• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Intel® Xeon® Processor E3-1200 v3 Product Family with Intel® HD Graphics P4600 and Intel® C226 Chipset

Formerly Denlow (Haswell + Lynx Point)

These processors are based on Intel® microarchitecture formerly known as Haswell, manufactured on 22-nm process technology with 3-D tri-gate transistors. This platform delivers quad-core processing and intelligent performance capabilities, including Intel® Turbo Boost Technology and Intel® Hyper-Threading Technology (Intel® HT Technology). It also features enhanced media, graphics capabilities, flexibility, and enhanced security over the Intel® Xeon® processor E3-1200 v2 product family, making it ideal for a broad range of intelligent systems.  

  • Error correcting code (ECC): Delivers a high level of data integrity, reliability, and system uptime
  • Intel® HD Graphics: Provides high-end media and graphics capabilities for devices that display videos, 2-D and 3-D graphics, and interactive content
  • Intel® Advanced Vector Extensions 2: Accelerates integer and matrix compute performance for signal and image processing applications
  • Intel® Advanced Encryption Standard New Instructions (Intel® AES-NI): Supports hardware acceleration for data encryption and decryption
  • Intel® Flex I/O: Allows user to assign four to six SATA 6.0 Gbps, six to eight PCI Express* Gen 2.0, and four to six USB 3.0 ports, based on configuration needs
  • Intel® vPro™ technology: Delivers unprecedented hardware support for vital security and management functions

_______________________________________________________________________________________

Products using Intel® Xeon® Processor E3-1200 v3 product family with Intel® HD Graphics P4600 and Intel® C226 Chipset
Check out some of the embedded products offered from our Intel® Internet of Things Solutions Alliance partners based on the Intel® Xeon® Processor E3-1200 v3 product family with Intel® HD Graphics P4600 and Intel® C226 Chipset.
Browse the catalog >


Intel® Xeon® processor E3-1200 v3 product family for intelligent systems:  Ön izleme |  İndir

Intel® Xeon® processor E3-1200 v3 product family datasheet vol. 1:  Ön izleme |  İndir

Intel® Xeon® processor E3-1200 v3 product family datasheet vol. 2:  Ön izleme |  İndir

Enable Intelligent Systems

Product downloads

Documents >

Software >

Intel® Gömülü Sistem Tasarım Merkezi

Teknik desteğe veya satış desteğine erişin; Intel EDC hesabına kaydolun veya hesabınızı yönetin.

Bize ulaşın >

Specifications

Processors1, 2, 3, 4, 5, 6

Processor Number

Ordering Code 

 

Cache, Clock Speed

Power

Memory

Product Technologies

Intel® Xeon® Processor E3-1275 v3

CM8064601466508

8M cache, up to 3.9 GHz

95 W

Dual channel DDR3/DDR3L

1600 @ 1.5 V

Intel® Advanced Encryption Standard New Instructions (Intel® AES-NI), Intel® Advanced Vector Extensions (Intel® AVX), Intel® Turbo Boost Technology, Intel® Hyper-Threading Technology (Intel® HT Technology), Intel® vPro™ technology, error correcting code (ECC)

 

Intel® Xeon® Processor E3-1225 v3

CM8064601466507

8M cache, up to 3.6 GHz

95 W

Dual channel DDR3/DDR3L

1600 @ 1.5 V

Intel AES-NI, Intel AVX, Intel Turbo Boost Technology, Intel HT Technology, Intel vPro technology, ECC

Intel® Xeon® Processor E3-1268L v3

CM8064601484200

8M cache, up to 3.3 GHz

45 W

Dual channel DDR3/DDR3L

1600 @ 1.5 V

Intel AES-NI, Intel AVX, Intel Turbo Boost Technology, Intel HT Technology, Intel vPro technology, ECC

Compare all processors for this platform >

Chipsets
Product Ordering Code Package Power Features

Intel® C226 Chipset

DH82C226

FCBGA 708

4.1 W

Supports ECC and Intel® AMT 9.0; four to six SATA 6.0 Gbps ports; 14 total USB ports (four to six USB 3.0); six to eight PCI Express* Gen 2.0 ports

Blok Diyagram

Intel® Xeon® Processor E3-1200 v3 Product Family with Intel® C226 Chipset: Block Diagram

This block diagram provides a description of the functions, capabilities, and connectivity within the Intel® processor platform shown. This platform delivers quad-core processing and intelligent performance capabilities, including Intel® Turbo Boost Technology and Intel® Hyper-Threading Technology (Intel® HT Technology). It also features enhanced media, graphics capabilities, flexibility, and enhanced security over the Intel® Xeon® processor E3-1200 v2 product family, making it ideal for a broad range of intelligent systems.

Tam boyutta izleyin >

Design Resources

Videolar

Tartışmalar

Tartışmalar

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Intel işlemci numaraları performans ölçütü değildir. İşlemci numaraları, işlemci aileleri arasındaki farklılıkları değil, her işlemci ailesi içindeki farklı özellikleri gösterir. Ayrıntılı bilgi için www.intel.com/content/www/tr/tr/processors/processor-numbers.html sayfasına bakın.

2. Intel® AES Yeni Komut Dizisi (Intel® AES-NI), Intel® AES-NI özellikli işlemci içeren bir bilgisayar ve komut dizisini doğru sırada işlemek için Intel® tarafından sağlanmayan yazılımlar gerektirir. Intel® AES-NI seçkin Intel® işlemcilerde bulunur. Özelliğin bulunup bulunmadığını öğrenmek için bayinize veya bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için, software.intel.com/en-us/articles/intel-advanced-encryption-standard-instructions-aes-ni sayfasına bakın.

3. Intel® vPro™ Teknolojisi karmaşık bir teknolojidir; kurulması ve etkinleştirilmesi gerekir. Özelliklerin ve sonuçların kullanılabilirliği donanım, yazılım ve BT ortamınızın kurulumuna ve yapılandırmasına bağlıdır. Daha fazla bilgi için şu sayfaya gidin: www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/vpro/intel-vpro-technology-developer.html

4. Intel® Turbo Boost Teknolojisi içeren bir sistem gerektirir. Intel® Turbo Boost Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost Teknolojisi 2.0 yalnızca seçkin Intel® işlemcilerde bulunur. Bilgisayar üreticinizle görüşün. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.

5. Intel teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına göre değişir ve etkinleştirilmiş donanım, yazılım veya hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Sistem üreticinize veya bayinize başvurun ya da http://www.intel.tr/content/www/tr/tr/processors/core/core-i7ee-processor.html adresinden daha fazla bilgi edinin.

6. Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) etkinleştirme ve kurumsal ağ bağlantısı, Intel® AMT özellikli bir çip seti, ağ donanımı ve yazılım içeren bir sistem gerektirir. Laptoplarda ana işletim sistemi tabanlı bir VPN üzerinden ya da kablosuz olarak bağlanıldığında veya bilgisayar pille çalışırken, uyku modundayken, hazırda beklerken veya kapalıyken Intel AMT kullanılamayabilir ya da bazı özellikler sınırlı olabilir. Sonuçlar donanıma, kuruluma ve yapılandırmaya bağlıdır. Daha fazla bilgi içi http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/intel-active-management-technology.html sayfasını ziyaret edin.