• <Daha Fazlası Intel.com'da

Sunucu Güç Tüketimi

Intel® işlemciler sunucu güç tüketimini optimize eder

Intel'in yeni nesil sunucuları güç tüketimini azaltır

Bulut bilgi işlem hizmetleri ve diğer güçler veri merkezinizin gereksinimlerini arttırdıkça, daha verimli bir BT altyapısı kurmak vazgeçilmez bir hal almaktadır. Doğru sunucu teknolojisiyle özel bulutunuz aracılığıyla kullanıcılara daha güçlü uygulamalar sunmanın yanı sıra, enerji faturalarınızın tutarlarını da düşürebilirsiniz.

Otomatik güç yönetimi

Sunucu iş yüklerini karşılamak için performansı otomatik hale getirme ve ayarlama olanağı sağlayan Intel® Xeon® işlemci E5 ailesi tabanlı sunucular, veri merkezinizin depolama, ağ, sanallaştırma ve güvenlik taleplerini karşılama özelliğini belirgin bir şekilde iyileştirir. Böylelikle enerjiyi raf, sıra veya veri merkezi düzeyinde tahsis edip dinamik olarak dengeleyerek performansı optimize edebilir ve maliyetleri azaltabilirsiniz.1, 2

Bu sunucu işlemcilerine yükseltmek, enerjiyi çeşitli şekillerde optimize etmenize yardımcı olur:

  • İnce ayar kontrolü: Enerji ayarlama teknolojisi, sistem genelindeki enerji ve ısı düzeyleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamanızı mümkün kılan yerleşik sensörlerden faydalanır.
  • Otomatik düzenleme: Intel® Intelligent Power Teknolojisi enerji tüketimini otomatik olarak düzenleyerek sektör lideri enerji verimliliği ile iş yükünüze ayak uyduran akıllı performansı bir araya getirir. Bu teknoloji, arttırılmış raf yoğunluğu sağlayan Intel® Node Manager (Intel® NM) ve veri merkezinde daha yüksek verimlilik sunan Intel® Data Center Manager (Intel® DCM) ile desteklenir.
  • Trafik konsolidasyonu: Veri merkeziniz ağa bağlı depolamaya (NAS) dayanan trafiği birleştirerek, kablo bağlantılarını daha hızlı bağlantı kapasitesi sunacak ve enerjiyi azaltacak şekilde basitleştirebilir.

Yükseltmeden beklenen avantajlar

Intel Xeon işlemci E5 ailesi tabanlı sunucular, tek çekirdekli sunuculara göre birçok bakımdan son derece gelişmiş bir verimlilik göstermektedir:

  • Raf yoğunluğunu yüzde 40'a kadar arttırır.1,3
  • Intel® Xeon® işlemci E5-2600 v2 ürün aileleri tabanlı sunucularla önceki nesillere göre yüzde 50'ye kadar daha yüksek performans sağlanır.

Sunucu performansını arttırın: Intel® Xeon® işlemci E5 ailesi

Daha fazla çekirdek, daha geniş bellek ve Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi ile sunucu performansını arttırın.

Videoyu izleyin >

Yüksek performans için en iyi uygulamalar

Hava soğutmalı yüksek performanslı veri merkezleriyle ilgili en son Intel araştırmalarıyla bilgilerinizi tazeleyin ve durum incelemelerinin veri merkezi tasarımına yönelik en iyi yöntemler hakkında neler gösterdiğini öğrenin.

İnceleme raporunu okuyun >

Sunucu verimliliği açıklanıyor

Intel Xeon işlemcilerin bu kadar verimli olmasını sağlayan unsurlar hakkında bilgi alın ve performansı en zorlu uygulamalar için nasıl optimize ettiklerini öğrenin.

Ürün özetini okuyun >

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerinde performans için optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

2. Kaynak: Aynı TDP'de SPECint*_rate_base2006 ölçütü kullanılarak yapılan performans karşılaştırması. Önceki nesil 2S Intel® Xeon® işlemci X5690 platformunda 391 olan taban puan değeri, 6 Ekim 2011 tarihi itibariyle www.spec.org sayfasında yayınlanan en iyi puana göre belirlenmiştir. Daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: http://www.spec.org/cpu2006/results/res2011q3/cpu2006-20110831-18532.html. 616 olarak belirlenen yeni puan değeri, Intel® Turbo Boost Teknolojisine, Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisine ve Intel® Hyper-Threading Teknolojisine (Intel® HT Teknolojisi) sahip, iki Intel® Xeon® işlemci E5-2680, 64 GB RAM ve x86_6 için Red Hat Enterprise Linux* Server 6.1 içeren bir Intel platformu kullanılarak Intel tarafından şirket içinde yapılan ölçümlü tahminlere dayanmaktadır.

3. http://communities.intel.com/docs/DOC-4212 sayfasında yayınlanan kavram kanıtına göre %40 oranında yoğunluk artışı.