• <Daha Fazlası Intel.com'da

Genel Bakış ve Yararları

   

Genel Bakış ve Yararları

21’inci Yüzyıl Becerilerini Öğretme

21’inci yüzyılda, teknoloji daha gelişmiş ve daha kolay ulaşılabilir olduğu için, bireyler eğlence ve boş zaman aktivitelerinin yanısıra kendi toplumlarına katılma konusunda neredeyse sınırsız fırsata sahip olabiliyorlar. Günümüzde işyerlerinde bilgisayarlar alışılagelmiş görevleri üstlendiği için, çalışanların çok daha büyük bir bölümü, esnek ve yaratıcı problem çözen bireyler olmalarını gerektiren işlerle meşgul oluyorlar.

Günümüz öğrencilerinin bu ortamda başarılı olmaları için okullar temel becerilerden daha fazlasını kazandırmalıdır. Ayrıca öğrenciler eleştirel düşünme, problem çözme, işbirliği, teknoloji kullanımı, öz-yönelim ve iletişim gibi 21’inci yüzyıl becerilerinde yetkin hale gelmelidirler.

Projeleri Değerlendirme, öğretmenlerin ihtiyaçlarını birçok yönden karşılar:

  • Kendi kontrol listelerinizi, değerlendirme tablonuzu ve açık-metin değerlendirme sistemlerinizi baştan oluşturmak için, ücretsiz çevrimiçi uygulamayı kullanabilirsiniz
  • Ürünler ve performanslar, süreçler ve düşünme becerileri ile ilgili yüzlerce kaliteli, hazır değerlendirme örneğinin olduğu veritabanlarına ulaşabilir ve bunları bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde değiştirebilirsiniz
  • Değerlendirme örneklerinizi, Öğretmen Çalışma Alanına kaydedebilir ya da siteye kayıtlı başka bir öğretmenle paylaşabilirsiniz.
  • Başarılı değerlendirmenin ardındaki kuram ve araştırmalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.
  • Öğrencileriniz için kullanabileceğiniz çok çeşitli değerlendirme stratejileri bulabilirsiniz.

Değerlendirme, öğrencilerin bir ünite sonunda sahip oldukları bilgi ve performanslarından daha fazlası hakkında bilgi verebilir. Değerlendirmenin farklı amaçları hakkında bilgi edinin.

Geleneksel sınıflarda öğrenci performansını değerlendirme genellikle sınav, ödev ve sözlü sunularla sınırlıdır. Farklı değerlendirme türleri hakkında bilgi edinin.

Araştırmalar, öğrencilerin değerlendirmenin sürekli olduğu sınıflarda bulundukları zaman öğrenme açısından daha büyük yararlar elde ettiklerini göstermektedir. Ara (Geliştirme Amaçlı) Değerlendirmenin yararları konusunda bilgi edinin.

Öğrencilerin eleştirel düşünme, yaratıcılık, problem çözme ve metabilişsellik gibi üst düzey düşünme yöntemlerini nasıl ve ne zaman kullandıklarına karar vermek zordur. Düşünmeyi değerlendirme yolları konusunda bilgi edinin.

Ara (Geliştirme Amaçlı) Değerlendirmenin kullanılması, öğrencinin öğrenmesini geliştirmede güçlü bir araçtır; ancak, bir anda olmaz. Okulunuzda başarılı değerlendirme için gerekli olan unsurların neler olduğu konusunda bilgi edinin.

Genel Bakış ve Yararları

Projeleri Değerlendirmenin Yararları

Projeleri Değerlendirme 21’inci yüzyıl becerilerini değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Daha ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın >

Değerlendirme Kaynakları

Kaynaklar
Web Siteleri