• <Daha Fazlası Intel.com'da

Genel Bakış ve Yararlar

Genel Bakış ve Yararlar

Bir Listede Neler Vardır?

Birçok öğrenci listelerin nasıl yapılacağını doğal yollarla öğrenmektedir. Tercih ettikleri şarkıları sıralamaktan, tercih edecekleri okulların planlanmasına kadar bir çok konuda listeler yapmaktadırlar. Örneğin bir öğrenci ÖSYS’nda gitmek istediği okulları önce karışık biçimde listeler. Sonra kişisel ölçütleri doğrultusunda ya da başka ölçütleri temel alarak bu listeyi daraltır. En sonunda kişisel ölçütlerini ve olası diğer okulları gözönünde bulundurarak listesine son halini verir.

Bu tür bir liste ne tür maddeler içermelidir? Bunlar etkili liderlerin nitelikleri kadar soyut ya da mayoz bölünmenin aşamaları kadar nesnel olabilir. Öğretmenler liste oluşturma etkinliklerini her yaştan öğrenciyle ve hemen her derste denemelidir. Örneğin sosyal bilgiler dersinde öğrenciler insanların göç etmesine neden olan faktörleri analiz edebilmelidir. Bir kompozisyon yazma projesi için öğrencilerden gizemli bir öykünün sahip olması gereken temel öğeleri sıralamaları istenebilir. Birinci sınıftaki öğrenciler, beslenmeyle ilgili bir ünitenin başında kendilerinin tercih ettikleri yiyecekleri listeleyebilmeli ya da düzenleyebilmelidirler.

Görsel Sıralama Aracı maddelerin sıralanması ve listelerin karşılaştırılması sürecini kolaylaştırır. Basit bir tıklama ve sürükleme ile öğrenciler bir listedeki maddelerin yerlerini değiştirilebilirler. Takımlar halinde çalışarak düşünme biçimlerini tartışır ve işbirliği yaparlar. Aracın açıklama bölümü, nasıl düşündüklerini diğerleriyle paylaşma ve daha sonraki kullanımlarında hatırlamalarına olanak tanır. Takımlar kendi listelerini bitirdikten sonra diğer takımların listeleriyle karşılaştırır, benzerlikleri ve farklılıkları tartışabilirler. Görsel Sıralama aracı listelerin ne ölçüde birbirine benzediğini ve iki sıralama arasındaki ilişkiyi gösterir.

Genel Bakış ve Yararlar

Başlangıç


Aracı deneyerek başlayabilirsiniz. Aracı Deneyin bölümü, örnek bir listenin sıralamasına ilişkin alıştırma yapabilmeniz için ve sonra diğer listelerle karşılaştırabilmeniz için gerekli olan unsur ve bilgileri içermektedir. Bu bölümde ayrıca aracın özelliklerinden yaralanmanızı sağlayacak bir belleten de (tutorial) bulunmaktadır.

Araca aşina olduktan sonra, diğer öğretmenlerin önerileri ve uygulama fikirleri almak için Proje Örnekleri ve Öğretim Stratejileri bölümlerini inceleyin.

Bir projeye başlamaya hazır olduğunuzda, Öğretmen Çalışma Alanına kayıt olabilirsiniz. Bir liste gireceğiniz Öğretmen Çalışma Alanındaki proje kurulum sayfasında projeyi tanımlayın ve öğrenci takımlarını oluşturun. Düşünme araçları zaman kazandırıcı özelliği ile projenin yapılandırılmasında size yardımcı olacaktır. Proje sihirbazı yeni bir proje oluştururken bazı adımları otomatikleştirecektir ve varolan proje örneklerinden bir projeyi çoğaltmanıza izin verecektir.

 

Görsel Sıralama Aracının Yararları

 

Öğrenciler belirli ölçütler doğrultusunda bir liste oluşturma ve bunu diğer listelerle karşılaştırmada üst düzey düşünme becerilerini kullanırlar.

Ayrıntısı için Tıklayın >