• <Daha Fazlası Intel.com'da

Genel Bakış ve Yararlar

Mantıksal Doğrulama neden ve sonuç haritaları oluşturur.

En basit şekliyle, Mantıksal Doğrulama aracı kullanıcının diyagramlar veya “nedensel haritalar” oluşturmalarını sağlar. Bu haritalar, öğrencilerin problemi araştırması sırasında bilgiyi anlamasına yardımcı olur. Öğrenciler bir sorunu etkileyen etmenleri sıralayıp bu etmenlerin neden ve sonuç ilişkileri içinde birbirleri ile nasıl bir etkileşim içinde olduğunu gösterirler. Araç, öğrencilerin bildiklerini bir araya getirdikleri, bu bilgileri bir harita üzerinde düzenledikleri ve sonrasında ilk baştaki kavramlarının kanıtlarla desteklenip desteklenmediğini keşfettikleri araştırma aşamalarını destekler. Bazı sistemler üzerinde düşünülmeyecek kadar basittirler (anahtarı çevirirsiniz ve motor çalışır) ve bazı sistemler biraz düşünce, hipotez, araştırma ve sonrasında biraz daha üzerinde düşünme gerektirir. Nedensel bir harita öğrenci takımlarının fikirleri ile ilgili konuşmalarına, araştırmalarını planlamalarına ve sonuçlarını düzenlemelerine yardımcı olur. Nedensel harita bir problemle ilgili ilk fikirlerin ortaya çıktığı başlangıçta, bilginin ve kavramanın artmasıyla araştırma evreleri sırasında, ve son olarak öğrencinin problemi tam olarak anladığının bir göstergesi olarak bir araştırma sırasında birçok noktada yararlıdır.

Öğrenciler için bu bir karşılıklı konuşma aracıdır.

Öğrenciler bir sistem ile ilgili fikirlerini görsel bir diyagram içinde düzenleyerek neden ve sonuç ilişkileri hakkında birlikte sonuca varmak için ortak referans noktaları bulurlar. Çalışırken, hem birbirleri ile hem de öğretmenleri ile fikirleri hakkında konuşurlar.

Öğretmenler için Mantıksal Doğrulama bir izleme ve gözlem aracıdır.

Haritalar bir sistem ile ilgili öğrenci algısının göstergeleri olduklarından öğretmenlerin öğrencilerinin düşünceleri hakkında onlarla konuşma fırsatı olur.

Mantığa giden yol

Aşağıdaki harita bir öğrencinin trafik sıkışıklığı ile ilgili neden ve sonuç ilişkileri ile ilgili ilk algısını göstermektedir. Haritada hem basit ilişkiler (artan araç sayısı trafik sıkışıklığını artırır) hem daha karmaşık olanlar (artan kar yağışı trafik kazalarını ve dolayısıyla trafik sıkışıklığını artırır) görülebilir.

Genel Bakış ve Yararlar

Başlarken

Aracı deneyerek başlayın. Aracı Deneyin bölümünde basit bir harita yapmak için bir demo alanı bulunmaktadır. Bölümde ayrıca aracın özelliklerini size anlatan öğretici belge de vardır.

Araca bir kez alıştınız mı, sınıfta kullanılabilir uygulamalar ve diğer öğretmenlerden öneriler için Proje Örnekleri ve Öğretim Stratejileri bölümlerine bakın.

Bir projeye başlamaya hazır olduğunuzda Öğretmen Çalışma alanına kayıt olabilirsiniz. Öğretmen Çalışma alanındaki proje kurulum sayfasında projeyi tanımlayıp öğrenci takımlarını oluşturabilirsiniz. Artık düşünme araçları projeyi kurmada yardımcı zaman kazandıran özellikleri içermektedir. Bu proje sihirbazı yeni bir projeyi oluştururken bazı adımları otomatikleştirip var olan projelerden herhangi birini kopyalayıp kullanmanızı sağlar.

Mantıksal Doğrulama Aracının Yararları

Öğrenciler neden ve sonucu incelerken üst seviye düşünce becerilerini kullanır.
 

Daha fazla bilgi için tıklayın >