• <Daha Fazlası Intel.com'da

Öğrenileni Gösterme

Öğrenileni Gösterme

Kavrama ve Beceri Sergileme

Aşağıdaki tablo, kavrama ve beceri sergilemek için kullanılan yöntem, amaç ve araçların bir tanıtımını içerir. Linkler daha detaylı bilgi ve özel örnekler sağlar. Ürün ve performanslara yönelik ek değerlendirme listesi ve notlandırma rehberi örnekleri, ‘Proje Değerlendirme’ uygulamasının içine yerleştirilmiştir.


Değerlendirme yöntemi Amaç Ne zaman kullanılacağı Araç
Ürünler
Ürünler, öğrencilerin öğrenmeyi göstermek için yarattıkları ve oluşturdukları şeylerdir. (alttaki tablodaki örnekler)
Genellikle projenin sonunda tamamlanır, ancak ürün ve projenin uzunluğuna bağlıdır. Değerlendirme listeleri ya da notlandırma ilkeleri
Performanslar Performanslar, öğrencilerin öğrenmeyi göstermek için tasarladıkları ve yönettikleri gösteriler, ürünler ve olaylardır. (alttaki tablodaki örnekler)
Genelde projenin sonunda sunulur, ancak projenin ürün ve uzunluğuna bağlıdır. Değerlendirme listeleri ya da notlandırma ilkeleri
Portfolyolar Portfolyolar, öğrencilerin ilerleme, süreç ve performanslarını zaman içinde değerlendirmeye olanak sağlar.
Çalışma ve yansıtmaları bir proje, dönem, ders veya yıl boyunca biriktirin. Denetim listeleri (doc)
Değerlendirme listeleri veya notlandırma ilkeleri (doc)
Yansıtma soruları
Öğrenci yönlendirmeli görüşmeler Öğrenci yönlendirmeli görüşmeler, öğrencilerin amaçlarını, çalışmalarını, Öz-değerlendirmelerini ve yansıtmalarını genellikle anne-babalarıyla paylaşarak öğrenmelerini düzenlemelerini ve iletişim kurmalarını gerektirir.
Amaç belirlemek ve anne-babaları beklentiler konusunda bilgilendirmek için yılın başında ve gelişmeyi yansıtmak için de projenin ya da yılın sonunda planlayın.
Formlar (doc)
Araştırmaya yönelten sorular
Değerlendirme yöntemi Amaç Ne zaman kullanılacağı Araç
Ürünler Ürünler, öğrencilerin öğrenmeyi göstermek için yarattıkları ve oluşturdukları şeylerdir. (alttaki tablodaki örnekler) Genellikle projenin sonunda tamamlanır, ancak ürün ve projenin uzunluğuna bağlıdır.
Performanslar Performanslar, öğrencilerin öğrenmeyi göstermek için tasarladıkları ve yönettikleri gösteriler, ürünler ve olaylardır. (alttaki tablodaki örnekler) Genelde projenin sonunda sunulur, ancak projenin ürün ve uzunluğuna bağlıdır.
Portfolyolar Portfolyolar, öğrencilerin ilerleme, süreç ve performanslarını zaman içinde değerlendirmeye olanak sağlar. Çalışma ve yansıtmaları bir proje, dönem, ders veya yıl boyunca biriktirin.
Öğrenci yönlendirmeli görüşmeler Öğrenci yönlendirmeli görüşmeler, öğrencilerin amaçlarını, çalışmalarını, Öz-değerlendirmelerini ve yansıtmalarını genellikle anne-babalarıyla paylaşarak öğrenmelerini düzenlemelerini ve iletişim kurmalarını gerektirir. Amaç belirlemek ve anne-babaları beklentiler konusunda bilgilendirmek için yılın başında ve gelişmeyi yansıtmak için de projenin ya da yılın sonunda planlayın.
Ürün ve performans ödevleri
Ürünler Raporlar (doc)
Tarihi araştırma, bilimsel araştırma, basım için günlük makaleleri, politika tavsiyeleri
Tasarımlar (doc)
Ürün tasarımı, ev tasarımı, bina ya da okul tasarım projesi, taşımacılık alternatifleri
Yapılar (doc)
Modeller, makineler, sergiler, diyorama
Makaleler (doc)
Editöre mektuplar, yerel gazete ya da halk yayımı için misafir sütunu, kitap ve film eleştirileri, hikaye yazma
Sanatsal İfadeler (doc)
Çömlekçilik, heykelcilik, şairlik, güzel sanatlar, posterler, çizgi filmler, duvar resimleri, kolay, ressamlık, şarkı yazarlığı, film senaryosu
Basılı Medya (doc): Kitaplar, Kitapçıklar, Broşürler Doğa patika rehberi, toplum tarihinde özyönetimli yürüyüş, halk hizmetleri duyurusu, tarih defteri, fotoğraf zaman çizgisi, araştırmacı belgesel, ticari reklam, eğitim kılavuzu, animasyon/çizgi film
Çokluortam (doc): Danışma Niteliğinde Kulübeler, Video, Fotoğraf Günlüğü, Slayt gösterisi, Dijital Kitap
performanslar Sunular (doc)
İkna edici öneri, ilham verici konuşma, tartışma, bilgilendirici konuşma, araştırma analizi ve sonuçları, haber yayını.
Beceri Gösterileri (doc)
Fen laboratuar süreçleri, yapılar, belli spor becerileri, küçük öğrencilere öğretme ve danışmanlık yapmak, talep üzerine yapılan işler
Sanatsal/Yaratıcı Performanslar (doc)
Yoruma dayalı dans, oyun, skeç, karakter incelemesi, belgesel-drama, okuyucu tiyatrosu, radyo oyunları
Canlandırmalar (doc)
Sahte mahkeme, tarihi olayın yeniden sahneye konması, drama