• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Windows* 8 Dizüstü Bilgisayara Nasıl Monitör Bağlanır

Dizüstü bilgisayarlar yalnızca kablosuz, taşınabilir masaüstü bilgisayarları değildir. Doğru kurulumla dizüstü bilgisayarınızı çoklu görev yürüten bir güç makinesine dönüştürebilir ve “Vay canına, bunların hepsini yapabileceğimi hiç düşünmemiştim!” diyebilirsiniz. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızı bir masaüstü monitöre bağlayıp ekranınızı iki tam ekran olarak genişletebileceğinizi biliyor muydunuz? Daha da havalısı Windows* 8 bir Ultrabook™ cihazına yükseltebilir ve her iki ekran için ayrı görüntüleme modu atayabilirsiniz. Tüm yapmanız gereken monitörü dizüstü bilgisayara nasıl bağlayacağınızı açıklayan aşağıdaki basit talimatları izlemek. Ardından her şey hazır olacak.

 

Dizüstü Bilgisayarınızı Monitöre Bağlamanın Avantajları

Dizüstü bilgisayara bir monitör bağlamanın daha büyük bir ekran istemekten başka nedenleri de olabilir. Diğer avantajların bazılarını birkaç örnekle açıklayalım.

 

 • Çoklu görev yürütme – Dizüstü bilgisayarınızı bir monitöre bağladığınızda ayrı ekran moduna geçebilir ve böylece monitörünüzde bir film izlerken dizüstü bilgisayarınızın ekranında o filmle ilgili tweet atabilirsiniz. Böylece uygulamalar arasında gidip gelmek zorunda kalmazsınız.
 • Daha çok ekran alanı – Dizüstü bilgisayarınızı bir monitöre bağlayarak mevcut ekran alanınızı iki katına çıkarabilirsiniz. İşlevleri bir ekrandan diğerine taşıyabilir ve böylece iki programı aynı anda görmek için pencereleri daraltmak ya da ikisi arasında gidip gelmek zorunda kalmazsınız. Böyle bir kurulum, Facebook*'ta takılırken görüntülü sohbet yapmaktan işle ilgili bir veri tablosunda çalışırken başka bir platformdaki verilere bakmak gibi birçok senaryoda faydalıdır.
 • Windows 8'de ek seçenekler – Windows 8 ile geleneksel masaüstü görünümü ve yeni metro menüsü arasında seçim yapabilirsiniz. Ancak dizüstü bilgisayarınızı ikinci bir masaüstü ekranına bağladığınızda, ikisini aynı anda çalıştırarak iki ekrana birden sahip olabilirsiniz.

 

Dizüstü Bilgisayarınızı Monitöre Bağlarken Yapmanız Gereken Üç Şey

 

 1. Doğru kabloyu bulun. Dizüstü bilgisayara harici bir monitör bağlarken iki cihaz arasında bir kablo bağlantısı yapmanız gerekir. Dizüstü bilgisayarınızdaki ve monitörünüzdeki yuvalara uyan bir monitör kablosu edinin.
 2. İşletim sisteminize ikinci ekranı kullandığınızı söyleyin. Bunu Windows 8'de charms çubuğundaki Cihazlar seçeneğine erişerek ve bilgisayarınızın ikinci bir ekrana yönlendirme ayarını yaparak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Mac* cihazlarda harici bir monitör bağlantısı otomatik olarak tanınır.
 3. Monitörlerin yönlerini ayarlayın. Hem kişisel bilgisayarlarda hem de Mac'lerde ikinci ekranın dizüstü bilgisayarınızı aynen yansıtması ya da birincinin bir uzantısı olarak çalışması seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Bilgisayarınızda Denetim Masası'na ya da Mac'inizde Sistem Tercihleri'ne gidin.

Dizüstü bilgisayarınızı bir monitöre nasıl bağlayacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz ve deneyiminizi geliştirebilir, hatta daha verimli çalışabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızdaki açık pencereler ve çalışan programlar arasında geçiş yapmak zorunda olmadığınızı hayal edin. Kulağa hoş geliyor, değil mi? Bunun nasıl yapılacağını öğrenmek hayatınızı kolaylaştırırken çok daha verimli çalışmanızı sağlayabilir.

Daha Fazla Bilgi

İkisi Bir Arada Ultrabook™ cihazlarını keşfedin

İşlemcileri, dizüstü bilgisayarları Ultrabook™ ve 2'si 1 Arada cihazları karşılaştırın. Yeni bilgisayarınızı bugün bulun.

Intel Ürün Arama Aracı >

Alışverişe başlayın

Ultrabook™ Satın Alın >

Ultrabook™ Satın Alın

 • ASUS TAICHI* 21

  Çift ekranıyla ihtiyaç duyduğunuzda dizüstü bilgisayar performansını sunarken istediğinizde tabletin taşınma kolaylığını sağlıyor.

 • Dell XPS* 12

  İstediğinizde dizüstü bilgisayar. İstediğinizde tablet. 12 inç dokunmatik ekranlı ikisi bir arada bir dizüstü bilgisayar, Windows 8 dokunmatik tabletin eğlencesi ile Ultrabook™ cihazının gücünü ve üretkenliğini bir arada sunuyor.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Dizüstü bilgisayara dönüştürün, tüm işlerinizi yapın. Tablete dönüştürün, herkesten bir adım ileride olun. Çadır moduna dönüştürün, rakiplerinize tüm gücünüzü gösterin. Stand moduna dönüştürün, ekranı öne ve ortaya getirin.

 • Sony VAIO* Duo 11

  İki dünyanın en iyi özellikleri bir arada: tam HD bir dizüstü bilgisayar ve dokunmatik ekranlı bir tablet. Bunların hepsi "hadi" dediğiniz anda hazır kompakt ve mobil bir tasarımda.

 • Acer Aspire S7*

  Acer'ın en ince ve en hafifi dokunmatik Ultrabook modeli. Bu bilgisayar, bilmediğiniz yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olacak şekilde tasarlandı.