• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Embedded: Intel® Core™ Processors and Chipsets

Recommended Intel® Core™ processors for intelligent apps

Intel® Core™ Processors

Embedded platforms based on validated combinations, Intel® Core™ processors and chipsets provide1, 2:

Ignite opportunity with platforms based on the 4th generation Intel® Core™ processors and the Intel® QM87 Express Chipset, the Intel® HM86 Express Chipset, and the Intel® Q87 Express Chipset, delivering:

  • Intel® HD Graphics 4600 for high-end media capabilities for devices that display videos, 2D, and 3D graphics and interactive content.
  • Intel® Advanced Vector Extensions 2 for accelerated integer/matrix performance on signal and image processing applications.
  • Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) for faster data encryption and decryption.
  • Intel® Flex I/O for flexible configuration needs with up to six SATA 6.0 Gbps ports or six USB 3.0 ports.
  • Intel® vPro™ Technology for unprecedented hardware support, security, and management functions.

Recommended Products

6th generation Intel® Core™ desktop processor family with Intel® C230 and 100 series chipsets (formerly Skylake S-series—desktop)

6th generation Intel® Core™ mobile processor family with Intel® CM230 and 100 series chipsets (formerly Skylake H-series—mobile)

6th generation Intel® Core™ mobile processor family (formerly Skylake U-series—mobile)

5th generation Intel® Core™ processors with mobile Intel® QM87 and HM86 chipsets (formerly Broadwell-H)

5th generation Intel® Core™ processors based on the mobile U-processor line (formerly Broadwell-U)

4th generation Intel® Core™ processors with Intel® Communications Chipset 89xxCC Series (formerly Glen Forest)

Intel® Xeon®, Intel® Core™, and Intel® Pentium® processors with Intel® Communications Chipset 89xx Series (formerly Crystal Forest/Gladden Refresh)

4th generation Intel® Core™ processors with Intel® Q87 chipset (formerly Shark Bay Desktop)

4th generation Intel® Core™ processors with Intel® QM87 and HM8 chipsets (formerly Shark Bay Mobile)

Intel® Xeon®, Intel® Core™, Intel® Pentium®, and Intel® Celeron® processors with Intel® Communications Chipset 89xx Series (formerly Crystal Forest/Gladden)

3rd generation Intel® Core™ and Intel® Celeron® Processors with Mobile Intel® HM76/QM77 Express Chipsets (formerly Chief River)

3rd generation Intel® Core™ and Intel® Pentium® processors with Intel® B75/Q77 Express Chipsets (formerly Maho Bay)

2nd generation Intel® Core™, Intel® Pentium®, and Intel® Celeron® processors with Intel® Q67/B65/H61 Express Chipsets (formerly Sugar Bay)

Design Resources

Tartışmalar

Tartışmalar

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Performans testleri ve derecelendirmeler, belirli bilgisayar sistemleri ve/veya bileşenler kullanılarak yapılmakta ve Intel® ürünlerinin bu testler aracılığıyla ölçülen yaklaşık performanslarını yansıtmaktadır. Sistemin donanım veya yazılım tasarımında ya da yapılandırmasındaki herhangi bir farklılık gerçek performansı etkileyebilir. Alıcılar almayı düşündükleri sistem ya da bileşenlerin performansını değerlendirmek için diğer bilgi kaynaklarına başvurmalıdır. Performans testleri ve Intel ürünlerinin performansıyla ilgili daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/benchmarks/resources-benchmark-limitations.html sayfasına bakın.

2. Intel® Atom™ İşlemci E6xx Serisi için verilen TDP değerleri, silikon öncesi tahminlerdir. SPEC* CPU2006, farklı bilgisayar sistemlerinde bilgi işlem açısından yoğun iş yüklerini karşılaştırmak için kullanılabilecek performans ölçümleri sağlamak üzere tasarlanmış sektör standardında bir karşılaştırma testidir. Intel® mikroişlemciler üzerinde yapılan SPEC* CPU2006 testleri, belirli ve iyi yapılandırılmış sistemler kullanılarak ölçülmüştür. Bu sonuçlar, Intel mikroişlemcilerin farklı donanım veya yazılım tasarımlarına veya yapılandırmalara sahip sistemlerdeki göreceli performansını yansıtabilir veya yansıtmayabilir. Alıcılar almayı düşündükleri sistem ya da bileşenlerin performansını değerlendirmek için, sistem karşılaştırma testleri dahil diğer bilgi kaynaklarına başvurmalıdır. SPEC* CPU2006 ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen www.spec.org/cpu2006/ sayfasına bakın. Bu test sonuçlarının alınmasında kullanılan sistemlerin açıklaması ve mikroişlemci ve sistem performansı ile karşılaştırma testleri hakkında diğer bilgiler için Intel'in World Wide Web sitesi olan www.intel.com sayfasına gidin veya 1-800-628-8686 numaralı telefonu arayın.