Capital Markets: Risk Management Technology

Risk management: getting the right data

In today’s financial markets, the ability to mine and sort enormous amounts of information in order to properly calculate risk is what sets firms apart. Companies are in a race to find the intelligence buried in their data to enable better decision making and meet ever-tightening regulations. At the same time, there’s pressure to reduce costs and drive down power consumption.

These are new challenges. And new answers are provided by the Intel® Xeon® processor E7 family and Intel® Xeon® processor E5 family. In fact, leading risk-management software companies are creating applications that use the features in Intel® Xeon® processors to help meet demands across the financial services market segment.

Extreme Data Crunching

The Intel® Xeon® processor E7 family and Intel® Xeon® processor E5 family represent a leap ahead for Intel® Xeon® processors. They are built to deliver the flexibility, security, processing power, and throughput to handle today’s most data-intensive applications and risk-management systems.

Risk management technology: getting the right data

 

  “The next-generation Intel® Core™ microarchitecture has made a difference. We are seeing higher performance, quite a big gain.”  


Neil Bartlett, CTO at Algorithmics

Intel® Xeon® Processor E7 Family

Intel® Xeon® processor E7 family

Systems powered by our latest processor, the Intel® Xeon® processor E7 family, are delivering a host of new reliability and security features and provide up to 25x the performance of older 4-socket single-core servers, enabling up to 29:1 server consolidation,1 up to 95 percent lower operating costs.23

With previous-generation Intel® Xeon® processors having proven their success, leading risk-management software companies are now optimizing software applications for the Intel Xeon processor E7 family.

Learn more about these efforts by visiting the Intel® Xeon® processor E7 family product page >

Intel® Xeon® processor E5 family

The intelligent performance of the Intel® Xeon® processor E5 family means existing risk management applications will usually see an immediate impact on performance delivered directly from the processor. Built-in security features such as Intel® Trusted Execution Technology (Intel® TXT) evaluate software component integrity and provide a hardware-based root of trust for enhanced security against malicious software attacks that occur before the virtual machine manager boots. Intel TXT also allows platform integrity status to be reported into management software, providing visibility and a powerful control point for managing the security of virtualized workloads.4

Along with increased performance and security comes peace of mind from knowing you’re running some of the most flexible and efficient servers available.

Tartışmalar

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi) özelliğine sahip bir sistem gerektirir. Bu konuda lütfen bilgisayar üreticinize danışın. Performans, kullandığınız belirli donanım ve yazılımlara bağlı olarak değişecektir. Önceki nesil Intel® Core™ i5-750'de bulunmaz. HT teknolojisini destekleyen işlemcilerle ilgili ayrıntıları da içeren daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/hyper-threading/hyper-threading-technology.html sayfasına bakın.

2. Bu iddia 4S Intel® Xeon® MP CPU 3.3Ghz (Tek çekirdekli ve hyper-threading teknolojili, 1MB L2, 8MB L3, Potomac) ve 4S Intel® Xeon® X7560 (8 çekirdekli, 2.26GHz) işlemci tabanlı sunucular arasında yapılan karşılaştırmaya dayanmaktadır. Bu hesaplama, performansa, güce, soğutmaya, elektrik değerlerine, işlerin sisteminin yıllık lisans maliyetlerine ve tahmini sunucu maliyetlerine dayanan bir analizi içerir. Bu, tahmini liste fiyatlarına ve tahmini sunucu kullanım oranlarına göre, 42U raflar, kWs başına 0,10 ABD Doları, soğutma giderlerinin sunucu güç tüketim maliyetlerinin iki katı, işletim sistemi lisans maliyetinin yılda 90 ABD Doları ve sunucu başına maliyetin 36.000 ABD Doları olduğu varsayımına dayanır. Tüm dolar değerleri yaklaşıktır. SPECint_rate_base2006* performans ve güç sonuçları X7560 ve Xeon 3.3GHz işlemci tabanlı sunucular için ölçülmüştür. Platform gücü performans testinin sabit durum penceresi sırasında ve boştayken ölçülmüştür. Taban değerine göre performans kazancı 20 katı oldu. Maliyetler ve yatırımın geri dönüşüyle ilgili veriler dahili Intel analizlerine dayalıdır ve sadece bilgi amaçlıdır.

3. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerinde performans için optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

4. Hiçbir bilgisayar sistemi her koşulda mutlak güvenlik sağlayamaz. Intel® Güvenilir Yürütme Teknolojisi (Intel® TXT) için, Intel® Sanallaştırma Teknolojisi, Intel TXT tabanlı bir işlemci, chipset, BIOS, Kimliği Doğrulanmış Kod Modülleri ve Intel TXT uyumlu ölçülmüş başlatma ortamı (MLE) gerekir. MLE bir sanal makine izleyicisi, bir işletim sistemi veya uygulamadan oluşabilir. Intel TXT için ayrıca sistemde Trusted Computing Group tarafından tanımlanan TPM v1.2 ve bazı kullanımlar için özel yazılımlar yüklü olmalıdır. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/data-security/security-overview-general-technology.html sayfasına bakın.