• <Daha Fazlası Intel.com'da

Öğretim Stratejileri

Öğretim Stratejileri

Sınıf Senaryosu

Şöyle bir sınıf hayal edin . . .

Bir üçüncü sınıf öğrencisi ‘Bu yeni okula ilk kez geldiğimde gerçekten korkmuştum. Bahse girerim ki göçmenler Amerika’ya geldiklerinde böyle hissetmişlerdir’ der.

Bir beşinci sınıf öğrencisi ‘Ekosistem raporumuz için kaç tane akran görüşmesi yapmalıyız?’ diye sorar ve ‘K-W-L şemamı çoktan bitirdim ve başlamadan önce bazı fikirler almaya hazırım’ der.

Bir yedinci sınıf öğrencisi ‘Bugün sürenin bir parçası olarak, gruplarımızla görüşebilir miyiz? Kesirleri yüzdelere çevirmede sorun yaşıyorum ve bunu anlamama yardımcı olabileceklerini düşünüyorum’ der.

Bir on birinci sınıf öğrencisi ‘Bence, Halk Gecesi’ne yönelik canlı topluluğu haber bültenim, gitmeye tamamen hazır. Iki grafik daha eklemek istiyorum ve daha sonra çalışmamı paylaşmaya hazır olacağım!’ der.

Çeşitli öğretim stratejilerinin her gün mevcut olduğu bir sınıfta, öğrenciler aşırı derecede meşguldür, zorlanmıştır ve üst düzeylerde öğrenir. Bu sınıflardaki öğretmenler, öğrencileri kendi öğrenmelerinden sorumlu tutan bu stratejileri kullanmanın yararlarını görürler.

Öğrencilerin İlgisini Çekmeye Yönelik Çoklu Öğretim Stratejileri

Öğrencilerin dikkatini çeken ve onları öğrenme sürecine dahil eden öğretim stratejileri, mükemmel öğretmenlerin yaptıklarının merkez noktasındadır. Araştırmalar, belli stratejilerin, öğrencilerin başarıyı elde etmelerine ve üst düzeyde öğrenmelerine yardımcı olduğunu gösterir.

Ön Bilgi >
Öğrencilerin yeni kavrayışlarını yapılandırmalarına yardımcı olmak için, öğrencilerin ön bilgileriyle bağlantı kurmanın önemini öğrenin.

Grafik Düzenleyiciler >
Grafik düzenleyiciler ve bunların sınıfta etkin bir biçimde nasıl kullanılacağını anlayın.

İşbirlikli Öğrenme  >
Farklı işbirlikli öğrenme stratejilerini öğrenin ve öğretim döngüsü boyunca bunların nasıl yerleştirileceğini anlayın.

Geribildirim >
Öğretmen ve akran geribildiriminin, öğrencinin öğrenmesini nasıl teşvik ettiğini ve günlük öğretmeyle nasıl bütünleştirilebileceğini anlayın.
 
Tanıma >
Tanımanın, oluşturdukları çalışmaların öğrencileri nasıl doğruladığını ve öğrenmelerini nasıl desteklediğini bulun.

Sorgulama >
Sokratik sorgulama metodu dahil çeşitli sorgulama teknikleri hakkında okuyun ve birkaç örnek görün.

Modelleme >
Yeni bir beceriyi ya da kavramı sergilemede, öğretmenin modellemesinin nasıl işe yarar ve etkin bir strateji olduğunu anlayın.

Teknolojiyi Yönetme >
Teknoloji engellerinin nasıl aşılacağını ve teknoloji kaynaklarının azami derecede nasıl kullanılacağını keşfedin.

Ek Kaynaklar

Etkin sınıf stratejilerine yönelik yararlı birçok çevrimiçi ve basılı kaynak vardır.

Daha fazla bilgi almak icin buraya tıklayın >