• <Daha Fazlası Intel.com'da
  • Şu Şekilde Etiketlendi:
  • Poliçe

Intel Sosyal Medya Kılavuzu

Sosyal medya, müşteriler, iş arkadaşları ve tüm dünya ile iletişim kurmaya yönelik yepyeni bir model sunarak çalışma şeklimizi değiştiriyor. Bu etkileşim türünün daha güçlü ve daha başarılı iş ilişkileri kurmanıza yardımcı olacağına inanıyoruz. Ayrıca, Intel'de yaptığımız işlere ve önem gösterdiğimiz konulara ilişkin küresel iletişimde yer almanızı sağlayan bir yöntemdir.

Bu sayfada Intel'in sosyal medyayla ilgili resmi kuralları yer almaktadır. Bu kurallar, Intel.com'daki ve/veya diğer sitelerdeki web günlüklerinde, wiki'lerde, sosyal paylaşım ağlarında, sanal dünyalarda veya diğer herhangi bir sosyal medyada içerik oluşturan veya içeriğe katkıda bulunan Intel çalışanları veya müteahhitleri için hazırlanmıştır.  Sosyal ağ araçları geliştikçe kılavuzda yer alan ilkeler de değişeceği için güncel ilkeleri takip etmek üzere düzenli aralıklarla kılavuzu kontrol etmeniz önerilir.

Intel adına sosyal bilgi işleme katılmak hak değil fırsattır, bu yüzden lütfen eylemlerinizi ciddiyet ve saygı çerçevesinde yerine getirin. Intel adına katılımda bulunmak istiyorsanız, Intel'de Sosyal Medya adlı eğitimi alın ve Sosyal Medya Mükemmellik Merkezi'ne başvurun. Lütfen Intel Etik Kuralları'nı bilin ve takip edin. Bu kılavuz ilkelere ve Intel Etik Kuralları'na uymamanız katılımınızı tehlikeye atabilir. Daha fazla bilgi için social.media@intel.com adresine başvurun. Tüm üçüncü taraf siteler için de lütfen aynı koşulları takip edin.

1. Uyarılar

Dürüstlüğünüz -veya yalancılığınız- sosyal medya mecrasında kısa sürede fark edilir. Lütfen Intel'i ahlaklı ve dürüst bir şekilde temsil edin. 

 • Açık olun: Gerçek adınızı kullanın, Intel'de çalıştığınızı ve görevinizi açıkça belirtin.
 • Samimi olun: Tartışmakta olduğunuz bir konu hakkında menfaat sahibiyseniz, bunu ilk belirten siz olun ve konuyu net olarak açıklayın.
 • Kendiniz olun: Uzmanlık alanınızı belirtin; bildiklerinizi yazın. Intel dışındaki bir sitede gönderi yayınlayacaksanız, lütfen aşağıdakine benzer bir yasal uyarı kullanın: “Bu sitede yayınladıklarım şahsıma aittir ve Intel'in konumunu, stratejilerini ve görüşlerini temsil etmeyebilir.” 

2. Koruma

Şeffaflıkla açıklanan ifadelerin Intel’in güvenilirliğini, yasal ticari konuşma ilkelerini veya kendi gizliliğinizi ihlal etmemesine dikkat edin. Unutmayın, çevrimiçi olduğunuzda, kayıt altındasınız demektir. İnternet'te yayınlanan her şey herkes tarafından görülebilir ve aranabilir. Yazdıklarınızın sorumluluğu tümüyle size aittir.

 • Sırları açıklamayın: Intel'in özel olarak sınıflandırdığı bilgileri veya gizli bilgileri kesinlikle açıklamayın. Bu konudan emin değilseniz, Intel PR veya Küresel İletişim Grubu'na danışın. Şu konuların açıklanması yasaktır: davalar, yayınlanmamış mali veriler ve piyasaya sunulmamış ürün bilgileri. Ayrıca, lütfen markaya, ticari markaya, telif haklarına, adil kullanıma ve ticari sırlara karşı saygılı olun. Emin değilseniz, yayınlamayın ve bekleyin. 
 • Rakipleri (veya Intel'i) yermeyin: Kibarlığınızı koruyun. Yayınladığınız tüm açıklamalar doğru olmalı ve yanlış yönlendiren bilgiler içermemelidir; ayrıca tüm iddialarınız kanıtlanmış ve onaylanmış olmalıdır. Ürün karşılaştırma testlerinin şirket dışı ortamlarda yayınlanması için ilgili ürün karşılaştırma testi takımının izni alınmalıdır.
 • Aşırı paylaşımda bulunmayın: Bir kez "paylaş" düğmesine tıkladığınızda bir daha geri dönemeyeceğinizi unutmayın. Makul olmak, içeriğinizin daha nitelikli ve hedef kitleniz açısından daha ilgi çekici olmasını sağlayacaktır.

3. Sağduyulu Olun

Algının gerçek bir boyutu vardır ve çevrimiçi sosyal ağlarda, kamusal ve özel ile kişisel ve profesyonel arasındaki sınırlar belirsizleşir. Kendinizi bir Intel çalışanı olarak tanıtarak, uzmanlığınız ve Intel ile ilgili bir fikir ortamı oluşturmuş olursunuz. Hepimizi gururlandırın.

 • Değer katın: Kullanabileceğiniz milyonlarca sözcük arasından yararlı olanları ve insanları düşünmeye teşvik edenleri seçin. Bunun bir konuşma olduğunu unutmayın ve gerçek olmasını sağlayın. Yanıt vermeye davet eden içerikler yayınlayarak bir topluluk oluşturun ve bu topluluğunu ilgisini dinamik tutun. Ayrıca, aynı konuda içerik yazan başka kişilere gönderme yaparak ve içeriğinizin paylaşılmasına izin vererek iletişimin kapsamını daha da genişletebilirsiniz.
 • Soğukkanlılığınızı koruyun: Sağlıklı tartışma ve tahrik edici tepki arasında nazik bir çizgi bulunabilir. Yazdıklarınızı başkalarını tahrik etmeden farklı bakış açılarına davet edecek bir çerçeveye oturtmaya çalışın. Her eleştiri veya hakarete yanıt vermek zorunda değilsiniz. Bu yüzden dikkatli ve düşünceli olun.
 • Sorun mu var? Hata yaparsanız hatanızı kabul edin. Dürüst olun ve hatanızı hızlıca telafi edin. Gönderilerinizi bir blogda yayınlıyorsanız, yayınlanmış gönderileri değiştirebilirsiniz - değiştirdiğinizi belirtmeyi de unutmayın. 

Yükleniciler ve Destekler

Intel Sosyal Medya İlkelerinde belirtildiği üzere, Intel açıklığı destekler ve ilişkilerin ve desteklerin net bir şekilde açıklanmasından yanadır. Intel tarafından sözleşmeli olarak çalıştırılan, ürünlerini tanıtmak üzere seçilen veya başka bir şekilde desteklenen sosyal medya uzmanlarının Intel'in Sponsorluğu, Seçimi veya Teşviki ile Yazı Yayımlayan Sosyal Medya Yazarlarına Yönelik Kurallar'a uyması gerektiğini lütfen unutmayın. Bu kılavuz kapsamında Intel'in sizi desteklediğini veya diğer şekilde size ödeme yaptığını ifşa etmeniz gerekir. Web günlüğünüz, ilkelerimize uygunluğunun yanı sıra ürün ve beyanların doğruluğu açısından da izlenecektir.

Moderasyon

Moderasyon, bir içeriğin sitede yayınlanmadan önce gözden geçirilmesi ve onaylanmasıdır. (Bu uygulama, ister intel.com sitesinde, ister başka bir sitede yer alsın, Intel adına yazılan her tür sosyal medya içeriği için geçerlidir.) Intel, üçüncü taraf web sitelerinde yayınlanan ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik olarak adlandırılan içeriği desteklemez ve bu tür içerikle ilgili hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Bu kural, metin girişi ve yüklenen dosyalar (video, resimler, ses, yürütülebilir dosyalar, belgeler) için geçerlidir. Intel, kullanıcıların katılımını kesinlikle teşvik eder, ama sosyal medyayı herkes için güvenli bir yer haline getirebilmek amacıyla bazı kurallara uyulmasını bekler. 

 • Ön moderasyon: Bir site kullanıcının gönderi yayınlamadan önce kaydolmasını istese de, kullanıcı adı ve e-posta adresi kişiyi doğrulamak için yeterli değildir. Bu nedenle, en düşük risk/en yüksek güvenliği sağlamak için kullanıcıların oluşturduğu tüm içeriklerin moderasyondan geçmesini şart koşuyoruz. Atanan moderatör, tüm gönderileri tarayarak Intel’in ilkelerine uygun olduğunu doğrulayacaktır.
 • Topluluk moderasyonu (reaktif moderasyon): Oturmuş, sağlıklı topluluklarda düzenli kullanıcılar tarafından uygulanan grup moderasyonu çok iyi sonuç verebilir. Bazı durumlarda ön moderasyon yerine bu moderasyonun kullanılmasına izin verilir. Bunun için başvuruda bulunmak ve onay almak gerekir.
 • "Evin kuralları" İçerik ister ön moderasyondan, ister topluluk moderasyonundan geçiyor olsun, aşağıdaki üç ilkeye uyun: İyi, Kötü, ama Çirkin Olmayan. İçerik olumlu da olsa, olumsuz da olsa, konuyla ilgiliyse, Intel'in lehine veya aleyhine olmasına bakmaksızın içeriği onaylarız. Ancak içerik çirkin, saldırganca, kötüleyici veya tümüyle bağlam dışındaysa, içeriği reddederiz.

Intel'in Sponsorluğu, Seçimi veya Teşviki ile Sosyal Medya Sitelerinde Yazı Yayımlama İlkeleri

Intel, şeffaflık taraftarıdır. Sosyal medya uygulayıcılarımızın (SMP), ilişkilerimizi ve destek anlaşmalarımızı kamuyla paylaşmalarına ve Intel ürünleriyle ilgili yazdıklarının gerçek ve kanıtlanmış olduğunu bildirmelerine önem gösteririz. Intel'in ürün desteği sağladığı, teşvik ettiği veya diğer şekilde Intel'le süregelen bir ilişkisi bulunan bir sosyal medya uygulayıcı iseniz, bu kılavuz size yöneliktir. Bu kılavuzla ilgili soru veya düşünceleriniz için lütfen Intel sponsorunuzla iletişime geçin.

Intel, sponsorlu, destekli veya teşvikli SMP'lerin etkinlikleri de dahil olmak üzere, işimizle ilgili olan sosyal medya etkinliklerini takip eder. Açıklanmamış bir ilişki veya yanlış ya da aldatıcı bir ifade veya iddia bulursak düzeltmeniz için sizle iletişime geçeriz. Sponsorlu bir SMP olarak Intel, Intel ürünleri veya Intel hizmetlerine ilişkin sürekli olarak ve tekrar tekrar yanlış açıklamalarda bulunduğunuz fark edilirse sizinle olan ilişkimizi sonlandırabiliriz.

Intel Sponsorlu, Destekli veya Teşvikli SMUlar (Sosyal Medya Uygulayıcılar) için Etkileşim Kuralları

 • Şeffaf olun: Lütfen Intel'le olan ilişkinizi tüm teşvik ve sponsorlukları da dahil ederek açıkça belirtin. Bu bilginin her gönderinizde kamu ve okuyucular tarafından kolayca görünebilmesini sağlayın.
 • Belirgin olun: Intel ürünleriyle ilgili genel yargılarda bulunmak yerine özellikle kendi deneyimlerinizden bahsedin.
 • Kendiniz olun: Birinci ağızdan yazmanızı ve Intel teknolojisiyle ilgili olarak kendi uzmanlık alanınıza yoğunlaşmanızı tavsiye ederiz.
 • Dikkatli olun: Yazdıklarınızın sizin sorumluluğunuzda olduğunu ve bu kılavuza uymamanızın Intel'in sponsorluğunu veya teşvikinizi tehlikeye atabileceğini unutmayın. Ayrıca, katıldığınız üçüncü taraf siteler için de lütfen aynı koşulları takip edin.