Kullandığınız tarayıcı sürümü bu site için önerilmiyor.
Lütfen aşağıdaki bağlantılardan birine tıklayarak tarayıcınızı en son sürüme yükseltin.

Intel® Xeon Phi™ Yardımcı İşlemciler

Yüksek ölçüde paralel iş yükleri için gelişmiş performans

Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci nedir?

Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemciler, Intel® Xeon® işlemcilerle sinerji oluşturarak yüksek ölçüde paralel kodlar için işlemci başına 1.2 çift duyarlıklı teraFLOPS (saniyede yüzer nokta işlemi) gibi önemli performans avantajları sağlamak için çalışan PCI Express* biçimindeki eklenti kartlarıdır .

Intel’in sektör lideri 22nm 3D Tri-Gate transistörleri kullanılarak üretilen yardımcı işlemcilerin her biri bir Intel Xeon işlemciden daha fazla çekirdek, daha çok iş parçacığı ve daha geniş vektör yürütme ünitelerine sahiptir. Yüksek paralellik düzeyi, her bir çekirdeğin daha düşük olan hızını telafi ederek yüksek ölçüde paralel işyükleri için daha yüksek toplam performans sunar.

Hangi uygulamalar Intel Xeon Phi yardımcı işlemcisinden faydalanabilir?

Uygulamaların çoğu (%80 - 90) Intel Xeon işlemcilerde maksimum performansa ulaşabilir, belirli yüksek ölçüde paralel uygulamalar Intel Xeon Phi yardımcı işlemcisini kullanarak çok büyük fayda sağlayabilir. Intel Xeon Phi yardımcı işlemcilerden en iyi şekilde faydalanılması için bir uygulamanın 100'ü aşkın yazılım iş parçacığına ölçeklenmesi veya vektörleri yoğun şekilde kullanması ya da Intel Xeon işlemcide olduğundan daha fazla yerel bellek bant genişliğini etkili bir şekilde kullanması gerekir. Yüksek ölçüde paralel uygulamaların olduğu segmentlere örnekler: animasyon, enerji, finans, fen bilimleri, imalat, medikal, kamu sektörü, hava durumu ve diğerleri. Intel® Many Integrated Core Mimarisi (Intel® MIC Mimarisi) geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinin >

Intel Xeon işlemcileri ve Intel Xeon Phi yardımcı işlemcileri ne zaman kullanmalıyım?

“Yeniden kodlama” yerine “yeniden kullanmayı” düşünün

Diller, araçlar ve uygulamalar hem Intel Xeon işlemci hem de Intel Xeon Phi yardımcı işlemciler için uyumlu olduğu için şimdi “yeniden kodlama” yerine “yeniden kullanmayı” düşünebilirsiniz.

Tüm kodlarınız için tek programlama modeli. Intel Xeon Phi yardımcı işlemci, geliştiricilere yeniden mimari geliştirmeleri ya da yeniden kod yazmaları gerekmeyecek üst düzey paralellik için optimize edilmiş donanım tasarlama noktası sunar. Sorun üzerinde en baştan yeniden düşünmeye ya da yeni bir programlama modeli öğrenmeye gerek yok; bildiğiniz araçları, kitaplıkları ve çalıştırma zamanlarını kullanarak yeniden derlemeniz ve mevcut kodları optimize etmeniz yeterli.

Performans artırıcı. Intel Xeon işlemciler ve Intel Xeon Phi yardımcı işlemcileri arasında tek bir kaynak kodunu koruyarak geliştiriciler paralellik için optimizasyon yaptıklarında hem işlemcide hem de yardımcı işlemcide performansı en üst düzeye çıkarırlar.

Yürütme esnekliği. Baştan sonra yüksek performanslı bilgi işlem için tasarlanmıştır. Yardımcı işlemci, GPU'dan farklı olarak, bir işletim sistemini barındırabilir, tamamen IP adreslenebilir özelliğe sahiptir ve Mesaj İletim Arayüzü (MPI) gibi standartları destekler. Bunların yanı sıra, çeşitli yürütme modlarında çalışabilir:

  • "Simetrik" mod: İşyükü görevleri ana işlemci ile yardımcı işlemci arasında paylaşılır
  • "Yerel" mod: İşyükü, tamamen yardımcı işlemcidedir ve temelde ayrı bilgi işlem düğümleri olarak işlev görür.
  • "Boşaltma" modu: İşyükü anabilgisayardadır ve gerektiğinde işyükünün bazı bölümleri yardımcı işlemciye gönderilir. NOT: GPU'lar YALNIZCA modda kullanılır ve genellikle boştadırlar.

İlgili Videolar