Kullandığınız tarayıcı sürümü bu site için önerilmiyor.
Lütfen aşağıdaki bağlantılardan birine tıklayarak tarayıcınızı en son sürüme yükseltin.

Intel Sosyal Medya Kılavuzu

Sosyal medya, müşteriler, iş arkadaşları ve tüm dünya ile iletişim kurmaya yönelik yepyeni bir model sunarak çalışma şeklimizi değiştiriyor. Bu etkileşim türünün daha güçlü ve daha başarılı iş ilişkileri kurmanıza yardımcı olacağına inanıyoruz. Ayrıca Intel'de yaptığımız işle ve önem verdiğimiz konularla ilgili görüşlerinizi kamuoyuyla paylaşma fırsatı bulmuş oluyorsunuz.

Bu sayfada Intel'in sosyal medyayla ilgili resmi kuralları yer almaktadır. Bu kurallar, Intel.com'daki ve/veya diğer sitelerdeki web günlüklerinde, wiki'lerde, sosyal paylaşım ağlarında, sanal dünyalarda veya diğer herhangi bir sosyal medyada içerik oluşturan veya içeriğe katkıda bulunan Intel çalışanları veya müteahhitleri için hazırlanmıştır.  Sosyal ağ araçları geliştikçe kılavuzda yer alan ilkeler de değişeceği için güncel ilkeleri takip etmek üzere düzenli aralıklarla kılavuzu kontrol etmeniz önerilir.

Intel adına sosyal paylaşım ağlarına katılmak bir hak değil, fırsattır; dolayısıyla ciddiye alınmalı ve saygı gösterilmelidir. Intel adına katılımda bulunmak istiyorsanız, Intel'de Sosyal Medya adlı eğitimi alın ve Sosyal Medya Mükemmellik Merkezi'ne başvurun. Intel Davranış Kuralları'na uyun. Bu kurallara ve Intel'in Davranış Kuralları'na uymazsanız katılım şansınızı riske atmış olursunuz. Daha fazla bilgi edinmek için social.media@intel.com adresine başvurun. Lütfen üçüncü tarafların sitelerinde belirtilen hüküm ve koşullara da uyun.

1. Uyarılar

Sosyal medya ortamında dürüst olup olmadığınız kolayca fark edilir. Lütfen Intel'i ahlaklı ve dürüst bir şekilde temsil edin. 

 • Açık olun: Gerçek adınızı kullanın, Intel'de çalıştığınızı ve görevinizi açıkça belirtin. Eğer bir "Intel" rumuzunuz yoksa, gönderilerinizde "#iwork4intel" uzantısını kullanın.
 • Samimi olun: Tartışmakta olduğunuz bir konu hakkında menfaat sahibiyseniz, bunu ilk belirten siz olun ve konuyu net olarak açıklayın.
 • Kendiniz olun: Uzmanlık alanınızı belirtin; bildiklerinizi yazın. Eğer gönderinizi Intel dışında bir Web sitesinde yayınlarsanız, lütfen şöyle bir yasal uyarı kullanın: “Bu sitede yayınladıklarım şahsıma aittir ve Intel'in konumu, stratejisi ve görüşlerini temsil etmeyebilir.” 
 • Güncel Olun:  Eğer Intel'den ayrılırsanız, lütfen sosyal medya sitelerindeki çalışma bilgilerinizi güncelleyin.

2. Koruma

Şeffaflıkla açıklanan ifadelerin Intel’in güvenilirliğini, yasal ticari konuşma ilkelerini veya kendi gizliliğinizi ihlal etmemesine dikkat edin. Unutmayın, çevrimiçi olduğunuzda, kayıt altındasınız demektir. İnternet'te yayınlanan her şey herkes tarafından görülebilir ve aranabilir. Yazdıklarınızın sorumluluğu tümüyle size aittir.

 • Sırları Açıklamayın: Intel'in gizli bilgilerini asla ifşa etmeyin. Bu konudan emin değilseniz, Intel PR veya Küresel İletişim Grubu'na danışın. Resmi davalar, yayınlanmamış finansal veriler ve henüz piyasaya sürülmemiş ürün bilgileri açıklanmaması gereken konular arasındadır. Ayrıca, lütfen markaya, ticari markaya, telif haklarına, adil kullanıma ve ticari sırlara karşı saygılı olun. Emin değilseniz, yayınlamak yerine bekleyin. 
 • Rakipleri (veya Intel'i) yermeyin: Kibarlığınızı koruyun. Yayınladığınız tüm açıklamalar doğru olmalı ve yanlış yönlendiren bilgiler içermemelidir; ayrıca tüm iddialarınız kanıtlanmış ve onaylanmış olmalıdır. Ürün değerlendirmelerinin şirket dışında duyurulabilmesi için ilgili ürün değerlendirme ekibi tarafından onaylanmış olması gerekir.
 • Aşırı paylaşımda bulunmayın: Bir kez "paylaş" düğmesine tıkladığınızda bir daha geri dönemeyeceğinizi unutmayın. Ayrıca makul olmak, içeriklerinizin daha nitelikli ve hedef kitleniz açısından daha ilgi çekici olmasını sağlayacaktır.

3. Sağduyulu Olun

Algının gerçek bir boyutu vardır ve çevrimiçi sosyal ağlarda, kamusal ve özel ile kişisel ve profesyonel arasındaki sınırlar belirsizleşir. Kendinizi bir Intel çalışanı olarak tanıtarak, uzmanlığınız ve Intel ile ilgili bir fikir ortamı oluşturmuş olursunuz. Hepimizi gururlandırın.

 • Değer Katın: Kullanabileceğiniz milyonlarca sözcük arasından yararlı olanları ve insanları düşünmeye teşvik edenleri seçin. Bunun bir konuşma olduğunu unutmayın ve gerçek olmasını sağlayın. Yanıt vermeye davet eden içerikler yayınlayarak bir topluluk oluşturun ve bu topluluğunu ilgisini dinamik tutun. Ayrıca, aynı konuda içerik yazan başka kişilere gönderme yaparak ve içeriğinizin paylaşılmasına izin vererek iletişimin kapsamını daha da genişletebilirsiniz.
 • Sakin Olun: Sağlıklı bir tartışma ile kışkırtıcı bir tepki arasında çok ince bir çizgi olabilir. Yazdıklarınızı başkalarını tahrik etmeden farklı bakış açılarına davet edecek bir çerçeveye oturtmaya çalışın. Her eleştiri veya hakarete yanıt vermek zorunda değilsiniz. Bu konularda lütfen dikkatli ve özenli olun.
 • Hata mı yaptınız? Bir hata yaparsanız hatanızı kabul edin. Dürüst bir şekilde ve bir an önce hatanızı düzeltin. Bir web günlüğü tutuyorsanız, gerekirse daha önce yazdıklarınızda değişiklik yapın ama bu değişikliği okuyucularınıza açıklamayı ihmal etmeyin.

Yükleniciler ve Destekler

Intel Sosyal Medya İlkelerinde belirtildiği üzere, Intel açıklığı destekler ve ilişkilerin ve desteklerin net bir şekilde açıklanmasından yanadır. Intel tarafından sözleşmeli olarak çalıştırılan, ürünlerini tanıtmak üzere seçilen veya başka bir şekilde desteklenen sosyal medya uzmanlarının Intel'in Sponsorluğu, Seçimi veya Teşviki ile Yazı Yayımlayan Sosyal Medya Yazarlarına Yönelik Kurallar'a uyması gerektiğini lütfen unutmayın. Bu kurallar çerçevesinde Intel tarafından desteklendiğinizi veya başka bir şekilde size ödeme yapıldığını açıklamanız gerekir. Web günlüğünüz, ilkelerimize uygunluğunun yanı sıra ürün ve beyanların doğruluğu açısından da izlenecektir.

Moderasyon

Moderasyon (içeriklerin gözden geçirilmesi ve onaylanması), ister intel.com sitesinde, ister başka bir sitede yer alsın; Intel adına yazılan her tür sosyal medya içeriği için geçerlidir. Üçüncü taraflarca gönderilen, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) olarak adlandırılan içerikler desteklenmemekte ve bu tür içeriklerle ilgili hiçbir sorumluluk kabul edilmemektedir. Bu kural, metin girişi ve yüklenen dosyalar (video, resimler, ses, yürütülebilir dosyalar, belgeler) için geçerlidir. Intel, kullanıcıların katılımını kesinlikle teşvik eder, ama sosyal medyayı herkes için güvenli bir yer haline getirebilmek amacıyla bazı kurallara uyulmasını bekler. 

 • Gönderi Moderasyonu: Bir site, kullanıcıların içerik göndermeden önce kayıt yaptırmasını zorunlu kılsa bile, basit bir kullanıcı adı ve e-posta ile kişinin kimliği gerçek anlamda doğrulanamaz. En düşük risk/en yüksek güvenliği sağlamak için kullanıcıların oluşturduğu tüm içeriklerin moderasyondan geçmesini şart koşuyoruz. Atanan moderatör, tüm gönderileri tarayarak Intel’in ilkelerine uygun olduğunu doğrulayacaktır.
 • Topluluk moderasyonu (reaktif moderasyon):Oturmuş, sağlıklı topluluklarda düzenli kullanıcılar tarafından uygulanan grup moderasyonu çok iyi sonuçlar verebilir. Bazı durumlarda sonradan moderasyon yerine bu moderasyonun kullanılmasına izin verilir. Bunun için başvuruda bulunmak ve onay almak gerekir.
 • Şirket İçi Kurallar: İçerik ister gönderi moderasyonundan, ister topluluk moderasyonundan geçsin, şu temel kuralı kullanıyoruz: İyi, Kötü, ama asla Çirkin değil. İçerik olumlu da olsa, olumsuz da olsa, konuyla ilgiliyse, Intel'in lehine veya aleyhine olmasına bakmaksızın içeriği onaylarız. Ancak içerik çirkin, saldırganca, kötüleyici veya tümüyle bağlam dışındaysa, içeriği reddederiz.

Intel'in Sponsorluğu, Seçimi veya Teşviki ile Sosyal Medya Sitelerinde Yazı Yayımlama İlkeleri

Intel açıklık ilkesini destekler. Sosyal medya uygulayıcılarımızın (SMP), ilişkilerimizi ve destek anlaşmalarımızı kamuyla paylaşmalarına ve Intel ürünleriyle ilgili yazdıklarının gerçek ve kanıtlanmış olduğunu bildirmelerine önem gösteririz. Intel'in ürün desteği sağladığı, teşvik ettiği veya diğer şekilde Intel'le süregelen bir ilişkisi bulunan bir sosyal medya uygulayıcı iseniz, bu kılavuz size yöneliktir. Bu kılavuzla ilgili soru veya düşünceleriniz için lütfen Intel sponsorunuzla iletişime geçin.

Intel, sponsorlu, destekli veya teşvikli SMP'lerin etkinlikleri de dahil olmak üzere, işimizle ilgili olan sosyal medya etkinliklerini takip eder. İfşa edilmemiş bir ilişki ya da yanlış, yanıltıcı bir ifade bulursak, düzeltmeniz için sizle iletişime geçeriz. Sponsorlu bir SMP olarak Intel, Intel® ürünleri veya Intel® hizmetlerine ilişkin yanlış açıklamalarınızın tekrarlandığı fark edilirse, sizinle olan ilişkimizi sonlandırabiliriz.

Intel Sponsorlu, Destekli veya Teşvikli SMUlar (Sosyal Medya Uygulayıcılar) için Etkileşim Kuralları

 • Şeffaf olun:  Lütfen Intel'le olan ilişkinizi tüm teşvik ve sponsorlukları da dahil ederek açıkça belirtin. Bu bilginin her gönderinizde kamu ve okuyucular tarafından kolayca görünebilmesini sağlayın.
 • Spesifik olun: Intel® ürünleriyle ilgili genel yargılarda bulunmak yerine özellikle kendi deneyimlerinizden bahsedin.
 • Kendiniz olun: Birinci ağızdan yazmanızı ve Intel® teknolojisiyle ilgili olarak kendi uzmanlık alanınıza yoğunlaşmanızı tavsiye ederiz.
 • Dikkatli olun: Yazdıklarınızın sizin sorumluluğunuzda olduğunu ve bu kılavuza uymamanızın Intel'in sponsorluğunu veya teşvikinizi tehlikeye atabileceğini unutmayın. Ayrıca, katıldığınız üçüncü taraf siteler için de lütfen aynı koşulları takip edin.