• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Intel® Intelligent Power Teknolojisi

Olağanüstü enerji verimliliği için

Intel® Xeon® E7 işlemci ailesi, Intel® Xeon® E5 işlemci ailesi ve Intel® Xeon® E3 işlemci ailesi ile donatılan sunucularda mevcut olan Intel® Intelligent Power Teknolojisi, raf, grup ve veri merkezi düzeylerinde gelişmiş güç yönetimi özellikleri sunarken aynı zamanda güç tasarrufu sağlar. En yüksek sistem düzeyinde watt başına performansa sahip olan1,2 bu güçlü teknoloji, işletmelerin enerji maliyetlerinde tasarruf sağlayıp büyüme için alan açarken BT performansını artırmasına olanak tanır.

Intel® Node Manager'ın kuruluşunuzda nasıl çalışabileceğine ilişkin bir genel bakış.

Verimliliği araçlarla en yükseğe çıkarma

Nasıl bir pilot, uçağın işlevlerini izlemek için göstergeleri okuyorsa, Intel® Intelligent Power Node Manager (Intel® NM) da Intel® Xeon® E3 işlemci ailesinde, Intel® Xeon® E5 işlemci ailesinde ve Intel® Xeon® E7 işlemci ailesinde bulunan araçları kullanarak, tüketilen her bir watt'tan en iyi şekilde faydalanmak üzere sistem gücünü izler, rapor eder ve sınırlar. Intel® Data Center Manager (Intel® DCM) özelliğine sahip yönetim konsollarıyla kullanılan Intel® Node Manager; raf, veri merkezi ve tesis düzeyinde yönetim için bir temel sağlarken veri merkezi verimliliğini ve kaynak esnekliğini de arttırır.

Dinamik ölçeklemeli güç tüketimi

Entegre güç geçitlerinden faydalanan Intel Intelligent Power Teknolojisi boştaki çekirdeklerin güç tüketimini sıfıra yakın bir değere düşürür.3 Bu güç geçitleri, el ile ya da işlemcileri ve belleği olabilecek en düşük güç durumuna ayarlayarak iş yükü gereksinimlerini performanstan ödün vermeden karşılayan otomatik ayarlarla denetlenebilir. Bu teknoloji, işletme maliyetlerini düşürür, çevre koruması hedeflerinin karşılanmasına yardımcı olabilir ve tüm bunların yanında güç kısıtlamalarının bulunduğu bir veri merkezinde daha fazla sisteme yer açabilir.

Birinci nesil Intel® dört çekirdekli işlemcileriyle karşılaştırıldıklarında, Intel Xeon E5-2600 v2 işlemci ailesi Intel Intelligent Power Teknolojisiyle birlikte önceki nesle göre %40 daha fazla enerji verimlidir.4

Intel® 22nm Teknolojisi

Intel, silikon düzeyinde, sunucu düğümü düzeyinde ve veri merkezi rafı düzeyinde enerji verimliliği sunan kurumsal veri merkezine yönelik teknolojilerde bütünsel bir yaklaşım benimsemeyi sürdürmektedir.

Silikon açısından bakıldığında, Intel® Xeon® E5-2600 v2 işlemci ürün ailesi, en son teknoloji 22nm silikon üretim süreciyle 3-D üç kapılı transistörler kullanılarak geliştirilmiştir. Intel’in 3 boyutlu ve 3 kapılı transistörleri, 3 boyutlu bir yapıda silikon kanalın etrafını saran 3 kapı kullanır, bu sayede benzersiz güçlü performans ve ultra düşük güç tüketimi elde edilir. Intel, yeni transistörünü tasarlarken akıllı telefonlar ve tabletler gibi taşınabilir cihazlarda kullanım için benzersiz, ultra düşük güç tüketimi avantajları sunmayı amaçlamış ve aynı zamanda kurumsal veri merkezlerinde kullanılan yüksek teknolojili işlemciler için beklenen gelişmiş performansı sağlamayı da hedeflemiştir.

Daha Fazla Bilgi

Veri Merkezi Verimliliği

Intel'in veri merkez verimliliği alanındaki yenilikleri, performans ölçümleri ve metrik ölçümler sunar.

Veri merkezi verimliliğini en üst düzeye çıkarın >

Intel® Node Manager

Intel® Node Manager'ın veri merkezinde tüketilen her watt'tan nasıl en iyi şekilde faydalandığını öğrenin.

Akıllı sunucu yönetimi >

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel mikroişlemcilerinde başarım için yapılandırılmış olabilir.  SYSmark ve MobileMark gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülmüştür.  Bu faktörlerin herhangi birindeki bir değişiklik sonuçların değişmesine neden olabilir.  Satın almayı düşündüğünüz ürünleri tam olarak değerlendirebilmek için, bu ürünlerin diğer ürünlerle birlikte kullanıldığında gösterdiği performans da dahil olmak üzere, başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir.

2. SPECpower_ssj*2008 karşılaştırma testinin 6 Mart 2012 tarihi itibariyle beyan edilen/yayınlanan en iyi 2 soketli ve tek düğümlü sunucu sonuçları kullanılarak yapılan performans karşılaştırması. Hewlett-Packard tarafından önceki nesil Intel® Xeon® işlemci X5675 tabanlı ProLiant DL360 G7* platformuna dayanarak yayınlanan taban puan değeri 3329 ssj_ops/watt olarak belirlenmiştir. 5093 ssj_ops/watt olarak belirlenen yeni puan, Fujitsu tarafından Intel® Xeon® işlemci E5-2660 tabanlı PRIMERGY RX300 S7* platformunda yayınlanmak üzere beyan edilmiştir. Ayrıntılı bilgiler için lütfen http://www.spec.org sayfasını ziyaret edin. Intel üçüncü taraf karşılaştırma verilerini ya da burada belirtilen Web sitelerinin tasarımlarını ve uygulamaları kontrol etmemekte ya da denetlememektedir. Intel tüm müşterilerini ilgili Web sitelerini veya benzer performans karşılaştırması verilerinin yer aldığı diğer siteleri ziyaret etmeleri ve satışa sunulan sistemlerin performansını yansıtıp yansıtmadığını doğrulamaları konusunda teşvik eder.

3. Kaynak: Intel, Mart 2009. Karşılaştırmalar, 2M ön bellek tabanlı sunucu içeren, 3,8 GHz dokuz adet dört yıllık, tek çekirdekli Intel® Xeon® işlemci yerine bir adet yeni Intel Xeon işlemci X5570 tabanlı sunucu kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar şirket içinde yapılan Intel analizlerine dayalı tahminlerdir ve sadece bilgi amaçlı olarak verilmiştir.

4. Referans konfigürasyon ve sunucu tarafında Java* enerji verimliliği karşılaştırma puanı: İki Intel® Xeon® E5-2690 işlemci (20M önbellek, 2.9 GHz) ile Intel® Sunucu Anakartı S2600CP platformu, donanım ön belleğe alıcı: devre dışı; MLC uzamsal ön belleğe alıcı: devre dışı; DCU streamer: devre dışı; DCU IP: etkin; dengeli performans modu, 32GB bellek (8 x 4GB DDR3L-1600 ECC REG), Microsoft Windows* Server 2008 R2 SP1, IBM J9 VM 1.7.0. Puan: 4,033. Kaynak: Intel TR#1299, 12 Ağustos 2013 itibariyle. Yeni konfigürasyon ve sunucu tarafında Java* enerji verimliliği karşılaştırma puanı: İki Intel® Xeon® E5-2697 v2 işlemci (30M önbellek, 2.7 GHz) ile Intel® Sunucu Anakartı S2600CP platformu, donanım ön belleğe alıcı: devre dışı; MLC uzamsal ön belleğe alıcı: devre dışı; DCU streamer: devre dışı; DCU IP: etkin; hyper-threading: etkin; turbo: etkin; dengeli performans modu, 32GB bellek (8 x 4GB DDR3L-1600 ECC REG), Microsoft Windows* Server 2008 R2 SP1, IBM J9 VM 1.7.0. Puan: 5,670. Kaynak: Intel TR#1299, 12 Ağustos 2013 itibariyle.