• <Daha Fazlası Intel.com'da

Kablosuz Web Kamerası Kurulumu ve Kullanımı

Kablosuz Web Kamerası Kurulumu ve Kullanımı

Hazırlayan: Anthony Moreira

Kablosuz Web Kamerası

İster uzaktaki akrabalarınızla görüşmek için, ister ticari müşterilerle video konferansı yapmak veya güvenlik kameralarını izlemek için olsun web kameraları oldukça faydalıdır. Geleneksel kameralar her zaman kablolu olmuştur. Yani, USB bağlantısı ile bilgisayara takılmaları ve bu nedenle de kullanıcının bilgisayarına yakın bulunmaları gerekir. Netbooklar ve dizüstüler gibi bazı bilgisayarlarda kolay video konferans kullanımı için entegre web kameraları vardır. Daha fazla esneklik sunan kablosuz web kameraları her yere kolaylıkla yerleştirilebilir ve kullanılabilir.

Neden kablosuz?

Çünkü kablosuz cihazlar daha kullanışlıdır. Kablosuz kameralarla canınızı sıkan dağınık kablolardan kurtulursunuz ve kameradakileri görmek için ana bilgisayara ihtiyacınız olmaz. Kablosuz web kameralarının başka güzel özellikleri de vardır. Örneğin, kablosuz bir web kamerasıyla dünyada Internet bağlantısı olan her yerden kameradaki görüntü görülebilir. Tabi ki yeterli iznin olması ve kameranın adresinin bilinmesi kaydıyla.

Birçok kamera seçeneği vardır. Bir kablosuz web kamerası almadan önce aşağıdakileri göz önünde bulundurmanız gerekir.

· Kablosuz web kamerasının bir ağda bulunan yönlendiriciyle bağlantı kurması gerekir. Kablosuz ağ dahil ağ oluşturma dünyasında protokoller diller gibidir. Yönlendiricinizin ve web kameranızın aynı kablosuz protokol ile bağlantı kurabildiğinden emin olun. Modern cihazların çoğu, 802.11n protokolünü destekler ve ayrıca 802.11g protokolleriyle de eskiye uyumludur.
· Web kamerasının ve yönlendiricinin aralarında kullanacakları kablosuz güvenlik iletişim yöntemini doğrulayın. Güvenlik ayarları isteğe bağlıdır, ancak ısrarla önerilir. Cihazlar arasındaki güvenlik yöntemleri, anahtar-kilit ilişkisi gibidir. Bir güvenlik yönteminin kullanılması, cihazların yetkisiz cihazlarla bağlantı kurmasını engeller ve yalnızca ilgili cihazların işlevlerini yürütmesini sağlar. En çok kullanılan iki kablosuz güvenlik yöntemi, WEP ve daha güçlü olan WPA yöntemidir.
· Kameranın entegre web yönetimi ve kullanıcı özelliklerini inceleyin. Kablosuz bir web kamerasına bağlanmak, kamerayı görüntülemek ve yönetmek için genellikle bir tür yerleşik web sayfası kullanılır. Yani, kamera bir web tarayıcısı kullanılarak uzaktan yönetilebilir ve kameraya yerleşik bir web sayfasından izlenebilir. Yönetim seçenekleri, kameranın yapısına ve modeline göre değişir. · Bunun yanı sıra, kameranın video çözünürlüğü, ses desteği ve/veya entegre mikrofonu olup olmadığını ve duvara veya bir standa takılabilirlik gibi montaj seçeneklerini de gözden geçirin.

Kablosuz web kameranızı yapılandırmaya hazır mısınız?

Kameralar ve özellikleri modeline göre değişiklik gösterse de kurulumları ve yapılandırmaları oldukça benzerdir. Yeni başlayanlar için şunu belirtmek gerekir; kablosuz web kameralarının genellikle bir fiziksel ağ bağlantı kapısı vardır ve ilk kurulumda kablo ile bir ağ yönlendiricisine bağlanmaları gerekebilir. Bunun nedeni her kablosuz ağın aynı olmamasıdır ve kamera kutusundan çıkar çıkmaz kablosuz olarak yönlendiriciye bağlanamayabilir. İlk kurulum kablolu olarak gerçekleştirilirken kameranın son kurulum noktasında değil, yönlendiriciye yakın bir yerde bulundurulması önerilir.

Genellikle kamera ile birlikte sağlanan yazılım, kamera ayarlarının yapılandırılması için kullanılır. Bir kurulum sihirbazı, ağdaki kamerayı tespit eder ve tüm ayarlarını onaylar. Bazı temel ayarlar şöyledir:

· Kablosuz Modu. Ad Hoc or Infrastructure? (Geçici mi Altyapısal mı?) sorusu sorulduğunda, Ad Hoc (Geçici) seçeneğini belirlerseniz, daha sonra Altyapı Modunu seçme şansınız vardır. Başka bir deyişle, kameranız Internet bağlantısı için yönlendiriciyle bağlantı kuracak, ancak bilgisayarlar gibi başka cihazlarla kurmayacaktır.


· Ağ Bilgisi.
Kameranızın bir IP adresine ihtiyacı vardır. Sabit IP adresi kullanıyorsanız, yönlendiricinize bakmanız gerekecektir. Büyük ihtimalle DHCP kullanılıyordur, bu durumda kamera IP adresini yönlendiriciden alır. Özel IP adresi ve genel IP adresi gibi adres türleri de vardır. Kameranız özel bir IP adresi kullanıyor olabilir. Bu durumda, IP adresi Internet'te görünmez, yalnızca yerel ağ üzerinde görüntülenebilir. İleri düzey teknik bilgiler ve kullanıcı elkitabı kameranın genel kullanıma açılması konusunda yardımcı olabilir.


Kablosuz web kamerasının yönlendirici ile bağlantı kuracak şekilde yapılandırılması gerekir. Bu durumda, bağlantı kurulacak cihazlar için ortak bir protokol seçilir. Yönlendiricinin kullanmak üzere yapılandırıldığı kablosuz protokolün aynısını seçtiğinizden emin olun.


· Servis Seti Tanımlayıcısı (Service Set Identifier - SSID). Bu bir ağ adıdır. Ağ adını bilmiyorsanız, yönlendiricinize bakın.


· Güvenlik Ayarları.
Kamera, WEP ya da WPA gibi güvenlik ayarlarını destekliyorsa, isterseniz bu ayarları yapabilirsiniz.


· Yönetici Bilgileri.
Kameranın yapılandırma web sayfasına erişilebilmesi için bir yönetici kullanıcı adı ve parolası oluşturulması gerekir. İstendiğinde bu bilgileri girin.


· Kamera Adı. Kolay yönetim ve erişim için kameralar adlandırılabilirler. Görüntüleme ve yönetim için kamera; ileri düzey bilgiler, kurulum ve/veya üçüncü taraf araçları kullanılarak IP adresi yerine bir ad ile erişilebilecek şekilde ayarlanabilir.

Kamera kullanımı 

Yapılandırma tamamlandığında, kamera kalıcı konumuna kablosuz olarak kurulabilir. Bir web tarayıcısına kameranın IP adresi girilerek görüntüler izlenebilir.

Troubleshooting?

If you are experiencing difficulties configuring or viewing your camera, be sure to check any antivirus, firewall, or the settings on the computer you are viewing from. The camera manufacturer's website support page may also offer tips to common problems.

Read Inside Scoop for our thoughts on technology, life and culture.

Shop

Find a system that's right for you1
Shop Now >

Tartışmalar

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Üçüncü Şahıslara Ait İçerikler: Web Sitelerinde ve Malzemelerde üçüncü şahıslarca gönderilmiş içerikler bulunabilir; bu tür içerikler, şirket profili ve iş geçmişi de dahil olmak üzere, Intel tarafından gözden geçirilmemiştir, onaylanmamıştır ve desteklenmemektedir ve yalnızca müşterilerimize ve kullanıcılarımıza kolaylık sağlamak amacıyla sunulmuştur. Burada bir sistemin anılması, bu sistemin desteklendiği veya önerildiği biçiminde yorumlanmamalıdır. Özellikle Intel Corporation, üçüncü kişiler tarafından satılan ürünler hakkında bilgi sağlayarak, bu ürünleri satmak için bir teklifte bulunmamaktadır. Masaüstü bilgisayar, iş istasyonları ve sunucu ürün resimlerinde görünen monitör ürün fiyatına dahil olabilir ya da olmayabilir. Intel, hatalar, eksiklikler ya da diğer zarar ziyan dahil olmak üzere ama bununla sınırlı olmamak kaydıyla üçüncü şahıslar tarafından sağlanan içerikten kaynaklanan sorunlardan hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz. İndirilen veya malzemelerin kullanılması yoluyla başka bir biçimde elde edilen her tür malzemenin takdiri ve riski size aittir ve bu tür malzemelerin indirilmesi sonucunda bilgisayar sisteminizde veya başka cihazlarda ortaya çıkabilecek hasarlar veya veri kayıplarının sorumluluğu tamamen size aittir. Üçüncü şahıslarca sağlanan içeriği kullandığınızda bu tür içeriği değerlendirdiğinizi ve içeriğin doğru, eksiksiz veya işe yarar olduğuna duyduğunuz güven de dahil olmak üzere kullanımdan kaynaklanan her tür riski üstlendiğinizi kabul etmiş sayılırsınız. Web Sitelerinin ve Materyallerinin her tür kullanımı bu Kullanım Koşullarına ve programa veya siteye özgü diğer koşullara tabidir.