• <Daha Fazlası Intel.com'da

Teknoloji İpuçları: Akıllı Televizyona Giriş

Akıllı TV

Bilgisayar ve Internet erişimini yüksek kaliteli ekranlarla birleştiren Akıllı Televizyonlar televizyon teknolojisinin bir sonraki aşamasıdır.Akıllı Televizyonlar, izleyicilerin bir yandan televizyon seyrederken diğer yandan YouTube*, Facebook* ve diğer popüler web sitelerini ziyaret etmelerini sağlar.

Kısaca, akıllı televizyonlar Interneti oturma odasına taşırlar. Teknolojinin ilerlemesiyle, bu akıllı televizyon setlerinin artık Internette gezinme ve video izleme söz konusu olduğunda standart bilgisayarlardan aşağı kalır yanları yoktur.

Video Kalitesi. "Akıllı TV" teriminin televizyonun görüntü kalitesiyle bir bağlantısı olmadığını da belirtmek gerekir. Bazı HD ve 3D televizyonlara Akıllı TV denmesinin tek nedeni, Internet bağlantısına ve ideal olarak tam özellikli bir tarayıcıyı ve modern akıllı TV sistemlerinde sunulan birçok uygulamayı yürütebilecek iyi bir CPU'ya ihtiyaç duymalarıdır. WiFi ile evdeki Internete bağlanarak hızlıca Internette gezinmeye ve hatta video görüntülemeye olanak tanırlar.

İşlemciler küçüldükçe ve güçlendikçe, Akıllı TVler de düzinelerce özellik kazanıp zamanla daha cazip fiyatlara kavuştular.

Uygulamalar ve Tarayıcılar. Panasonic* ve Sony* gibi şirketlerin modern akıllı televizyonlarının dijital video kaydediciler (DVR) ve set üstü kutular konusunda iki büyük avantajı vardır. Yeni çıkan çoğu sette içeriğin eksiksiz sunulabildiği tam tarayıcılar bulunur.

Netflix* ve Hulu* gibi video akışı web siteleri giderek popülerleştikçe, televizyonda tam Internet kapasitesinin bulunması, kablolu yayın ve uydu desteğinden bile daha değerli hale gelmiştir. Internet, yasal video içeriği bakımından zengindir ve akıllı televizyonlar da artık bu içeriğe erişmenin hızlı ve kullanışlı bir yoludur.

Son çıkan akıllı televizyonların çoğunda, tasarım yönünden Apple*'ın iPhone* için sunduğu uygulama mağazasına benzer uygulama mağazaları vardır. Uygulamalar; video oyunları, spor güncellemeleri ve daha fazlasını sunarak akıllı televizyonlara işlevsellik katarlar. Düşük fiyata veya ücretsiz olarak indirilebilen bu uygulamalar, daha etkileşimli bir televizyon deneyimi için heyecan verici olanaklar sunar.

Doğru Kumanda. Akıllı televizyonlar ilk çıktığında, kumandaları istenen işlevselliği karşılamıyordu. Sonuçta, standart uzaktan kumandalarla web adresi girmek hiç de kolay değil.

Son çıkan en iyi akıllı televizyonların kumandaları modern bilgisayar kullanıcılarına yönelik tasarlanmıştır. Kimi kumandalarda yazımı kolaylaştıran hem de daha iyi oyun ve tarayıcı deneyimi sunan dokunmatik ekranlar mevcuttur. Kimilerinde ise sayısal kumandalardan daha iyi olan standart klavyeler bulunur. Önümüzdeki yıllarda yeni akıllı televizyonlar piyasaya sürüldükçe, Internet tarayıcısı özelliklerinin işlevselliği de artacaktır. Halihazırda büyük oranda düşen fiyatlar, teknoloji yaygınlaştıkça düşmeye devam edecektir. Akıllı TVlerdeki muazzam yeni içerik miktarını göz önüne alırsak, akıllı televizyonların her eve gireceği ve tüm oturma odalarını süsleyebileceği söylenebilir.

Teknoloji, yaşam ve kültür üzerine düşünceler için Inside Scoop blogunu okuyabilirsiniz.

Tartışmalar