Intel® Core™ vPro™ İşlemcilerle Mobil Bilgisayar Çözümleri

Intel hareket halindeyken bile hız ve güvenlik sunar 1,2

Intel® Core™ vPro™ işlemci tabanlı mobil çözümler, günümüz kullanıcılarına ihtiyaç duydukları anda iletişim ve uygulama erişimi olanakları sunuyor ve Intel® Core™ vPro™ işlemciler mobil bilgi işlemin sınırlarını genişletiyor. Gücünü Intel'den alan mobil çözümler sayesinde uzaktaki kullanıcılarınız iş nedeniyle nereye giderlerse gitsinler, aşağıdaki özellikleri sunan zengin, güvenli ve üretken bir deneyimi yanlarında götürebiliyorlar:

 • Kullanıcı üretkenliğini etkilemeden veri şifreleme hızını 4 kata kadar arttırarak kritik iş verilerini korur3,4
 • Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu anda otomatik hız artışı sağlar5
 • İstemciler ışık hızında uyanır, bekleme modundayken saniyeler içinde tam işletim gücüne ulaşır, böylece hem zamandan hem de pil ömründen tasarruf sağlar6
 • Birden çok uygulamayı optimum hızda çalıştırmanız için iki kat daha hızlı çoklu görev yürütme özelliğiyle kullanıcıların uygulamalar arasında zahmetsizce gezinmesini sağlar.7

Gömülü güvenlik sistemi ek bir koruma katmanı sunar1,2

İşgücü gittikçe daha mobil hale geldiğinden ve kullanıcılar kişisel ve işle ilgili rolleri ve uygulamaları bir arada yürüttüğünden, Intel® Core™ vPro™ işlemciler, şirket altyapılarını yeni ve daha karmaşık saldırılar ile güvenlik ihlallerinden korumaya yardımcı olmak için duruma müdahale etmiştir. Bu gömülü teknolojiler, çeşitli ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda bulunur ve kullanıcılara akıllı performans ile entegre güvenlik özelliklerini bir arada sunar.

 • Donanım düzeyinde ilkeler: Şüpheli davranışı algılar ve şüpheli dizüstü bilgisayarların ağ ile bağlantısını keser
 • Uzaktan destek ve takip özellikleri: Yardım masası çalışanlarının, kullanıcıların bilgisayarlarına erişerek tüm şehirlerdeki sorunları çözmesine, ayrıca bilgisayarlar arasında geçişler yapmasına olanak tanıyın
 • Tehditleri yönetin: Bir güvenlik ihlali yaşanmadan önce kullanıcılara güvenlik güncellemelerini hatırlatın, ihlal yaşandıktan sonra ise virüslü bilgisayarları hemen teşhis edip izole edin ve onarın8
 • Kimlikleri ve erişim noktalarını koruyun: Gömülü, kötü amaçlı müdahalelere karşı dirençli iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi, güvenli sanal özel ağ (VPN) erişimi ve Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) uygulamalarına erişim9 için destek sağlar.
 • Kötü amaçlı yazılımlara ve saldırılara karşı korunun: Intel® Trusted Execution Teknolojisi ve Intel® Virtualization Teknolojisi, hem sanal hem de fiziksel ortamlarda ek koruma sağlar10,11,12
 • Bulut ortamında ve mobil bilgisayarlarda verilerinizi koruyun: Donanım tabanlı şifreleme teknolojisi, daha yüksek rasgele numaralar üretir ve daha güvenli çevrimiçi etkileşimler için veri şifrelemeyi çok daha güvenli hale getirir3
Mobil Bilgi İşlem

 

Kaybolan veya çalınan dizüstü bilgisayarlarınıza kilit vurun

Mobil bilgi işlemdeki hızlı büyüme nedeniyle günümüzde en önemli veri kaybı risklerinden biri bilgisayarların kaybolması ya da çalınmasıdır. Akıllı, donanım tabanlı güvenlik özellikleri sayesinde yalnızca dizüstü bilgisayarınız kaybolur; verileriniz güvende kalır. Diğer bir deyişle bu teknolojiler bilgisayarınızın kayıp sabit sürücüsünün içeriğini korumanıza yardımcı olur. Bu çeşitli yollardan yapılabilir:

 • Kullanıcı bilgisayarının kaybolduğunu ya da çalındığını bile fark etmeden, bilgisayar bir bilgisayar korsanını tespit ederse kendisini otomatik olarak devre dışı bırakır
 • Bilgisayarın kaybolduğu ya da çalındığı fark edilirse, ancak bilgisayar korsanlığı girişimi söz konusu değilse BT uzaktan erişerek bilgisayarı kilitleyebilir
 • Kaybolan dizüstü bilgisayarları kullanılamaz hale getiren bir "zehirli hap" gömülü bir şifre cihazıyla gönderilebilir, böylece yetkisiz kullanıcılar sabit diske erişemez13
 • Intel Core vPro işlemciler hakkında daha fazla bilgi edinin

Tartışmalar

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Intel® vPro™ Teknolojisi karmaşık bir teknolojidir; kurulması ve etkinleştirilmesi gerekir. Özelliklerin ve sonuçların kullanılabilirliği, donanım, yazılım ve IT ortamınızın kurulumuna ve yapılandırılmasına bağlı olacaktır. Daha fazla bilgi için şu sayfaya gidin: www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/vpro/vpro-technology-general.html.

2. Hiçbir bilgisayar sistemi her koşulda mutlak güvenlik sağlayamaz. Belirli Intel® işlemcilerde bulunan dahili güvenlik özellikleri, ek yazılım, donanım, hizmetler ve/veya İnternet bağlantısı gerektirebilir. Yapılandırmaya bağlı olarak sonuçlarınız değişebilir. Ayrıntılı bilgi için sistem üreticinize başvurun. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com/content/www/us/en/security/security-at-home.html sayfasına bakın.

3. Intel® AES Yeni Komut Dizisi (Intel® AES-NI), Intel® AES-NI özellikli işlemci içeren bir bilgisayar ve komut dizisini doğru sırada işlemek için Intel® tarafından sağlanmayan yazılımlar gerektirir. Intel® AES-NI seçkin Intel® işlemcilerde bulunur. Özelliğin bulunup bulunmadığını öğrenmek için bayinize veya bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için, software.intel.com/en-us/articles/intel-advanced-encryption-standard-instructions-aes-ni sayfasına bakın.

4. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri, yalnızca Intel® mikroişlemcilerinde performans için optimize edilmiş olabilir. SYSmark ve MobileMark gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için, www.intel.com/performance sayfasına bakın.

5. Intel® Turbo Boost Teknolojisi yeteneğine sahip bir sistem gerektirir. Intel Turbo Boost Teknolojisi 2.0, Intel Turbo Boost Teknolojisinin yeni neslidir ve yalnızca belirli Intel® işlemcilerde bulunur. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Performans donanıma, yazılıma ve sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html sayfasına bakın.

6. 2. veya 3. nesil bir Intel® Core™ işlemci, Intel® yazılımları ve BIOS güncellemesi ve Intel® Solid State Sürücü (Intel® SSD) gerektirir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak, sonuçlarınız değişebilir. Daha fazla bilgi için sistem üreticinizle iletişime geçin.

7. Belirli Intel® Core™ işlemcilerde bulunur. Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi) etkin bir sistem gerektirir. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Performans, kullandığınız belirli donanım ve yazılımlara bağlı olarak değişecektir. HT teknolojisini destekleyen işlemcilerle ilgili ayrıntıları da içeren daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/hyper-threading/hyper-threading-technology.html sayfasına bakın.

8. Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) tarafından etkinleştirilmiş Güvenlik özellikleri, destekleyen bir yonga kümesi, ağ donanımı, yazılımı ve bir şirket ağı gerektirir. Sunucu işletim sistemi tabanlı bir VPN üzerinden ya da kablosuz olarak bağlanıldığında veya bilgisayar pille çalışırken, uyku modundayken, hazırda beklerken veya kapalıyken Intel AMT kullanılamayabilir ya da bazı özellikler sınırlı olabilir. Kurulum yapılandırma gerektirir ve yönetim konsoluyla komut yazımı ya da ayrıca mevcut güvenlik çerçevelerine, modifikasyonlarına ya da yeni iş süreçlerinin uygulanmasıyla entegrasyonunu gerektirir. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/intel-active-management-technology.html sayfasına bakın.

9. Hiçbir sistem her koşulda mutlak güvenlik sağlayamaz. 2. ve 3. nesil bir Intel® Core™ işlemci, etkinleştirilmiş bir yonga seti, ürün yazılımı, yazılım ve katılımcı bir web sitesi dahil olmak üzere Intel® Kullanıcı Doğrulama Teknolojisi (Intel® IPT) etkin bir sistem gerektirir. Bu konuda sisteminizin üreticisine başvurun. Intel, verilerin ve/veya sistemlerin kaybolması, çalınması ya da sonuç olarak ortaya çıkan zararlar konusunda hiçbir sorumluluk kabul etmez. Daha fazla bilgi için http://ipt.intel.com sayfasına bakın.

10. Hiçbir sistem mutlak güvenlik sağlayamaz. Etkin bir Intel® işlemci, etkin yonga seti ve teknolojileri kullanmak için optimize edilmiş bellenim ve yazılım gerektirir. Daha fazla bilgi için sisteminizin üreticisine ve yazılım tedarikçinize danışın.

11. Hiçbir bilgisayar sistemi her koşulda mutlak güvenlik sağlayamaz. Intel® Güvenilir Yürütme Teknolojisi (Intel® TXT) için, Intel® Sanallaştırma Teknolojisi, Intel TXT tabanlı bir işlemci, chipset, BIOS, Kimliği Doğrulanmış Kod Modülleri ve Intel TXT uyumlu ölçülmüş başlatma ortamı (MLE) gerekir. MLE bir sanal makine izleyicisi, bir işletim sistemi veya uygulamadan oluşabilir. Intel TXT için ayrıca sistemde Trusted Computing Group tarafından tanımlanan TPM v1.2 ve bazı kullanımlar için özel yazılımlar yüklü olmalıdır. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/data-security/security-overview-general-technology.html sayfasına bakın.

12. Intel® Virtualization Teknolojisi (Intel® VT), etkin bir Intel® işlemci, BIOS ve sanal makine monitörü (VMM) içeren bir bilgisayar sistemi gerektirir. İşlevler, performans ve diğer avantajlar donanım ve yazılım konfigürasyonlarına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Yazılım uygulamaları tüm işletim sistemleri ile uyumlu olmayabilir. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/virtualization/virtualization-technology/hardware-assist-virtualization-technology.html sayfasına bakın.

13. Hiçbir sistem her koşulda mutlak güvenlik sağlayamaz. Etkin bir yonga seti, BIOS, ürün yazılımı, veri şifrelemesi yapabilen bir yazılım ve gerekli özellikleri sunan bir servis sağlayıcısı ile servis aktivasyonu gerektirir. Kullanılabilirlik ve işlevler ile ilgili bilgi için sisteminizin üreticisine ve servis sağlayıcınıza başvurun. Servis her ülkede kullanılamayabilir. Intel, verilerin ve/veya sistemlerin kaybolmasından veya çalınmasından dolayı hiçbir sorumluluk kabul etmez. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/anti-theft/anti-theft-general-technology.html sayfasına bakın.