• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Comment connecter votre PC portable à votre TV en HDMI*

Benim gibiyseniz, siz de Internet'te ücretsiz ya da çok düşük maliyette müthiş içerikler varken, neden Kablolu TV ve Uydu TV faturalarına bu kadar para ödediğinizi düşünüyorsunuzdur.

Hulu*, YouTube* ve Netflix*'e yalnızca akış üyeliğinden birini seçerek aylık 10 dolara binlerce filme ve yüzlerce diziye erişebilirsiniz.

Artık kordonu kesme zamanı gelmedi mi? Sorun şu ki, güzel büyük bir HD televizyonum var ve bilgisayarımdaki içeriği tüm bilgisayar ekranlarımdan daha kaliteli olarak görüntülüyor.

Çözüm? Hepsini birleştirin.

Yakın zamanda Intel® Core™ İşlemci'ye yükseltme yaptıysanız ya da yeni bir dizüstü bilgisayar almak istiyorsanız, yeni dizüstü bilgisayarınızda entegre Intel® WiDi1 teknolojisi bulunabilir; böylece bir adaptör ile dizüstü bilgisayarınızı televizyonunuza kablosuz bağlayabilirsiniz. Ancak sisteminiz daha eskiyse aşağıdaki adımları izleyin.

Bu yazıda da bunu göstereceğiz:
Basit bir HDMI kablosunu kullanarak dizüstünüzü nasıl HD televizyonunuza bağlayacağınızı ve dizüstü veya masaüstü bilgisayarınız üzerinden Windows*'ta gerekli ayarları yaparak istediğiniz her şeyi büyük TV ekranından nasıl izleyebileceğinizi anlatacağım.

Başlamak için Bilmeniz Gerekenler:

Başlamak için Bilmeniz Gerekenler:

Öncelikle bir HDMI (merak edenler için “yüksek çözünürlüklü multimedya arabirimi”) bağlantı noktası, bir HDMI kablosu ve bağlanıp izleyeceğiniz bir HDTV'ye ihtiyacınız vardır.

İki tür HDMI kablosu vardır, zaten HDTV'niz için kullanıyor olduğunuz bir kalın kablo ve doğru uçlara takmanız gereken çok ince bir tek yönlü kablo: Örneğin, "televizyonun" benim televizyonuma takılması gerekir.

Her iki kablo da işe yarıyor, ama ben şimdi çok ince olanı kullanacağım. İnce kablonun avantajı daha kolay taşınmasıdır, bilgisayarı televizyona bağlamayı öğrendiğinizde otellerde fahiş fiyata film izlemek yerine bilgisayarınızı HDMI girişli otel televizyonlarına bağlayıp sevdiğiniz filmlerin tadını çıkarın.

İlk adım parçaları birleştirmek. HDMI kablosunu televizyonun arkasına taktığınızda, etiketlere de dikkat edin: Televizyonu açtığınızda seçmek isteyeceğiniz giriş noktasını gösterecektir.

HDMI kablosunu hem bilgisayarınıza hem HDTV'nizi taktığınızda, eşleşen girişi seçmek için kumandada ya da TV üzerinde yer alan INPUT (GİRİŞ) düğmesine basın. Büyük olasılıkla boş ekran çıkacaktır. Endişelenmeyin.

Bilgisayarınızı HDMI kullanmak üzere yapılandırın

Bilgisayarınızı HDMI Kullanmak Üzere Yapılandırın

Nedenini anlamadım ama, görünüşe göre Windows bir kablo taktığınızda HDMI bağlantı noktasını görmüyor, bu nedenle ayarlamaları yapıp bilgisayara dışarı sinyal gönderebileceğini söyleyelim.

Denetim Masası'na giderek "Ekran çözünürlüğünü ayarla" seçeneğini tıklayın. Bu pencerede iki farklı ekran bulunduğunu göreceksiniz, bunların birinin burada gösterildiği gibi devre dışı bırakılması gerekir:

Bunun için ikinci monitörü tıklayın, “Masaüstünü bu monitöre genişlet” seçeneğini belirleyin ve “Uygula” düğmesini tıklayın.

HDTV ekranı açılacak ve Windows masaüstü arkaplan resmini gösterecektir.

Olmadıysa, tekrar deneyin.

Bazen bunu birkaç kez yapmanız gerekir.

Seçeneklerinize bağlı olarak, ikinci ekranın çözünürlüğünü en az 1100 x 650 olarak belirlemenizi öneririm. 1184x666 çözünürlük bende iyi çalışıyor.

Amacımız arkaplan resminin tüm televizyon ekranını kaplaması. Bilgisayarınızın ve televizyonunuzun sesini makul bir düzeye getirdikten sonra içeriği ekranda oynatmaya başlayın!

HDTV'nizde Filmler İzleyin

HDTV'nizde Filmler İzleyin

İşin zor kısmı bitti, kalanı çok kolay. Kullandığınız Web tarayıcısını açın ve www.hulu.com ya da www.netflix.com adreslerinden birine giderek izleyeceğiniz şeyi ya da denemek için herhangi bir şeyi açın.

Şimdi, farenizi kullanarak Web penceresinin başlık çubuğunu tıklayarak televizyon ekranına taşıyın. Artık bu pencere bilgisayar ekranında değil, televizyon ekranında görünecektir. Burada temel olarak masaüstünüzü ikinci ekrana genişletip istediğiniz şeyi TV ekranına "taşımış" oldunuz, aslında bilgisayar televizyonunuzu ikinci bir monitör olarak görür. Çok havalı, değil mi?

İstediğiniz içeriği oynatmaya başlayın, daha sonra “Tam Ekran” seçeneğini tıklayın, böylece Web tarayıcısı ve Windows masaüstü kaybolur ve video içeriği tüm TV ekranını kaplar.

Arkanıza yaslanın ve tadını çıkarın.

Çocuk oyuncağıymış, değil mi? İsterseniz, bilgisayar ekranını televizyona yansıtabilirsiniz, ama bunu ayarlaması daha zor, çünkü televizyonun en yüksek çözünürlüğünü bilgisayar için çalıştırılabilir bir çözünürlükle eşleştirmeniz gerekir. Tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki burada yaptığımız çift ekranlı ayarlama çok daha kolaydır.

Şimdi asıl derdimiz şu: Ne izleyeceğiz. :-)

Daha Fazla Bilgi

Ultrabook™ Oda Arkadaşı

Birden diğer her şey gözünüze demode görünecek.

Şimdi izleyin >

İkisi Bir Arada Ultrabook™ cihazlarını keşfedin

İşlemcileri, dizüstü bilgisayarları Ultrabook™ ve 2'si 1 Arada cihazları karşılaştırın. Yeni bilgisayarınızı bugün bulun.

Intel Ürün Arama Aracı >

Alışverişe başlayın

Intel WiDi ile dizüstü bilgisayarınızı televizyonunuza anında bağlayın.

Şimdi Ultrabook™ satın alın >

Ultrabook™ Satın Alın

 • ASUS TAICHI* 21

  Çift ekranıyla ihtiyaç duyduğunuzda dizüstü bilgisayar performansını sunarken istediğinizde tabletin taşınma kolaylığını sağlıyor.

 • Dell XPS* 12

  İstediğinizde dizüstü bilgisayar. İstediğinizde tablet. 12 inç dokunmatik ekranlı ikisi bir arada bir dizüstü bilgisayar, Windows 8 dokunmatik tabletin eğlencesi ile Ultrabook™ cihazının gücünü ve üretkenliğini bir arada sunuyor.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Dizüstü bilgisayara dönüştürün, tüm işlerinizi yapın. Tablete dönüştürün, herkesten bir adım ileride olun. Çadır moduna dönüştürün, rakiplerinize tüm gücünüzü gösterin. Stand moduna dönüştürün, ekranı öne ve ortaya getirin.

 • Sony VAIO* Duo 11

  İki dünyanın en iyi özellikleri bir arada: tam HD bir dizüstü bilgisayar ve dokunmatik ekranlı bir tablet. Bunların hepsi "hadi" dediğiniz anda hazır kompakt ve mobil bir tasarımda.

 • Acer Aspire S7*

  Acer'ın en ince ve en hafifi dokunmatik Ultrabook modeli. Bu bilgisayar, bilmediğiniz yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olacak şekilde tasarlandı.

Tartışmalar

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Intel® WiDi özellikli bir sistem ve Intel® WiDi özellikli bir alıcı cihazı gerektirir. 1080p ve Blu-ray* veya diğer korumalı içerikler yalnızca entegre görsel teknolojiler özelliğine sahip, uyumlu bir alıcı cihazı ve ortam oynatıcı içeren ve destekleyici Intel® WiDi yazılımı ile grafik sürücüsünün yüklü olduğu 3. veya 4. nesil Intel® Core™ işlemci tabanlı bilgisayarlarda oynatılabilir. Bu konuda bilgisayarınızın üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/intel-wireless-display.html sayfasına bakın.