• <Aramaya Geri Dön

Teknoloji İpuçları: Dijital Medya Adaptörü Seçimi ve Kurulumu

Dijital Medya Adaptörü

Hazırlayan: Anthony Moreira

İnanması güç ama bir zamanlar tüm cihazlarımızı birbirine bağlamamız mümkün değildi. İlginç olan şu ki çok da eski zamanlardan bahsetmiyoruz. O zamanlarda bir filmi bilgisayarınızdan geniş ekran televizyonda kusursuz bir şekilde izleme ya da yüzlerce şarkıyı dizüstü bilgisayarınızdan bir ev eğlence sisteminde kablosuz olarak dinleme düşüncesi bir hayal gibiydi ya da en azından çok karmaşık görünüyordu. Ancak son yıllarda teknoloji gelişmeye devam etti ve bu cihazların çoğu entegre edilerek gerçek bir ev medya merkezi oluşturulması mümkün hale geldi. Bu, Dijital Medya Adaptörü denen cihaz sayesinde gerçekleşti.

Peki Dijital Medya Adaptörü tam olarak nedir?

Dijital Medya Adaptörü, genellikle bir bilgisayardaki medya içeriğinin televizyon ve stereo sistemleri gibi diğer ev eğlence cihazlarına gönderilmesini sağlayan cihazdır. Dijital Medya Hub, Dijital Medya Extender, Dijital Medya Streamer olarak bilinen daha yeni bu cihazların çoğu, bilgisayar kullanımı ya da doğrudan bilgisayar bağlantısı bile gerektirmez. Bu cihazlar, çeşitli şekillerde ve boyutlardadır, oyun konsolları dahil çok sayıda cihaza içerik akışı sağlayabilirler, üstelik hem kablolu hem de kablosuz olarak kullanılabilirler.

Dijital Medya Adaptöründe aranması gerekenler.

Özellikle tam bir eğlence sistemini oluşturan başka cihazların maliyetiyle karşılaştırıldığında, çoğu Dijital Medya Adaptörü oldukça makul bir fiyata satın alınabilir.

Düşünülmesi gereken ilk şey adaptörün kablolu mu kablosuz mu olması gerektiğidir. Özellikle cihaz eğlence sistemine yakın mesafede değilse, cihazı fiziksel olarak bir yönlendiriciye ya da bilgisayara bağlamanın sıkıntısını yaşamak istemeyebilirsiniz. Kablosuz Dijital Medya Adaptörü ağ ile kablosuz bağlantı kurulmasına olanak tanır. Kaynak farklı bir odada bile olsa, medya kaynaktan eğlence sistemine kablosuz olarak gönderilir.

Daha sonra adaptörün özellikleri ve genişletilebilirliği göz önünde bulundurulmalıdır.

Dijital Medya Adaptöründe çok özellikli bir eğlence deneyimi için çok çeşitli kapılar ve seçenekler vardır. Bir cihaz satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken popüler özellikler şunlardır:

Dahili sabit sürücü.  Dijital Medya Adaptörünün sürücüsü olup olmadığını, varsa genişliğini kontrol edin. Ayrıca, bu sürücünün herhangi bir yedekleme seçeneği olup olmadığını kontrol edin.

Full-HD 1080 piksel video oynatma. Cihazın, geniş düz ekran televizyonun ihtiyaçlarını karşılayacak HD video oynatma ve bağlanabilirlik özelliklerini desteklediğinden emin olun.

Bağlantı Noktaları - Mevcut bağlantı noktalarının sayısını öğrenin. Örneğin, RCA, Optik, USB, Ethernet ve diğer bağlantı noktaları.

Ses - Desteklenen ses biçimlerini inceleyin. Örneğin, AAC, AIFF, Dolby Digital*, DTS, FLAC, MKA, MP3, OGG, WAV, WMA ve diğerleri.

Video - Desteklenen video biçimlerini inceleyin. Örneğin, Xvid, AVI, MPEG, MP4, MOV,VOB, WMV9 ve diğerleri.

Fotoğraf - Desteklenen fotoğraf biçimlerini inceleyin. Örneğin, JPG, GIF, TIF ve BMP.

Diğer özellikler - Çoğu Dijital Medya adaptörü, çeşitli özelliklerle yapılandırılmıştır. Örneğin, web kamerasıyla kullanılabilme, ekran klavyeleri, USB klavyeleri ve YouTube*, Netflix*, Flickr* ve Pandora* gibi hizmetlere anlık kolay erişim.

Genişletilebilirlik/Yükseltmeler- Dijital Medya Adaptörü alırken ileriyi düşünün. Almayı düşündüğünüz cihaz şu an ihtiyacınız olmayan özelliklere sahip olabilir ve temel modelden biraz daha pahalı olabilir. Ayrıca, adaptör için sabit yazılım yükseltmeleri bulunup bulunmadığına da bakın. Üreticiler, her zaman rutin ve ücretsiz sabit yazılım güncellemeleri ile hızlı düzeltmeler ve özellik yükseltmeleri sunarlar.

Dijital Medya Adaptörü Kurulumu.

Piyasada sayısız Dijital Medya Adaptörü vardır. Her birinin kurulumu ve özel kullanım yöntemleri farklı olabilir. Kablosuz bağlantının yapılandırılması için adaptör ve yönlendirici arasında 802.11n ve 802.11g gibi bir ortak iletişim protokolü ve destekleniyorsa WEP ya da WPA gibi bir ortak güvenlik mekanizması gerekir. Yönlendiricinin ve adaptörün elkitaplarına bakarak belirli modellere ilişkin bilgileri alabilirsiniz.

Dijital Medya Adaptörünü eğlence sistemine bağlamak, adaptörün arkasındaki bağlantı kapılarını eğlence cihazlarına bağlamak kadar kolaydır. RCA ve HD dahil tüm ses ve video bağlantıları buna birer örnektir.

Tartışmalar