• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Bilgisayarlar Arasında Dosya Paylaşımı

Yeni bir bilgisayara geçmeye hazırsanız ya da bilgisayarlarınız ile mobil cihazlarınız arasında dosya paylaşmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki ipuçlarına göz atarak çok zaman kazanabilirsiniz.

E-posta Dosyaları! Çocuk Oyuncağı

Bu seçeneğe, yalnızca fotoğraf veya MP3 dosyaları gibi birkaç küçük dosya paylaşmaya çalışıyorsanız başvurun. Genellikle çoğu e-posta sunucusunda dosya boyutuna ilişkin eşik sınırları vardır ve birisine bütün bir filmi veya Karayipler'deki tatilinizde çektiğiniz her bir karenin olduğu bir klasörü e-posta ile göndermeye çalışmanın sonu, size geri dönmesinin üzerine bunu gönderemeyeceğinizi anlamaktır. Büyük dosyaları e-posta ile gönderip almanın inanılmaz derecede zamanınızı alacağını da unutmayın. Dosyaları paylaşmak için e-posta yöntemine başvurabilirsiniz, ancak bu yöntem en çok küçük dosyalar için işinize yarayacaktır.

Çok Hızlı (Diskler)

Flaş sürücüler (Flaş disk, USB disk veya ZIP sürücüler gibi diğer yaygın isimleri de vardır), bilgisayarlar arasında dosya paylaşımının hızlı ve kolay yöntemlerinden biridir. Kullanımı inanılmaz derecede kolay olan bu teknoloji, dosyaları neredeyse her yere gönderebilmenizi sağlar. Tek dezavantajı, uzaktan yapılamamasıdır —aktarımı yapmak için flaş diski bir yerden bir yere fiziksel olarak taşımanız gerekir. Ancak, bu büyük bir sorun yaratmamalı. En yakın arkadaşınızın evine gidip, flaş diskiniz ile yanınızda götüreceğiniz Prenses Gelin'i izlemek için harika bir nedeniniz varken neden evde kalasınız ki?

Harici Sabit Sürücüler

Çoğu insan, bilgisayarlarının bozulması ya da evlerinde yangın çıkması halinde harici sabit disklerin verilerini saklayacak güvenli yerler olduğunu düşünür. Ancak harici sabit diskler, bilgisayarlar arasında dosya paylaşımı için de kullanılabilir. Harici sabit disk, çok büyük bir flaş sürücü işlevi görebilir. Daha küçük kapasiteli flaş sürücüler, en küçük harici sabit sürücüden bile daha ucuzdur ve çoğu kullanım için yeterlidir. Ayrıca, flaş sürücüler pantolonunuzun küçük bozukluk cebine bile rahatlıkla sığar. Bu makale yazıldığında, en büyük flaş sürücüler 256 GB kapasiteliydi ve mevcut en büyük sabit sürücüler ise 4 TB kapasiteliydi. Bu durumda, harici bir sabit disk bir flaş sürücüden 16 kat daha büyük olabilir ve tüm dosyalarınızı olmasa da çok büyük miktarda dosya aktarımı sağlayabilir.

Ev Ağınız Üzerinden Dosya ya da Klasör Paylaşma

Tüm resimlerinizi, müziklerinizi ve filmlerinizi bir bilgisayarda saklıyorsanız, bu dosyaları ya da klasörleri ev ağınız ile paylaşabilirsiniz, böylece aynı ağa bağlı başka bir bilgisayar da bu dosyalara erişebilir. İşletim sistemi Windows* 8 olan bir bilgisayarınız varsa, dosyalarınızı ortak bir klasöre koyabilir ya da sabit diskinizdeki klasörlere ulaşabilecek belirli kullanıcıları ayarlayabilirsiniz. Mac kullanıyorsanız, paylaşım OS X Mountain Lion* üzerinden yapılabilir. İşletim sisteminizden bağımsız olarak, paylaşılan sabit disk kullanmak müziklerinizin yer aldığı kütüphaneye istediğiniz odadan, sahip olduğunuz her türlü cihaz üzerinden erişme olanağı sağlayarak, nerede olursanız olun sizi kanlı canlı bir dans makinesine dönüştürebilir.

NAS (Ağa Bağlı Depolama Sistemi)

Ağa bağlı depolama sistemi (NAS), temel olarak harici sabit sürücüler ile paylaşılan dosyaların birleşimidir, ancak NAS sürücüleri belirli bir bilgisayara değil, ağa bağlıdır.  Bu sürücülerdeki dosyalar, kontrollü bir şekilde aynı ağdaki herkesle paylaşılabilir.  Bu da dosyalara erişilebilmesi için bilgisayarın açık bırakılması gerekmediği, önemli verilerinizin dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz ya da telefonunuzda yer kaplamadan merkezi bir konumda saklanabileceği anlamına gelir.

Bulutta Dosya Paylaşımı

Diğer harika bir paylaşım yöntemi de kişisel bir bulut depolama hesabı açmaktır. Tüm verilerinize istediğiniz zaman istediğiniz yerden erişebilmenin yanı sıra, arkadaşlarınıza ve ailenize de aynı erişim yetkilerini tanıyabilirsiniz. Bu, bilgisayarlar arasında dosya paylaşmanın en kolay yöntemlerinden biridir. Üstelik aynı şehirde, eyalette ve hatta aynı ülkede olmanıza bile gerek kalmadan. Kişisel bir bulut depolama hesabınız yoksa, Dropbox* ve Google Drive* gibi popüler hizmetler üzerinden ücretsiz ve kolayca ulaşabilirsiniz. Tüm dosyalarınızı kişisel depolama alanınızda saklayarak bilgisayarınız ya da sabit diskiniz arızalandığında gigabaytlarca müziği, filmi, kişisel fotoğrafı ve yeri doldurulamaz birçok dosyayı güvende tutabilirsiniz.

Peki Ya Herhangi Bir Diske Erişiminiz Yoksa?

Düşünün — ne olabilir? Dışarıda İnternete akıllı telefonunuz üzerinde erişiyorsanız yemek tarifi, komik bir YouTube videosu veya çok havalı bir tasarım fikri gibi, bir arkadaşınızla paylaşmak veya kendiniz için saklamak istediğiniz bir şeylere denk gelebilirsiniz. Sırf fiziksel bir dosya değil diye ve sırf sabit bir diske erişiminiz yok diye, bunu Facebook'ta paylaşarak, Pinterest'e ekleyerek ve hatta twitini atarak saklayamayacağınızı sanmayın.

Dosya paylaşımı için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, Intel Ürün Arama Aracı hayat tarzınıza uyum sağlayacak en iyi bilgisayarı bulmanıza yardımcı olabilir.

 

Yükseltmeye Hazır Mısınız?

İkisi Bir Arada Ultrabook™ cihazlarını keşfedin

İşlemcileri, dizüstü bilgisayarları Ultrabook™ ve 2'si 1 Arada cihazları karşılaştırın. Yeni bilgisayarınızı bugün bulun.

Intel Ürün Arama Aracı >

Alışverişe başlayın

Ultrabook™ Satın Alın >

Ultrabook™ Satın Alın

 • ASUS TAICHI* 21

  Çift ekranıyla ihtiyaç duyduğunuzda dizüstü bilgisayar performansını sunarken istediğinizde tabletin taşınma kolaylığını sağlıyor.

 • Dell XPS* 12

  İstediğinizde dizüstü bilgisayar. İstediğinizde tablet. 12 inç dokunmatik ekranlı ikisi bir arada bir dizüstü bilgisayar, Windows 8 dokunmatik tabletin eğlencesi ile Ultrabook™ cihazının gücünü ve üretkenliğini bir arada sunuyor.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Dizüstü bilgisayara dönüştürün, tüm işlerinizi yapın. Tablete dönüştürün, herkesten bir adım ileride olun. Çadır moduna dönüştürün, rakiplerinize tüm gücünüzü gösterin. Stand moduna dönüştürün, ekranı öne ve ortaya getirin.

 • Sony VAIO* Duo 11

  İki dünyanın en iyi özellikleri bir arada: tam HD bir dizüstü bilgisayar ve dokunmatik ekranlı bir tablet. Bunların hepsi "hadi" dediğiniz anda hazır kompakt ve mobil bir tasarımda.

 • Acer Aspire S7*

  Acer'ın en ince ve en hafifi dokunmatik Ultrabook modeli. Bu bilgisayar, bilmediğiniz yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olacak şekilde tasarlandı.

Tartışmalar