Capital Markets: Low-Latency Trading

Time is money in the quest for speed

In front-office trading, the ability to process large amounts of data in fractions of a second has become the difference between making the trade and losing it to a competitor. Intel understands the need for speed in this exacting context. The new generations of Intel processors—the Intel® Xeon® processor E5 family and Intel® Xeon® processor E7 family—reduce latency from low microseconds to tens of nanoseconds.1

Trading

Intel® Xeon® processor E5 family

Delivering ideal performance for trade execution, the Intel Xeon processor E5 family can boost server performance by up to 80 percent over previous-generation Intel Xeon processor-based servers.2,3

Intel’s latest processor further streamlines your trading process with these benefits:

  • Reduced latency: Intel® Integrated I/O can reduce I/O latency up to [placeholder: 30 percent]3,4 while support for PCIe 3.0 specification can improve I/O bandwidth up to [placeholder: 2x].3,5
  • Adaptive. Efficient. Secure: The Intel Xeon processor automatically boosts performance when you need it for single and multi-threaded applications, including increased floating-point performance for high-performance computing workloads.6,7 Meanwhile, Intel® Turbo Boost Technology 2.0 delivers up to two times more performance on demand than previous-generation turbo boost  technology.3,6,8 It does all this while offering built-in security features that help keep your data safe, even in the cloud.

Learn more about the Intel Xeon processor E5 family >

Intel® Xeon® processor E7 family

  • Superior for high volumes of data: Scales to handle complex market data or interconnected and dependent processes on the same hardware box.
  • World-record performance: Delivers improved scalability and advanced reliability.
  • Do more with less: Enables banks to spread processing over more available cores to handle larger peaks more efficiently, without slowing response times. More cores, more memory, and a four-socket system means the Intel® Xeon® processor E7 family allows firms to host more trading algorithms on each server.

Learn more about the Intel® Xeon® processor E7 family >

Time is money in the quest for speed

Architecture does make a difference

These value-adding elements of Intel® architecture are now also being applied to the trading function.

Catalyst for cost savings in the data center

Thanks to their ability to regulate power consumption by intelligently adjusting server performance, Intel® Xeon® processors can help reduce costs and increase energy efficiency within the data center.

  • Intel® Xeon® processor E7 series: Easily scales to meet your firm’s demands in real time by directing performance where it is needed. Use all cores or just half of them, depending on which applications are needed.
  • Intel Xeon processor E5 family: Saves firms hundreds of thousands of dollars by migrating older systems to new ones. In addition to reducing latency through intelligent performance, these processors can help build a flexible, efficient, and secure data center, all while scaling for cloud delivery.

Learn more about the entire Intel® Xeon® processor family >

Additional information: 9,10

Tartışmalar

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. www.intel.com/pressroom/archive/releases/20100330comp_sm.htm#story Ortalama 3 kat performans beyanı, 26 Mart 2010 tarihi itibariyle yaygın olarak kullanılan dört kurumsal endüstri standardı (SPECjbb*2005, SPECint*_rate_base2006, SPECfp*_rate_base2006 ve TPC Benchmark* E) ile yapılan, 4 soketli (4S) Intel® Xeon® işlemci X7560 içeren sunucu platformunun yayınlanmış/iletilmiş en iyi sonuçları ile 4S Intel® Xeon® işlemci X7460 tabanlı sunucunun yayınlanmış en iyi sonuçlarına yönelik karşılaştırmadan elde edilen sonuçların geometrik ortalamasına dayanmaktadır. www.intel.com/content/www/us/en/benchmarks/server/xeon-e7-summary.html sayfasına bakın.

2. Kaynak: SPECint*_rate_base2006, SPECfp*_rate_base2006, STREAM*_MP Triad ve Linpack* kıyaslama sonuçlarının geometrik ortalaması kullanılarak yapılan performans karşılaştırması. Önceki nesil 2S Intel® Xeon® işlemci X5690 platformunda 166,75 olan taban geometrik ortalama puan değeri, www.spec.org sayfasında yayınlanan en iyi SPECrate* puanlarına ve 5 Aralık 2011'de Intel tarafından STREAM*_MP Triad ve Linpack üzerinde şirket içi yapılan en iyi ölçümlere göre belirlenmiştir. 306,74 olarak belirlenen yeni geometrik ortalama puan, SPECfp*_rate_base2006 için THP devre dışı, SPECint*_rate_base2006 için THP etkin durumdayken, Intel® Hyper-Threading Teknolojisine (Intel® HT Teknolojisi), Intel® Turbo Boost Teknolojisine ve Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisine sahip, iki adet Intel® Xeon® işlemci E5-2690, 128 GB RAM, x86_6 için Red Hat* Enterprise Linux* Server 6.1 beta, Intel® Compiler 12.1 içeren bir Intel platformu kullanılarak Intel tarafından şirket içinde yapılan ölçümlü tahminlere dayanmaktadır.

3. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerinde performans için optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

4. Bir G/Ç aygıtı için Intel tarafından gerçekleştirilen, eylemsiz koşullarda yerel sistem belleğinden okunan ortalama süre ölçümleri. Geliştirmede, Intel® Xeon® işlemci E5-2600 ürün ailesi ile Intel® Xeon® işlemci 5600 serisi karşılaştırılmaktadır.

5. PCIe* 3.0 teknik özelliklerinde bulunan 8 GT/sn ve 128b/130b şifrelemenin, bağlantı bant genişliğini PCIe 2.0 teknik özelliklere göre iki katına çıkaracağı tahmin edilmektedir. Kaynak: http://www.pcisig.com/news_room/November_18_2010_Press_Release/.

6. Intel® Turbo Boost Teknolojisi içeren bir sistem gerektirir. Intel® Turbo Boost Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi yalnızca seçkin Intel® işlemcilerde bulunur. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.

7. Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi) özelliğine sahip bir sistem gerektirir. Bu konuda lütfen bilgisayar üreticinize danışın. Performans, kullandığınız belirli donanım ve yazılımlara bağlı olarak değişecektir. Önceki nesil Intel® Core™ i5-750'de bulunmaz. HT teknolojisini destekleyen işlemcilerle ilgili ayrıntıları da içeren daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/hyper-threading/hyper-threading-technology.html sayfasına bakın.

8. Kaynak: Intel® Turbo Boost Teknolojisi etkin veya devre dışı durumdayken SPECint*_rate_base2006 kıyaslaması kullanılarak yapılan performans karşılaştırması. 390 olan taban puan değeri (Intel® Turbo Boost Teknolojisi etkin durumdayken) ve 3XX puan değeri (Intel® Turbo Boost Teknolojisi devre dışı durumdayken), Intel® Turbo Boost Teknolojisi etkin veya devre dışı durumda, Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisi ile Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi) etkin, iki adet Intel® Xeon® işlemci X5690, 48 GB RAM ve x86_6 için Red Hat Enterprise Linux* Server 6.1 beta içeren bir Supermicro* X8DTN+ sistemi kullanılarak 4 Ağustos 2011'de Intel tarafından şirket içinde yapılan ölçümlü tahminlere dayanmaktadır. 593 (Intel® Turbo Boost Teknolojisi etkin durumdayken) ve 529 (Intel® Turbo Boost Teknolojisi devre dışı durumdayken) olarak belirlenen yeni puanlar, Intel® Turbo Boost Teknolojisi etkin veya devre dışı durumda, Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisi ile Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi) etkin, iki adet Intel® Xeon® işlemci E5-2680, 64 GB RAM ve x86_6 için Red Hat Enterprise Linux* Server 6.1 beta içeren bir Intel platformu kullanılarak Intel tarafından şirket içinde yapılan ölçümlü tahminlere dayanmaktadır.

9. Intel® Xeon® işlemci 5500 serisine göre yüzde 60'a kadar performans artışı beyanı, Black Scholes* karşılaştırma testiyle desteklenmektedir. Şirket içi Intel ölçümü (25 Şubat 2010). Yapılandırma ayrıntıları: Black Scholes* Taban Yapılandırma ve Karşılaştırma Puanı:- İki adet Intel® Xeon® işlemci X5570 (2,93 GHz, 8 MB son düzey önbellek, 6,4 GT/sn QPI), 24 GB bellek (6x4 GB DDR3-1333), boş olarak 4x 150 GB 10K RPM SATA RAID0, Red Hat* EL 5 Güncelleme 4 64 bit İşletim Sistemi içeren Intel ön üretim sistemi. Kaynak: Şubat 2010 tarihli şirket içi Intel testi. Intel v11.0 derleyici ile derlenen SunGard v3.0 kaynak kodu. Karşılaştırma için harcanan süre: 18.74 saniye. Yeni Yapılandırma ve Karşılaştırma Puanı:- İki adet Intel® Xeon® işlemci X5680 (3,33 GHz, 12 MB son düzey önbellek, 6,4 GT/sn QPI), 24 GB bellek (6x4 GB DDR3-1333), boş olarak 4 x 150GB 10K RPM SATA RAID0, Red Hat* EL 5 Güncelleme 4 64 bit İşletim Sistemi içeren Intel ön üretim sistemi. Kaynak: Şubat 2010 tarihli şirket içi Intel testi. Intel v11.0 derleyici ile derlenen SunGard v3.0 kaynak kodu. Karşılaştırma için harcanan süre: 11.51 saniye.

10. %25'e kadar daha iyi sanal makine performansı iddiası, SPECvirt_sc2010 testine göre, 162 VM'de 2.540 puanlı yeni nesil Intel®Xeon® işlemci E7-4870 (30M önbellek, 2,40GHz, 6,40GT/sn Intel® QuickPath Interconnect (Intel® QPI), kod adı Westmere-EX) ile 126 VM'de 2.024 puanlı X7560 (24M önbellek, 2,26GHz, 6,40GT/s Intel® QPI, eski kod adı Nehalem-EX) karşılaştırmasına dayanmaktadır. Kaynak: Intel SSG TR#1118.