaki özeni, işbirliği ve inovasyonlarıyla lider konumundadır. Intel, çatışmalara hizmet etmeyen metaller gibi zor bir sorunun çözülmesi için geniş kapsamlı bir işbirliği gerektiği bilinciyle sektör çalışma gruplarının eş başkanlığını sürdürmektedir. Elektronik sektöründe aksiyon çağrısının yanı sıra, Intel sektörler arası aksiyonu tetiklemiştir—mücevher, otomotiv, medikal araç üreticileri ve diğer üreticilere çağrıda bulunarak çatışma bölgelerinde üretilen metalleri tedarik zincirlerinden ve daha sonra ürünlerinden kaldıracak sistemler kurmaya davet etmiştir. 

Bu çabalar sonucunda, Intel çatışmalara hizmet etmeyen altın, tantal, kalay ve tungsten minerallerinden üretilen ürünler olarak onaylanan dünyanın ilk mikro işlemcilerini1 üretmektedir.

Intel bunun henüz sadece bir başlangıç olduğunun da farkındadır. Bu sorun yalnızca tek bir şirketin çabalarıyla çözülemez; bu nedenle Intel hem sektörü hem de tüketicileri bu önemli küresel sorunu çözmek için çaba göstermeye davet etmektedir. Kongo'daki çatışmalara hizmet etmeyen tedarik zincirleri için daha hızlı ve daha sağlam adımlar atarak ve satın aldığımız ürünlerin içinde nelerin olduğunun daha iyi anlaşılmasını sağlayarak ve bu konuda merak uyandırarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve bölgedeki durumu daha hızlı bir şekilde iyileştirebiliriz.

Sarı baret takan ve elinde mineraller tutan adam

Kurumsal hareket fark yaratır

Intel, etik yollarla üretilmiş materyalleri tedarik ederek doğru yolda ilerlemek için çalışıyor. Şirketimizin ve ürünlerimizin farkında olmadan dünya genelinde insanlık zulmünü finanse etmemesi için tedarik zincirimizde bazı değişiklikler yapmamız gerektiğini biliyoruz. 

Hijyenik odada bilgisayar ekranına bakan laboratuar çalışanı.

Ürün seçimleri fark yaratır

Tüketiciler Intel® işlemcileri satın aldıklarında, sorumluluk bilinciyle bir satın alma kararı vermiş olurlar; biz bundan gurur duyuyoruz. Ancak Intel bunu tek başına yapamaz. Diğer şirketleri de bu mücadelemize katılıp çatışmalara hizmet etmeyen ürünler üretmeye davet ediyoruz. Biz yapabiliyorsak, siz de yapabilirsiniz. 

Ultrabook'lu kadın

Sizin desteğiniz fark yaratır

Bireylerin değişime yön verme gücü her şeyin ötesindedir. Tüketiciler olarak satın aldığımız ürünlerin içinde neler olduğunu merak etmeli ve üretici şirketlerin çatışmalara hizmet etmeyen çalışmalar konusunda neler yaptıklarını sormalıyız. Dünyanın başka bölgelerine zarar vermeyen ürünleri satın almayı tercih eden bireyler gerekli değişimi destekleyebilirler.

Ek Kaynaklar

CES 2014 Panel Tartışmaları

video icon

CES 2014'te Intel’in CEO ve aktivistleri, aktör Robin Wright dahil, çatışmalara hizmet etmeyen teknoloji çabalarını anlatıyor ve sektör liderlerini de bu çabalara katılmaya çağırıyor.

Neler söylediklerini dinleyin >

Çatışmalara Hizmet Eden Minerallere Yönelik Tedarik Politikası

Çatışmalara Hizmet Eden Mineralleri Tedarik Politikamız bu soruna yönelik çabalarımızı anlatmaktadır.

Politikamızı okuyun >

Hikayenin tamamını öğrenin

Çatışmalara hizmet eden mineralleri inceleme raporumuzda, tedarik zincirlerimizin “Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki çatışmalara hizmet etmeyecek” şekilde geliştirilmesi alanındaki yolculuğumuz ayrıntılarıyla açıklanmaktadır.

İnceleme raporunu okuyun >

En yeni Kurumsal Sorumluluk Raporumuzda geleceğin tedarik zincirini nasıl geliştirdiğimiz açıklanmaktadır.

2012 Kurumsal Sorumluluk Raporumuzu okuyun >

Geleceğin tedarik zincirini geliştirmek yalnızca dirençli ve güvenilir bir sistem oluşturmaktan ibaret değil, aynı zamanda çatışmalara hizmet eden mineraller dahil birçok konuda sorumluluk almayı gerektiriyor.

Tedarik  zinciri  sorumlulukları hakkında  daha fazla bilgi edinin >

Enough Projesi*

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki insan hakları suçları konusunda farkındalık arttırma ve harekete geçme çabaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Enough Projesi'ni ziyaret
edin >

Bize ulaşın

Hesap verebilir olmamızı sağladığı ve paydaşlarımızla ikili diyalogları desteklediği için tüm çalışmalarımızda şeffaflık ilkesine bağlıyız. Sorularınız ya da herhangi bir konuda kaygınız varsa, lütfen bizimle paylaşın.

Ekibimize ulaşın >

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. “Çelişkisiz” ürünleri EICC ve GeSI CFS programı tarafından veya diğer menşe ülkesi hükmü ve itinalı değerlendirme sonucunda onaylanan izabe tesislerilerinden alınan madenlerle imal edilen ürünleri terimin hukukta kullanıldığı haliyle “DRC çelişkisiz” olarak tanımlıyoruz.

2. “Çelişki mineralleri” terimi federal yasalarca kolumbin-tantalit (tantalın çıkarıldığı maden cevheri) kasiterit (kalayın çıkarıldığı maden cevheri); volframit (tungstenin çıkarıldığı maden cevheri) ve altın şeklinde tanımlanır. Bu terim, geniş anlamıyla dünya çapında bu mineralleri içerir, ancak yasanın odağında Kongo Demokratik Cumhuriyeti (DRC) veya yakınındaki ülkelerden alınan bu minerallerin silahlı çatışmaları finanse etmek için işletilmesi ve satılması yer almaktadır.