• <Daha Fazlası Intel.com'da

Savınızı Değerlendirin

Savınızı Değerlendirin

Savı Derecelendirme

Öğrenciler kanıt toplama ve değerlendirme işleminin sonuna yaklaştılar ve kanıtları sava iliştiriyorlar. Öğrencilerin savın desteklenip desteklenemeyeceğine karar vermelerine yardım etmek için düzenli bir şekilde toparlanmış, lehte ve aleyhte olan kanıtlar görsel olarak öğrencilerin karşısına çıkar. Öğretmen, savın yanına dizilen, Desteğe karşı Nitelik derecelendirmelerini tartışır.Kanıtı ölçüp tartarken her ikisi de dikkate alınmalıdır. Düşük nitelikli bir kanıtın bir savı ciddi anlamda güçlendirmesi durumunda kanıt dikkate alınmamalı mıdır? Peki ya şöyle böyle güçlendirenler? Bu durumda niteliğe karşı niceliği nasıl tartacağız? Jüri birinin suçlu ya da masum olduğuna karar vermesi gerektiğinde ne olacak? Bu durumda dikkate almaları gereken şeyler nelerdir? Öğretmen ve öğrenciler, savı derecelendirmek için bir değerlendirme tablosu oluşturmadan önce bu tip soruları tartışırlar. Öğrenciler çözüm olarak aşağıdaki derecelendirme sistemini önerirler:

  • Bir yıldız: Bütün kanıtları ve bu kanıtların niteliğini göz önünde bulundurarak, bu savın asılsızlığı bütün şüphelerin ötesinde (su götürmez bir şekilde) kanıtlanmıştır.
  • İki yıldız: Bu savın dolaylı ya da ikincil bir kanıt tarafından desteklendiği görülüyor ancak karar vermek için yeterli değil. “Makul bir şüphe” mevcuttur.
  • Üç yıldız: Sunulan kanıt, savı destekliyor fakat yine de bu savın doğruluğunu ispatlama konusunda belirsizlikler mevcut. Bu derecelendirme, “kararında oy birliğine varamayan jüri”nin sonucuna benzer.
  • Dört yıldız: Farklı bir yoruma ya da başka bir olasılığa yer var, fakat bütün kanıtlar ve bu kanıtların niteliğini göz önünde bulundurursak, sav güçlü bir şekilde destekleniyor ve savın doğru ve/veya geçerli olma olasılığı yüksek.
  • Beş yıldız: Bütün kanıtları ve bu kanıtların niteliğini göz önünde bulundurursak, bu savın doğru ve geçerli olduğu açıktır.

 

Savınızı Değerlendirin