Kullandığınız tarayıcı sürümü bu site için önerilmiyor.
Lütfen aşağıdaki bağlantılardan birine tıklayarak tarayıcınızı en son sürüme yükseltin.

Take Control Over Your Gaming PC for Extreme Performance

Two Intel® Tools Simplify the Overclocking Process

Not sure what kind of power you have under the hood? Intel provides two tools to help you start overclocking your processor and select DDR3/DDR4 memory.

  1. Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) is Intel’s latest Windows*-based tool for overclocking unlocked Intel® Core™ processors. Get quick access to the features and settings needed to overclock your system.1 2 Easily adjust power, voltage, core, and memory settings, as well as other key system values.
  2. To help you overclock select Intel® technology-based DDR3 memory, take advantage of the Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) and add another weapon to your overclocking arsenal.

Shop Gaming Desktops with Intel® Core™ processors ›

Unlocked and Overclocked Intel® Core™ Processors for Gaming

Find the sweet spot for optimal gaming potential by overclocking your processor, RAM, and motherboard beyond their rated specifications.2 Unlocked Intel® Core™ processors offer an overclocking toolkit for tuning your system the way you want with a powerful feature that—together with other settings—changes the multiplier of the processor core. For ultimate, flexible overclocking, the sky is now the limit.

Experience extreme gaming PC performance with Intel® Technology ›

Intel® Core™ i7 Processor Extreme Edition Unlocked

Dominate your gaming competition with an unlocked, unleashed, and uncompromised processor.2 With a killer combination of smart features, including Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0,3 Intel® Hyper-Threading Technology,1 and overclocking, the Intel® Core™ i7 processor Extreme Edition is flexible and devastatingly powerful. It’s the ultimate weapon when you demand unrivaled PC performance for gaming at its best.

Learn more about the Intel® Core™ i7 processor Extreme Edition ›

Intel® Core™ i7 Processor Unlocked

Looking for the perfect processor to build your gaming rig? Want to game and stream at the same time? And want to edit your action videos and photos? We have you covered. If it is performance you crave, then the flagship Intel® Core™ i7 processor is what you have been waiting for. It has a quad-core base frequency of 4GHz, 8MB of cache memory and support for up to 64GB of DDR4 RAM memory. Additionally, it is unlocked so that you can squeeze every last bit of performance out of it.

Learn more about the Intel® Core™ i7 processor › 

Intel® Core™ i5 Processor Unlocked

Our most popular family member is now unlocked. The Visibly Smart Intel® Core™ i5 processor delivers amazing performance and stunning visuals. Enjoy the thrill of an automatic boost of speed when you need it with Intel® Turbo Boost Technology 2.0.4 Experience your games, movies, and photos smoothly and seamlessly with a suite of visual enhancements built into the processor, without the need for extra hardware.5 Get ready to unlock a whole new PC experience.

Learn more about the Intel® Core™ i5 processor ›

#ExpertMode: The Series

Introducing #ExpertMode, a 6-episode look at extreme PCs and the passionate artists who build them.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Belirli Intel® Core™ işlemcilerde bulunur. Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi) etkin bir sistem gerektirir. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Performans, kullandığınız belirli donanım ve yazılımlara bağlı olarak değişecektir. HT teknolojisini destekleyen işlemcilerle ilgili ayrıntıları da içeren daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/hyper-threading/hyper-threading-technology.html sayfasına bakın.

2

Uyarı: Bilgisayar saatinin veya belleğin frekansını ve/veya voltajı değiştirmek (i) sistem istikrarını ve sistemin, belleğin ve işlemcisinin kullanım süresini azaltabilir; (ii) işlemci ve diğer sistem bileşenlerinin bozulmasına neden olur; (iii) sistem performansını düşebilir; (iv) yüksek sıcaklığa ya da diğer hasarlara neden olabilir; (v) sistemin veri bütünlüğünü etkileyebilir. Intel, belleğin değiştirilmiş saat frekanslarıyla ve/veya voltajlarla kullanılması halinde herhangi bir özel amaç için uygun olacağına dair hiçbir sorumluluk üstlenmez. Garanti ve ek ayrıntılar için bellek üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com/content/www/tr/tr/gaming/overclocking-intel-processors.html adresini ziyaret edin.

3

Intel® Turbo Boost Max 3.0 Teknolojisi'ne sahip bir sistem gerektirir. Intel® Turbo Boost Max 3.0 Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi, yalnızca belirli Intel® işlemcilerde bulunur. Bilgisayar üreticinize danışın. Donanıma, yazılıma ve genel sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-max-technology.html sayfasını ziyaret edin.

4

Intel® Turbo Boost Teknolojisi içeren bir sistem gerektirir. Intel® Turbo Boost Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost Teknolojisi 2.0 yalnızca seçkin Intel® işlemcilerde bulunur. Bilgisayar üreticinizle görüşün. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.

5

Intel® Clear Video HD Teknolojisi, her bilgisayarda etkinleştirilmemiştir ve optimize edilmiş yazılımlar gerektirebilir. Sisteminizin üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/visual-technology/intel-visual-technology-consumer.html sayfasına bakın.