• <Daha Fazlası Intel.com'da

Intel® Extreme Memory Profile

Hız Aşırtma Desteği, DDR3/DDR4 Bellek

Bazı Sınırlar Aşılmak İçindir

Intel® Extreme Memory Profile

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) teknolojisi, uyumlu DDR3/DDR4 belleklerde standart özelliklerin ötesinde performans elde etmek için hız aşırtma desteğini etkinleştirmenizi sağlar. Bu teknoloji, Intel® teknolojisi tabanlı bilgisayarlara entegre oyun özelliklerini geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Hız aşırtma desteğiyle bilgisayarınızın performansından sonuna kadar yararlanmak istiyorsanız, Intel XMP teknolojisiyle geliştirilen bu bellek üstünlük kazanmanız için ekstra güç sağlar—üstelik parmağınızı bile kıpırdatmadan.1

Intel XMP nasıl çalışır

Öntanımlı ve test edilmiş Intel XMP profilleri, BIOS yoluyla ya da bilgisayarın işletim sistemi üzerinden yapılan özel bir ayarla yüklenebilir. Genellikle Intel XMP profillerini yüklemenin en kolay yolu, anakart üreticileri tarafından sağlanan ayarlama yardımcı programlarını kullanmaktır. Sisteminizde bir ayarlama yardımcı programının bulunup bulunmadığını öğrenmek için anakart üreticinize danışın.

İşlemciye Göre Intel Extreme Memory Profile

 

Intel® Core™ işlemciler için Intel XMP bellek

Intel, bellek sağlayıcıların ürünlerinin Intel XMP ile uyumluluğunu test etmeleri için bir sertifikasyon programı geliştirdi. Çeşitli tedarikçilerden uyumlu DIMM bellekleri görüntülemek için indireceğiniz veri tablosunu seçin, Excel bilgi sayfalarını sıralayın ya da bilgi sayfasını görüntülemek için PDF'i kullanın:

Excel* veri tablosunu indirin >

PDF'i görüntüleyin >

 

Özellikler

Avantajlar

Birden çok SPD profili

Kullanım modeline göre, ön ayarlı ya da kullanıcı tanımlı bellek profillerinin seçilmesini sağlar. Örneğin, yoğun oyunlarda agresif ve bekleme süresini düşüren bir profil tercih edilirken, ev ofis ya da Web taraması gibi günlük bilgisayar çalışmaları için varsayılan bellek kullanılabilir.

Bellek sağlayıcıya özel SPD alanları

Bellek modülü sağlayıcıların kendi özelliklerini programlamalarını ve son kullanıcılara eşsiz değerler sunmalarını sağlar.

Kolay hız aşırtma (çaylaklar için)

Son kullanıcıların BIOS'ta özel parametreler ayarlamak yerine, uygun profili seçerek kendi platformlarında kolaylıkla hız aşırtmasını sağlar. Varsayılan profil yeniden seçildiğinde, platform varsayılan ayarına geri döner.

Gelişmiş hız aşırtma (orta/ileri düzey kullanıcılar)

Uzman kullanıcılar belirli SPD parametrelerini BIOS'ta manuel olarak değiştirebilir ve profiller kaydedebilir (platform/BIOS'a özel).

Hata korumalı varsayılan önyükleme

DDR3/DDR4 standart JEDEC özelliğini destekleyen (standart DDR3/DDR4 bellek frekansları) ve temel işlevleri sorunsuz kılan bir platformda varsayılan JEDEC ayarıyla "ilk önyükleme". Ardından kullanıcı BIOS'a girebilir ve ayarları manuel olarak değiştirebilir ya da Windows* tabanlı Intel® Extreme Tuning Utility aracını kullanabilir.

Intel® Extreme Tuning Utility

Hız aşırtmalı kilitsiz Intel® Core™ işlemciler için Intel'in Windows* tabanlı aracıyla performansınızı serbest bırakın. Kullanıcı dostu bu arabirim, sisteminizin en üst düzey potansiyelini ortaya çıkarmak için hız aşırtma özelliklerine ve gerekli ayarlara kolay erişmenizi sağlar.

İndir >

Satın Alın Sizin için doğru sistemi bulun

Alışverişe Başlayın Dizüstü bilgisayarlar >

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Uyarı: Saat frekansını ve/veya voltajı değiştirmek aşağıdaki sonuçlara yol açabilir: (i) sistemin kararlılığını ve sistemin işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresini azaltabilir; (ii) işlemci ve diğer sistem bileşenlerinin bozulmasına neden olur; (iii) sistem performansı düşebilir; (iv) yüksek sıcaklığa ya da diğer hasarlara neden olabilir; (v) sistemin veri bütünlüğünü etkileyebilir. Intel belirtilmiş özelliklerinin dışında işlemcinin çalışmasını test etmemiştir ve bu konuda garanti vermez. Intel diğer sistem bileşenlerinin çalışmasını, sektör standardı spesifikasyonların ötesinde test etmemiştir ve garanti etmez. Intel işlemcinin veya diğer sistem bileşenlerinin belirli amaçlara uygun olabilecek değiştirilmiş saat frekansları ve/veya voltajlarında kullanımı gibi durumlarda herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.