Kullandığınız tarayıcı sürümü bu site için önerilmiyor.
Lütfen aşağıdaki bağlantılardan birine tıklayarak tarayıcınızı en son sürüme yükseltin.

Intel'den ultra hızlı, enerjiyi adeta koklayan cihazlar

Mobil cihazlardan sunuculara çok çeşitli ürünleri destekleyen 14 nm transistörler, performansı artırır ve güç kaçağını azaltır. Intel® 14 nm teknolojisi; sunucular, kişisel bilgi işlem cihazları ve Nesnelerin İnterneti ürünleri dahil olmak üzere yüksek performanslı ürünlerden düşük güç tüketen ürünlere kadar çok çeşitli cihazlar üretmek için kullanılacaktır. Intel® Core™ M işlemcili ilk sistemler, kış satış döneminde raflarda yerini aldı ve ardından 2015'in ilk yarısında OEM bulunurluğu da yaygınlaştı. 14 nm işlem teknolojisine sahip yeni ürünler, sonraki aylarda pazara sürülecek. 

2. nesil 3D tri-gate transistörler kullanılan 14 nm teknolojisi, sektör lideri performans, güç, yoğunluk, transistör maliyeti sunar ve yüksek performanslı ürünlerden düşük güç tüketen ürünlere kadar çok çeşitli ürünler üretmek için kullanılacaktır.

Ne kadar küçük o kadar iyi

Intel’in 14 nm teknolojisi, 22 nm'den daha iyi boyut ölçeklendirmesine olanak tanır. Daha yüksek yoğunluk ve daha düşük sığalık için transistör kanatları daha uzun, daha ince ve birbirine daha yakındır. Geliştirilmiş transistörler, daha az kanat gerektirir ve bu sayede yoğunluk artar; SRAM hücre boyutu 22 nm teknolojisindeki alanın neredeyse yarısı kadardır.

14 nm üretim

Intel’in 14 nm süreci ve lider çipte sistem (SoC) ürünü, Oregon (2014), Arizona (2014) ve İrlanda'daki (2015) fabrikalarda üretilmeye başlandı.

İlgili Videolar

İlgili Materyaller