• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Eski Bilgisayarlar Ne Yapılmalı

Benzin canavarı eski bir arabayı, daha hızlı, daha az yakıt tüketen, daha güvenli yeni bir otomobil ile değiştirmenin akıllıca bir adım olacağını biliyorsunuz. Peki ya otomobilinize göre çok küçük bir paraya mal olan bilgisayarınızı yükseltmeye ne dersiniz? New York Times'a göre bilgisayar kullanımı televizyondan sonra ikinci en popüler medya aktivitesi olan radyo dinlemenin önüne geçti.

 

Giderek daha fazla Amerikalı yavaş ve kötü amaçlı saldırılara eğilimli eski bilgisayarlarını kullanmaktan bıkıyor ve daha iyi performans ile daha gelişmiş kullanılabilirlik sunan yeni modeller satın alıyor. Gücünü Intel'den alan Ultrabook, dizüstü bilgisayar ya da hepsi bir arada Bilgisayarlara son zamanlarda göz gezdirdiyseniz, dosya yönetiminden eğlenceye bilgisayar deneyiminin tümüyle çok geliştiğini biliyorsunuzdur. Daha iyi performans ve daha çok dijital eğlence için bilgisayarınızı yükseltmeye karar verdiğinizde eski bilgisayarınızla ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

 

Yeni Bilgisayar Aldıktan Sonra Eski Bilgisayarınızı Bağışlayabilirsiniz

Eski bilgisayarınızı bir geri dönüşüm merkezine götürmenin yanında başka bir seçenek de bilgisayarınızı bağışlamaktır. Birçok yerel eğitim merkezi, özellikle yaşlı vatandaşlar için özel ilgi gruplarıyla çalışan yerler, eski bilgisayarınızı iyi bir amaçla kullanıma sunabilirler. Yalnızca yardım etmiş olmazsınız, aynı zamanda böylece vergi indiriminden de faydalanabilirsiniz. Bilgisayar bağışlarını kabul eden programlar hakkında daha fazla bilgi için ABD Çevre Koruma Ajansını ziyaret edin.

 

Çocuklarınız için bir Eğitim Platformu Oluşturmak

Çocuğunuz var, eski bilgisayarınızı sözcük işleme ve diğer bilgisayar işlemleri için eğitim platformu olarak kullanabilirsiniz. Bilgisayarın İnternet bağlantısını kesin ve çocuklarınızın belgeler, tablolar ve çalışma sayfaları oluşturarak pratik yapmasını sağlayın. Becerilerini bir oyuncak üzerinde değil de gerçek bir bilgisayarda geliştirmelerine olanak tanıdığınızda çocuklarınız çalışmayı daha ciddiye alır. Kim bilir… yeni bilgisayarınıza geçiş yaptığınızda, çocuklarınız gelecekteki Intel işlemcinizden nasıl en iyi şekilde faydalanacağınız konusunda size bir iki ipucu bile verebilirler!

 

Eski Bilgisayarlarınızı Satabilirsiniz

Nakde ihtiyacınız varsa, eski bilgisayarınızı Craigslist ya da eBay yoluyla satmayı deneyebilirsiniz. Benzer özelliklerdeki kullanılmış bir bilgisayarın kaça gittiğini öğrenmek için kısa bir araştırma yapın. Satış fiyatını belirleyin ve şunu unutmayın: eski bilgisayarınız karşılığında ne alırsanız alın, dolabınızda bir toz toplayıcı saklamanızdan iyidir.

 

Bilgisayar Heykelciliğinde Becerilerinizi Deneyin

Yaratıcı bir insansanız, eski bilgisayarlar için her zaman sanatsal kullanım olasılıkları vardır. “Bilgisayar akvaryumu” ya da “bilgisayar heykeli” yazarak İnternette yapacağınız hızlı bir aramayla monitörleri balık akvaryumundan teraryuma kadar birçok şey için kullanılabileceğini göreceksiniz. Eski klavyeniz ve fareniz de modern heykeller haline gelmeye can atıyor.

 

Sabit Diskin Nasıl Silineceğini Öğrenin

Eski bilgisayarınızla ne yapmaya karar verirseniz verin, öncelikle dosyalarınızı bir sabit diske ya da başka bir depolama cihazına aktararak tüm hassas verilerinizi silmeyi unutmayın. Bu önemli adım ile ilgili daha fazla bilgi için Yeni Bilgisayara Veri/Dosya Aktarımı bölümünü okuyun.

Yükseltmeye Hazır Mısınız?

İkisi Bir Arada Ultrabook™ cihazlarını keşfedin

İşlemcileri, dizüstü bilgisayarları Ultrabook™ ve 2'si 1 Arada cihazları karşılaştırın. Yeni bilgisayarınızı bugün bulun.

Intel Ürün Arama Aracı >

Alışverişe başlayın

Ultrabook™ Satın Alın >