• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Intel® Xeon Phi™ ürün ailesi

Çığır açan yeniliklerinize güç veren yüksek düzeyde paralel işleme

Yüksek düzeyde paralel uygulamalarınız için çığır açan performans

Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemcinin yüksek düzeydeki paralel işleme özelliğiyle çığır açan yeniliklerinize güç verin.  Her yongaya bir teraFLOP'tan fazla maksimum dual hassasiyetli performans sığdırdık. Bu, Intel® Xeon® işlemcilerde watt başına en yüksek paralel performanstır. 1, 2, 3, 4  x86 uyumluluğu sayesinde artık "yeniden kodlama" yerine "yeniden kullanmayı" düşünebilirsiniz.  Diller, araçlar ve uygulamalar tüm Intel® Xeon® işlemci ailesi tabanlı platform seçeneklerinde sorunsuz bir şekilde çalışır.

Intel® Xeon Phi™ Yardımcı İşlemci:

Tüm Kodunuz İçin Tek Programlama Modeli

Geniş bir programlama dili, model ve araç ekosistemi Intel® mimarisini destekler ve bunların tümü hem Intel Xeon işlemciler hem de Intel Xeon Phi yardımcı işlemcilerle birlikte kullanılabilir. İşlemci ailelerinden birinde çalışan uygulamalar diğerinde de çalışır. Bu homojenlik, yazılım geliştirmenin karmaşıklığını önemli oranda azaltabilir. Verimi en üst düzeye çıkarmak için mevcut uygulamaların ayarlanması ve yeniden derlenmesi gerekir, ancak geliştiricilerinizin tüm sorunu yeniden gözden geçirmesi ya da yeni araçlar ve programlama modellerini öğrenmesi gerekmez. Bunun yerine mevcut kodu yeniden kullanabilir ve tanıdık araçları ve yöntemleri kullanarak ortak bir kod tabanını koruyabilirler.

Farklı İhtiyaçlara Yönelik Yardımcı İşlemci Ailesi

En fazla 61 çekirdek, 244 iş parçacığı ve 1,2 teraflop performans sunan Intel Xeon Phi yardımcı işlemciler, çeşitli donanım, yazılım, iş yükü, performans ve verimlilik gereksinimlerini karşılamak için farklı yapılandırma seçeneklerine sahiptir.

Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci kartı

Intel® Xeon Phi™ Yardımcı İşlemci 3100 ailesi

Intel® Xeon Phi™ Yardımcı İşlemci 3100 ailesi olağanüstü paralel performans sunar. MonteCarlo, Black-Scholes, HPL, LifeSc ve diğer birçok bilgisayar bağlantılı iş yükü için mükemmel bir seçenektir.

Ürün özelliklerini görüntüle >

Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci kartı

Intel® Xeon Phi™ Yardımcı İşlemci 5100 ailesi

Intel® Xeon Phi™ Yardımcı İşlemci 5100 ailesi yüksek yoğunlukta bilgi işlem için optimize edilmiştir ve STREAM gibi bellek bant genişliği, ışın izleme gibi bellek kapasitesi veya ters zamanlı geçiş (RTM) gibi hem bellek bant genişliği hem de bellek kapasitesi bağlantılı iş yüklerine uygundur.

Ürün özelliklerini görüntüle >

Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci kartı

Intel® Xeon Phi™ Yardımcı İşlemci 7100 ailesi

Intel® Xeon Phi™ Yardımcı İşlemci 7100 ailesi, Intel Xeon Phi ürün ailesinin çoğu özelliğini en yüksek performans ve bellek kapasitesiyle sağlar. Aile, termal koşullar izin verdiğinde en yoğun iş yükleri sırasında çekirdek frekanslarını artıran Intel® Turbo Boost 1.0 Teknolojisini destekler.

Ürün özelliklerini görüntüle >

Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci kartı

Çığır açan performans

Bir teraFLOP'tan fazla maksimum dual hassasiyetli performansa sahip olun. 1, 2, 3

Intel® Xeon® işlemci E5 ailesi tabanlı sunucularla karşılaştırıldığında Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci şunları sağlar:

  • Yüksek düzeyde paralel uygulamalarda 2,5 kata kadar daha fazla performans 1, 5, 6
  • Saniyede 3,2 kata kadar daha fazla maksimum kayan nokta işlemi (FLOPS) 1, 3, 7
  • 2,2 kata kadar daha yüksek bellek bant genişliği 8, 9
  • Belirli finansal hizmet uygulamalarında 10 kata kadar daha fazla performans 1, 10
  • Watt başına 4 kata kadar daha fazla performans 1, 4

Intel® Xeon® işlemci E5 ailesi tabanlı sunucularınıza Intel® Xeon Phi™ yedek işlemciler ekleyerek raf başına sunucu yoğunluğunu 8 kat daha fazla FLOP'a kadar artırın. 1, 3, 11

 

Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci kartı

Intel® mimarisi programlama kolaylığı

Uygulamalar tarafından desteklenen Intel® Xeon® işlemciler ve Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemciler, aşağıdakiler dahil ortak diller, modeller ve araçlar kullanır:

  • Tanıdık ve standart geliştirme araçları: Yeni diller veya araçlar öğrenmek gerekmez
  • Intel® Cluster Studio XE gibi Intel araçları ve diğer tedarikçilerden birçok araç
  • Message Passing Interface, OpenMP, Fortran DO CONCURRENT*, Intel® Threading Yapı Taşları ve Intel® Cilk™ Plus gibi popüler yaklaşımlar

Esnek yürütme

Esnek bilgi işlem modülleri

Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemcilerin bilgi işlem esnekliğinden faydalanın:

  • Yüksek düzeyde paralel kodun işlenmesini hızlandırmak için Intel® Xeon® işlemcilerle birlikte kullanın
  • Temel bir hızlandırıcının aksine kendi IP adresine sahip olabilen ve uygulamaları bağımsız olarak çalıştırabilen yardımcı işlemciyle yüksek bilgi işlem performanslı bağımsız bilgi işlem düğümleri oluşturun

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri, yalnızca Intel mikro işlemcilerinde en iyi performansı sunacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark ve MobileMark gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dâhil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için, www.intel.com/performance sayfasına bakın.

2. Beyan, tekli yardımcı işlemci için hesaplanan teorik maksimum dual hassasiyetli performans kapasitesine dayanır. 16 DP FLOPS/saat/çekirdek * 61 çekirdekli * 1,238 GHz = 1,208 TeraFLOPS.

3. Sonuçlar dahili Intel analizlerine dayalı tahminlerdir ve sadece bilgi amaçlı olarak temin edilmiştir. Sistemin donanım ya da yazılım tasarımında ya da yapılandırılmasındaki herhangi bir farklılık gerçek performansı etkileyebilir.

4. 2 soketli Intel® Xeon® işlemci E5-2670 sunucu ile tekli Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci 7120P karşılaştırması (Intel Ölçümü: DGEMM watt başına performans puanı 335 W'da 309 GF/sn - 195 W'da 829 GF/sn).

5. 2 soketli Intel® Xeon® işlemci E5-2600 sunucular - Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci (2.52x: Haziran 2012 tarihinde Los Alamos Labs tarafından elde edilen ölçüm. Molecular Dynamics uygulamasında 2 soketli E5-2687 (8 çekirdekli, 3,1 GHz) - 1 ön üretim Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci (60 çekirdekli, 1,0 GHz).  İş yükü tamamlanma süresi: 4 s 7 d 10 sn - 1 s 38 d 16 sn) (2.53x: Ekim 2012 tarihinde Sinopec tarafından elde edilen ölçüm. Seismic Imaging uygulamasında 2 soketli E5-2680 (8 çekirdekli, 2,7 GHz) yardımcı işlemcisiz sunucu - 2 ön üretim Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemciye (61 çekirdekli, 1,091GHz) sahip aynı sunucu. İş yükü tamamlanma süresi 1342 saniye - 528,6 saniye).

6. Intel üçüncü taraf karşılaştırma testlerini ya da burada belirtilen web sitelerinin tasarımlarını ve uygulamalarını kontrol etmemekte ya da denetlememektedir. Intel tüm müşterilerini ilgili web sitelerini veya benzer performans karşılaştırmalarını yer aldığı diğer siteleri ziyaret etmeleri ve satışa sunulan sistemlerin performansını yansıtıp yansıtmadığını doğrulamaları konusunda teşvik eder.

7. Hesaplanan teorik maksimum dual hassasiyetli FLOPS (8 çekirdekli, 2,6 GHz 2 x Intel® Xeon® işlemci E5-2670 ile 61 çekirdekli, 1,238 GHz 1 x Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci 7120P karşılaştırması).

10. 2 soketli Intel® Xeon® işlemci E5-2600 sunucular - Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci (10,75x: Ekim 2012 tarihinde Intel tarafından elde edilen ölçüm. Single Precision Monte Carlo Simülasyonu'nda 2 soketli E5-2670 (8 çekirdekli, 2,6 GHz) - 1 Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci SE10P (61 çekirdekli, 1,1 GHz).  45,501 seçenek/sn - 489,354 seçenek/sn)

11. (Phi Raf başına FLOPS) 2 soketli Intel® Xeon® işlemci E5-2670 sunucu ile 2 Intel® Xeon Phi™ yardımcı işlemci 7120P kurulu aynı 2 soketli sunucu karşılaştırması (hesaplanan teorik maksimum dual hassasiyetli FLOPS: 332,8 GF/sn - ( 332,8 +( 2 x 1208 GF/sn))).