• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Oyun Devinin Yeni Platformu

Firaxis, Civilization V* oyununu dokunmatik ekranlı Ultrabook™ cihazı için optimize ederek mobilite kazanır.

Oyuncuların sırayla oynadığı bir strateji oyunu olan Firaxis Games’ Civilization V*—en yeni sürümünde Firaxis oyun gurusu Sid Meier'in en sevilen oyunlarıyla—düşünen insanın savaş oyunu olarak ünlenmiştir. Oyuncular, tarih öncesi çağdan geleceğe sırayla bir medeniyeti yönetirler, yerleşim yerler kurar, sivil ve askeri birimleri idare ederler, yiyecek tedariği ve benzerini sağlarlar. Eleştirmenlerden övgüler alan ve 9.000.000'u aşkın satış yapmış olan Civilization serisi pazardaki en sürükleyici ve ilgi çeken oyunlardan biri.

Öyleyse bu değişime neden gerek var?

Firaxis Civilization V yapımcısı Dennis Shirk'e göre oyunun fanlarının bağlılığı yeni geliştirmeler yapılmasına fırsat sunuyor. Olağanüstü ayrıntılı ortamları ve yoğun bilgisayar gücüne ihtiyacı nedeniyle önceki Civilization sürümleri her zaman masaüstü bilgisayarda oynanmak zorundaydı. Artık bu durum değişti.

“Strateji oyunlarımızı daha günlük bir ortama taşımak istedik,” diyor UI lideri Marc Meyer. “Civ V'ı koltukta oturarak izlemek bizim için çok büyük bir fark—masada oturmak zorunda değiliz. Civ V oynarken uzun süre düşünmek gerekiyor. Bu nedenle daha rahat bir ortamda oynayabilmek önemli bir avantaj.”

Ultrabook™ cihaz ekibiyle yapılan işbirliği sayesinde bu avantaj artık gerçek. 3. nesil Intel® Core™ i5 işlemci ve Intel® Core™ i7 işlemcide gömülü Intel® HD Graphics teknolojisi ile donatılmış Ultrabook cihazı, Civ V oyununda en ayrıntılı ortamları bile masaüstü bilgisayar kadar net ve pürüzsüz görüntüleme gücüne sahiptir. Dokunmatik özellikli Windows* 8 işlemcili Ultrabook cihazları ile oyunlar avucunuzun içinde.

Meyer, “Dokunma özelliği, kullanıcı ile daha doğrudan bir ilişki kurmanızı sağlıyor” dedi. “Haritada gezinme şeklinizi değiştiriyor. Ultrabook cihazı ile ekranda dünya haritasını içgüdüsel olarak sürükleyeceksiniz.”

Uzun bir oyun oturumuna başlarken hem rahat bir koltuk hem de uzun ve daha iyi yönetilebilir bir oyun deneyimi memnuniyetle karşılayacağınız değişiklikler olacak. “Masaüstü bilgisayarınızda bir saat oyun oynayabilirsiniz. Sonra da Ultrabook cihazınızı trende yanınıza alarak oyununuza devam edebilirsiniz. Kaydedebilir ve daha sonra eve döndüğünüzde kendinizi koltuğa atıp ya da tekrar masaüstünüze dönüp oynamaya devam edebilirsiniz,” diyor Shirk.

Firaxis ekibi Intel mühendislerinin yardımıyla Civ V oyununu yeni Ultrabook cihazı için özel olarak optimize etmede büyük ilerlemeler kaydettiler.

Civilization V* İlgili Materyaller

“Ultrabook™ cihazı birleşik bir platform ve biz de ona uygun optimizasyonu yaptık. Dokunmatik ekranıyla çok cazip bir çözüm sunuyor – dokunmatik ekranlı Ultrabook™ ile kusursuz Civ V deneyimi.”

—Tim Kipp, Sistem Yöneticisi, Firaxis

En mükemmel sistemi satın alın

Şimdi satın alın >