• <Daha Fazlası Intel.com'da

Blog Nasıl Açılır

Başkalarının bu konuda konuştuğunu duymuş ve kendiniz de böyle bir şey yapmayı düşünüyor olabilirsiniz:  bir blog açmak, fikirlerinizi, düşüncelerinizi, hikayelerinizi ve maceralarınızı paylaşmak. Başlamak düşündüğünüz kadar ürkütücü değil; üstelik blogunuzu Wordpress.com* ile açacaksanız işiniz çok daha kolay. Adım adım nasıl yapacağınıza bakalım.

 

 

Wordpress.com ile bloga başlamak

Web barındırması konusunda endişelenmeniz gerekmediği için  Wordpress.com hizmetini kullanmak işinizi çok daha kolaylaştıracak. Tüm teknik ayrıntılarla sizin yerinize onlar ilgileniyor. Hazır mısınız? "Başlayın" düğmesini tıklayın.

Wordpress kaydolma formu

Şimdi bir formu doldurmanız gerekecek. Blog adresine özellikle dikkat edin, çünkü bu yazılarınızı okumaları için arkadaşlarınızla paylaşacağınız adres olacak.

Yeni blogunuzun adını düşünmek için biraz zaman ayırmanız gerekebilir. “Yeliz.Wordpress.Com” gibi bir isim “Yeliz452.Wordpress.Com” gibi bir isimden çok daha kolay paylaşılabilir. Kullanabileceğiniz bir adı bulana kadar birkaç kez denemeniz gerekebilir. Sabırlı olun, buna değecek.

Wordpress blog yapılandırması

Bir sonraki adımda blog yapılandırma seçeneklerine gidilir. İki alan vardır: başlık ve slogan.

Blog başlığınızı insanlar her sayfanın en üstünde görür ve başlık boşluklu yazılabilir. Biraz eğlenin—yaratıcılık iyidir!

Bu tanıtımda blogumuzun adını “Intel Teknoloji İpuçları” koyacağız.

Slogan dört ya da beş kelimeden oluşur ve yeni blogunuzu tanımlar. Örneğin: "Bir yıldız gibi dans etmeyi öğrenin" ya da "Siyasette yanlış olan her şey" ya da "Yaşamım, düşüncelerim, harika fikirlerim". Biz bu blogta “Teknoloji ile Daha İyi Yaşam” sloganını kullanacağız.

Devam etmek için "Sonraki Adım" seçeneğini tıklayın.

Temanızı seçin

Eğlenceli kısma geldik: Blogunuzun havalı görünmesini sağlayacak bir tema seçin. Bu ücretsiz temalardan hiçbirini beğenmediyseniz aşağıya kaydırıp daha fazla tema göster düğmesini tıklayabilirsiniz.

Ücretli temalardan birini seçebilir ya da önizleme küçük resmine tıklayarak fiyat etiketi olmayan ücretsiz temalardan birini kullanabilirsiniz.

Ardından seçtiğiniz temayı özelleştirme seçeneklerini göreceksiniz. Kişiselleştirme özelliği blogunuz için Wordpress kullanmanın en güzel avantajlarından biri—ama bunu sonraya bırakalım ve devam edelim.

"Sonraki Adım" seçeneğini tıklayın ve ilk gönderinizi oluşturmaya hazır olun!

Wordpress ilk gönderiyi oluştur

İlk gönderinizi oluşturun

 

İlk gönderiniz. Şimdi bir blog nasıl popüler olur onu düşünmenin zamanı geldi. İyi yazmanız önemli, ama bir de tutarlı olmak lazım.

bir günde dört yazı yazıp sonraki iki ay hiçbir şey yazmazsanız, blogunuzun takipçi kitlesini oluşturmanız çok zor, o yüzden blogunuz için tutarlı bir yazma programı yapın. Belki haftada bir yazı ya da ilham gelirse ya da harika bir deneyim yaşadıysanız daha fazla. Bu gayet yeterli olur.

Şimdi geri dönelim ve Ultrabook™ hakkında bir yazı yazalım.

Wordpress boş gönderi oluşturma formu

Bu örnek blog gönderisi için bilgisayarın bir fotoğrafını yükleyecek ve ilk izlenimlerimiz hakkında kısa bir yazı yazacağız; ilk yazımıza başlamak için “Metin” seçeneğine tıklıyoruz. Bu en çok kullanılan blog gönderisi türüdür; şüphe yok ki biraz ilerlediğinizde buna oldukça aşina olacaksınız.

Yazı yazma sayfasına geldiğinizde gönderiniz için bir başlık yazarak başlayın; başlığınız kısa, zekice ve okuyucuda merak uyandıran bir şey olsun ki tıklayıp yazdıklarınızı okumaya başlasınlar. Blog gönderinizin ana kısmı yazacağınız ana metin olacak; bu metin istediğiniz kadar paragraftan oluşabilir; bağlantılar, kalın ya da italik yazılımlar ve diğer birçok tipografik öğeler içerebilir.

Fotoğraf eklemeye hazır mısınız? “Fotoğraf Ekle” düğmesini tıklayın. Ultrabook fotoğrafı “Resimler” klasörünüzde kayıtlıdır, böylece kolaylıkla buraya giderek fotoğrafı seçip "Aç" seçeneğini tıklayın. Fotoğrafınız kameranızda ya da akıllı telefonunuzda ise yüklemeden önce bilgisayarınıza kopyalamanız gerekecek. Eğer yükleyeceğiniz fotoğrafı başka birinin web sitesinde bulduysanız, URL'sini girebilirsiniz, ancak öncelikle onlardan izin almanızı öneririz. Resimlerin çoğu telif hakkıyla korunur ve gündelik, kişisel bir blog için bile olsa tekrar paylaşılamaz. Başınızı derde sokmaktansa güvende olmak lazım.

Tüm bunları hallettikten sonra, resim dosyasını seçin ve Wordpress sunucusuna yükleyin. Bir iki saniye sonra düzenleme penceresinde tam boy görüntülenecektir, resim büyükse çok iyi görünmeyebilir. Resmin üzerine tıkladığınızda küçültme seçeneğini göreceksiniz.

Yazınızı tamamladınız, fotoğraflarınızı ve diğer resimleri eklediniz mi? Harika. Yeni blog gönderisini yayınlamak için “Gönderiyi Yayınla” seçeneğini tıklayın; arkaplanda yapılacak birkaç dakikalık işlemden sonra gönderiniz hazır olacak ve onay sayfasına bakıyor olacaksınız. Başardınız. Artık siz de bir blog yazarısınız.

Blogunuzu oluşturdunuz, temanızı seçtiniz ve ilk gönderinizi yayınlandınız bile. Blogunuzun yeni adresini bir kenara not edin; artık arkadaşlarınıza blogunuzdan bahsetmenin zamanı geldi!

Tebrikler, blog yazarları camiasına katıldınız. Milyonlarca kişiyiz. Çalışmalarınızı diğerleriyle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yeni blogunuzu oluşturmak için yeni bir bilgisayara ihtiyacınız varsa, Intel Ürün Arama Aracı, Intel® teknolojisine sahip çok çeşitli yeni bilgisayarlar bulabileceğiniz en doğru yerdir. Kullanması kolay olan bu araç, hangi bilgisayarın yaşam tarzınıza en iyi şekilde uyacağına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Bilgi

İkisi Bir Arada Ultrabook™ cihazlarını keşfedin

İşlemcileri, dizüstü bilgisayarları Ultrabook™ ve 2'si 1 Arada cihazları karşılaştırın. Yeni bilgisayarınızı bugün bulun.

Intel Ürün Arama Aracı >

Alışverişe başlayın

2'si 1 Satın Alın >

Ultrabook™ Satın Alın

 • ASUS TAICHI* 21

  Çift ekranıyla ihtiyaç duyduğunuzda dizüstü bilgisayar performansını sunarken istediğinizde tabletin taşınma kolaylığını sağlıyor.

 • Dell XPS* 12

  İstediğinizde dizüstü bilgisayar. İstediğinizde tablet. 12 inç dokunmatik ekranlı ikisi bir arada bir dizüstü bilgisayar, Windows 8 dokunmatik tabletin eğlencesi ile Ultrabook™ cihazının gücünü ve üretkenliğini bir arada sunuyor.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Dizüstü bilgisayara dönüştürün, tüm işlerinizi yapın. Tablete dönüştürün, herkesten bir adım ileride olun. Çadır moduna dönüştürün, rakiplerinize tüm gücünüzü gösterin. Stand moduna dönüştürün, ekranı öne ve ortaya getirin.

 • Sony VAIO* Duo 11

  İki dünyanın en iyi özellikleri bir arada: tam HD bir dizüstü bilgisayar ve dokunmatik ekranlı bir tablet. Bunların hepsi "hadi" dediğiniz anda hazır kompakt ve mobil bir tasarımda.

 • Acer Aspire S7*

  Acer'ın en ince ve en hafifi dokunmatik Ultrabook modeli. Bu bilgisayar, bilmediğiniz yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olacak şekilde tasarlandı.