• <Daha Fazlası Intel.com'da

Capital Markets: Financial Services IT

Streamlining IT starts at the core

In financial services, a firm’s day-to-day operations can create costly IT challenges, especially when back offices remain neglected in terms of investment, leaving IT with a patchwork of outdated systems. By updating IT infrastructures with relevant new technologies, firms can access critical information faster and keep costly desk-side IT visits and troubleshooting to a minimum.

Core IT Functions

Intel® Core™ vPro™ processors: Boost efficiency and reduce costs

By deploying PCs powered by the Intel® Core™ vPro™ processor family1, firms can increase flexibility and computing ability, all while reducing energy requirements and cutting costs.  Specific processor benefits include:

  • Remote monitoring: Allows IT to diagnose and repair PCs remotely, even if turned off or the OS is unresponsive.
  • Intel® Anti-Theft Technology2: Intel Core vPro processor-based PCs can disable themselves should they be lost or stolen.
  • Intel® Active Management Technology3: Allows IT to conduct remote software changes and immediately respond to everyday events such as interest rate changes.
  • Intel® vPro™ Technology4:  Is a set of security and manageability capabilities built into the 2nd generation Intel® Core™ vPro™ processor family, Intel® chipsets, and network adapters
Streamlining IT Starts at the Core

 

Intel® Xeon® Processors: adaptive, efficient, secure

Financial organizations can achieve exceptional scalable performance and advanced reliability for the most data-demanding applications with the Intel® Xeon® processor family. Specifically, firms can expect:

  • Adaptive performance: Servers with the Intel® Xeon® processor E5 family can boost performance up to 80 percent over previous-generation Intel Xeon processor-based servers.7,8 And with performance that adapts to workloads, Intel® Turbo Boost Technology 2.0 delivers up to two times more performance on demand than previous-generation turbo technology.8,9,10
  • Increased efficiency: Intel® I/O Acceleration Technology (Intel® I/OAT) with Intel® QuickData Technology moves data more efficiently through Intel Xeon processor-based workstations and server platforms, helping to reduce latency even more.
  • Greater security: With Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI), the Intel Xeon processor family can accelerate pervasive encryption by ten times, all without a tax on performance elsewhere in your data center.8,11

Tartışmalar

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Not: Intel® vPro™ Teknolojisi karmaşık bir teknolojidir; kurulması ve etkinleştirilmesi gerekir. Özelliklerin ve sonuçların kullanılabilirliği donanım, yazılım ve BT ortamınızın kurulumuna ve yapılandırmasına bağlıdır. Daha fazla bilgi için şu sayfaya bakın: www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/vpro/vpro-technology-general.html. Ayrıca farklı Intel® Core™ vPro™ işlemcilerde desteklenen çeşitli Intel® AMT sürümleri de bulunmaktadır. Hangi görevleri yapabileceğinizi saptamak için bilgisayarınızda yüklü olan Intel AMT yerleşik yazılımının sürümünü bilmeniz gerekir.

2. Intel® Anti-Theft Teknolojisi—Bilgisayar Koruması (Intel® AT-p). Hiçbir bilgisayar sistemi her koşulda mutlak güvenlik sağlayamaz. Intel Anti-Theft Teknolojisi (Intel AT) için bilgisayar sisteminde Intel AT ile kullanılabilen bir chipset, BIOS, yerleşik bellek sürümü, yazılımların yanı sıra Intel AT özellikli servis sağlayıcı/ISV başvurusu ve servis aboneliği gerekir. Algılama (tetikleyiciler), yanıt (eylemler) ve kurtarma mekanizmaları ancak Intel® AT işlevleri etkinleştirilip yapılandırıldıktan sonra çalışır. Bazı işlevler bazı ISV'ler veya servis sağlayıcılar tarafından sunulmayabilir veya her ülkede bulunmayabilir. Intel, verilerin ve/veya sistemlerin kaybolmasından veya çalınmasından dolayı hiçbir sorumluluk kabul etmez.

3. Intel® Etkin Yönetim Teknolojisi (Intel® AMT) için, bilgisayar sisteminde Intel® AMT etkin bir chipset, ağ donanımı ve yazılımı, güç kaynağı bağlantısı ve bir şirket ağ bağlantısı olması gerekir. Kurulum alıcı tarafından yapılandırma gerektirir ve belli fonksiyonları etkinleştirmek için yönetim konsoluyla komut yazımı ya da varolan güvenlik çerçevelerine daha fazla bütünleştirme gerektirebilir. Ayrıca yeni iş süreçlerinin uygulanmasında değişiklikler yapmak da gerekebilir. Dizüstü bilgisayarlarda ana işletim sistemi tabanlı bir VPN üzerinden ya da kablosuz olarak bağlanıldığında veya bilgisayar pille çalışırken, uyku modundayken, hazırda bekletilirken veya kapalıyken Intel AMT kullanılamayabilir ya da bazı özellikler sınırlı olabilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/vpro/vpro-technology-general.html sayfasına bakın.

4. Intel® vPro™ Teknolojisi karmaşık bir teknolojidir; kurulması ve etkinleştirilmesi gerekir. Özelliklerin ve sonuçların kullanılabilirliği donanım, yazılım ve BT ortamınızın kurulmasına ve yapılandırılmasına bağlı olacaktır. Daha fazla bilgi için şu sayfaya gidin: www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/vpro/vpro-technology-general.html. 

5. Intel'in karşılaştırmasına dayanan performans artışı değeri; dört yıllık tek çekirdekli Intel® Xeon® işlemci 3,8 GHz, 2M önbellek tabanlı sunucular ile bir adet yeni Intel Xeon işlemci X5600 serisi tabanlı sunucu arasında SPECjbb2005*'in saniyedeki kurumsal işlemler testi kullanılarak elde edilmiştir. 15 yıllık tek çekirdekli Intel Xeon işlemci tabanlı sunucuların, SPECjbb2009* performansını koruyarak bir adet yeni Intel Xeon işlemci X5600 serisi tabanlı sunucuyla değiştirilmesine dayanan Intel konsolidasyonu. Maliyet ve yatırımın geri dönüşüyle ilgili veriler dahili Intel analizlerine dayalıdır ve sadece bilgi amaçlıdır. Performans testleri ve derecelendirmeler özel bilgisayar sistemleri ve/veya parçalarıyla ölçülür ve bu ölçümler sonucunda Intel® ürünlerinin yaklaşık performansı elde edilir. Sistemin donanım ya da yazılım tasarımında ya da yapılandırılmasındaki herhangi bir farklılık gerçek performansı etkileyebilir. Alıcılar almayı düşündükleri sistem ya da bileşenlerin performansını değerlendirmek için diğer bilgi kaynaklarına başvurmalıdır. Daha fazla bilgi için www.intel.com/performance/server adresini ziyaret edin.

6. Performans testleri ve derecelendirmeler, belirli bilgisayar sistemleri ve/veya bileşenler kullanılarak yapılmakta ve Intel® ürünlerinin bu testler aracılığıyla ölçülen yaklaşık performanslarını yansıtmaktadır. Sistemin donanım veya yazılım tasarımında ya da yapılandırmasındaki herhangi bir farklılık gerçek performansı etkileyebilir. Alıcılar almayı düşündükleri sistem ya da bileşenlerin performansını değerlendirmek için diğer bilgi kaynaklarına başvurmalıdır. Performans testleri ve Intel ürünlerinin performansıyla ilgili daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/benchmarks/resources-benchmark-limitations.html sayfasına bakın.

7. Kaynak: SPECint*_rate_base2006, SPECfp*_rate_base2006, STREAM*_MP Triad ve Linpack* kıyaslama sonuçlarının geometrik ortalaması kullanılarak yapılan performans karşılaştırması. Önceki nesil 2S Intel® Xeon® işlemci X5690 platformunda 166,75 olan taban geometrik ortalama puan değeri, www.spec.org sayfasında yayınlanan en iyi SPECrate* puanlarına ve 5 Aralık 2011'de Intel tarafından STREAM*_MP Triad ve Linpack üzerinde şirket içi yapılan en iyi ölçümlere göre belirlenmiştir. 306,74 olarak belirlenen yeni geometrik ortalama puan, SPECfp*_rate_base2006 için THP devre dışı, SPECint*_rate_base2006 için THP etkin durumdayken, Intel® Hyper-Threading Teknolojisine (Intel® HT Teknolojisi), Intel® Turbo Boost Teknolojisine ve Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisine sahip, iki adet Intel® Xeon® işlemci E5-2690, 128 GB RAM, x86_6 için Red Hat* Enterprise Linux* Server 6.1 beta, Intel® Compiler 12.1 içeren bir Intel platformu kullanılarak Intel tarafından şirket içinde yapılan ölçümlü tahminlere dayanmaktadır.

8. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri, yalnızca Intel mikro işlemcilerinde en iyi performansı sunacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark ve MobileMark gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com/performance sayfasına bakın. Sonuçlar, Intel tarafından yazılım, karşılaştırma veya üçüncü tarafların diğer verileriyle yalnızca bilgilendirmek amacıyla ölçülmüştür.  Sistem donanımı veya yazılım tasarımı ya da yapılandırılmasındaki herhangi bir farklılık gerçek performansı etkileyebilir.  Intel bu belgede belirtilen üçüncü tarafın uygulamasını kontrol etmez veya denetlemez.  Intel tüm müşterilerinin burada belirtilen üçüncü tarafların web sitelerini veya diğer kaynakları ziyaret ederek belirtilen verilerin doğru olduğunu ve satışa sunulan sistemlerin performansını yansıttığını doğrulamalarını teşvik eder.

9. Intel® Turbo Boost Teknolojisi içeren bir sistem gerektirir. Intel Turbo Boost Teknolojisi ve Intel Turbo Boost Teknolojisi 2.0 yalnızca seçkin Intel® işlemcilerde bulunur. Bilgisayar üreticinizle görüşün. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.

10. Kaynak: Intel® Turbo Boost Teknolojisi etkin veya devre dışı durumdayken SPECint*_rate_base2006 kıyaslaması kullanılarak yapılan performans karşılaştırması. 390 olan taban puan değeri (Intel® Turbo Boost Teknolojisi etkin durumdayken) ve 3XX puan değeri (Intel® Turbo Boost Teknolojisi devre dışı durumdayken), Intel® Turbo Boost Teknolojisi etkin veya devre dışı durumda, Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisi ile Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi) etkin, iki adet Intel® Xeon® işlemci X5690, 48 GB RAM ve x86_6 için Red Hat Enterprise Linux* Server 6.1 beta içeren bir Supermicro* X8DTN+ sistemi kullanılarak 4 Ağustos 2011'de Intel tarafından şirket içinde yapılan ölçümlü tahminlere dayanmaktadır. 593 (Intel® Turbo Boost Teknolojisi etkin durumdayken) ve 529 (Intel® Turbo Boost Teknolojisi devre dışı durumdayken) olarak belirlenen yeni puanlar, Intel® Turbo Boost Teknolojisi etkin veya devre dışı durumda, Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisi ile Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi) etkin, iki adet Intel® Xeon® işlemci E5-2680, 64 GB RAM ve x86_6 için Red Hat Enterprise Linux* Server 6.1 beta içeren bir Intel platformu kullanılarak Intel tarafından şirket içinde yapılan ölçümlü tahminlere dayanmaktadır.

11. Kaynak: Transparent Data Encryption (TDE) AES-256 içeren Oracle Database Enterprise Edition* 11.2.0.2 ile yapılan testler, Intel® Temel Entegre Performans Özellikleri (Intel® IPP) kullanılarak Intel® Xeon® işlemci X5680 (3,33 GHz, 36 MB RAM) platformunda Intel IPP rutinleri kullanılarak boş bir tabloya 30 kez bir milyon satır girildiğinde, Intel IPP içermeyen Intel® Xeon® işlemci X5560 (2,93 GHz, 36 MB RAM) platformuna göre 10 kata kadar daha yüksek hız sağlandığını göstermiştir.