• <Daha Fazlası Intel.com'da

Projeyi Planlama

Projeyi Planlama

İyi bir projenin özellikleri nelerdir?

Proje karmaşık ve gerçek yaşamdaki sorunlarla bağlantılıdır. Mantıksal Doğrulama Aracı bir sonucu etkileyen çoklu etkileri (etmenler) içeren herhangi bir problemin araştırılmasında uygun bir araçtır. Bağlamın yeterince karmaşık olması gerekir; yani, etmenler arasında yüksek oranda etkileşim olmalı.

Doğrusal karşılıklı ilişkili ve az etmenli bir bağlam ilgi çekici değildir veya bu bağlamla ilgili nedensel bir ilişki düzenlemek gerekir.

Örneğin, “Gelgit’e ne neden olur?” ile ilgili bir araştırmada birkaç etmenli ve doğrudan ilişkileri olan bir harita ortaya çıkar. “1996 ‘daki Büyük Tillamook Körfez Su Baskınına ne neden olmuştur?” ile ilgili araştırmada ise ek etmenler ve ilişki karmaşıklığı harita oluşturma ihtiyacını ortaya çıkarabilir.

Ya da daha iyisi “Şehrinizde olası su baskınlarını önlemek için neler yapabiliriz?” sorusunu inceleyen bir proje geliştirmeleri için öğrencileri teşvik edin.

Problem, ölçülebilen, gözlemlenebilen veya doğrulanabilen etmenlerden etkilenmektedir. Öğrenciler etmenleri bir şekilde “ispatlayabilecekleri” şeylerle sınırlamak zorunda kaldıklarında neden ve sonuç hakkında dikkatli ve eleştirel bir şekilde düşünmeleri gerekir. Öğrenciler araştırma süresince veya araştırmayı incelerken bir etmeni gözleyebilmeli, ölçebilmeli veya bir şekilde doğrulayabilmelidir. Örnek olarak, “Ay yükseldikçe neden daha büyük görünür?” sorusunda ölçülebilir etmen bulunurken, “Neden dolunay bu kadar romantiktir?” sorusunda ölçülebilir etmen yoktur.

Proje disiplinler arasıdır. İyi bir proje orijinal, yaygın ve birçok disiplin tarafından çalışılabilen gerçek yaşam problemini araştırır. Bir sosyal bilgiler öğretmeni İrlanda Büyük Patates Kıtlığı’na tarihsel, kültürel ve ekonomik açıdan bakan bir proje tasarlarken disiplinler arası bir takım kıtlığın neden ve sonuçlarına daha kapsamlı değinebilir.

Öğretim Stratejileri