• <Daha Fazlası Intel.com'da

Teknoloji İpuçları: Netbook nedir?

Netbook nedir?

Hazırlayan: Jared Spurbeck

Basit tanımıyla netbook temelde minyatür bir dizüstü bilgisayardır. Genellikle ekranları 10 inçtir, klavye ve dokunmatik alanları uygun biçimde küçültülmüştür, çok küçük ve hafiftirler. Aynı zamanda fiyatları da uygundur, üst kalitede bir netbookun fiyatı yaklaşık olarak düşük kalitede bir dizüstü ya da tabletin fiyatı kadardır.

Çoğu netbookta düşük güçlü ama çok az elektrik tüketen Intel® Atom™ işlemci* sürümleri kullanılmaktadır. Ayrıca, genellikle sınırlı özellikli Windows 7 Starter Edition* işletim sistemini kullanırlar. Bazı netbooklarda ise Ubuntu* gibi Windows uygulamalarını çalıştırmayan ancak Windows virüslerinin bulaşamadığı işletim sistemlerinin tam versiyonları bulunur.

Netbook ile neler yapılabilir?

Netbooklar, günlük web taraması, sosyal oyunlar ve basit sözcük işleme ya da resim düzenleme işlemleri için idealdir. Bazıları HD videoları oynatabilse de çok büyük fotoğraf ve video dosyalarında iyi sonuçlar alınmayabilir. Windows tabanlı netbooklar, Windows oyunlarını da çalıştırabilir, ancak yeni oyunların netbookunuzda çalışıp çalışmayacağını görmek için denemeniz gerekir.

Netbooklar ile dizüstü bilgisayarları karşılaştırdığımızda neler söyleyebilirsiniz?

İyi tarafından bakarsak netbook çok kullanışlı ve taşınabilirdir. El çantanıza bile sığabilir ve oldukça hafiftir. Kompakt seyahat faresi ve 3G kablosuz modem eklentileri ile gittiğiniz her yere küçük bir bilgisayarı da yanınızda götürmüş olursunuz.

Netbooklar ile tabletleri karşılaştırdığımızda neler söyleyebilirsiniz?

Netbooklarda nadiren dokunmatik ekran vardır ve çoğu netbookta masaüstü bilgisayar için tasarlanan bir Microsoft Windows gibi bir işletim sistemi olduğundan tabletlerden biraz daha yavaştırlar. Öte yandan, netbookların entegre klavyeleri ve bellek kartı okuyucuları vardır ve Internet'te gezinmek, Silverlight* ve Adobe* Flash* tabanlı oyunlar oynamak ve videolar izlemek için bir dokunmatik fare ya da fare kullanabilirsiniz.

Netbook hangi uygulamaları çalıştırabilir?

Microsoft Windows tabanlı netbooklar Microsoft Office* gibi Windows uygulamalarını çalıştırabilir. Intel AppUp™, Windows netbook uygulamalarının bulunduğu bir çevrimiçi mağazadır. Ubuntu'nun da kendi Software Centre* olanağı vardır, ayrıca Google'ın Chrome tarayıcısı ile kullanarak netbooklarda çalışan Chrome Webstore*'da da uygulamalar bulunmaktadır.

Netbookta oyun oynarken ya da video düzenleme işlemleri yaparken biraz yavaşlama yaşayabilirsiniz, ancak bunun dışında birçok bilgisayar işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Netbook'u temel bilgisayarım olarak kullanmalı mıyım?

Aslında buna siz karar vermelisiniz. Deneyerek kullanıp kullanamayacağınızı görebilirsiniz. Netbooklar daha çok eğlence amaçlı kullanım için ve taşınabilirlik özelliği göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır; "ağır iş" makineleri değillerdir. Ayrıca, sağlığınız için ergonomiyi de gözden kaçırmayın -- her gün saatlerce küçük bir bilgisayarın başında eğilip bükülerek çalışmak da size iyi gelmeyecektir.

Netbook benim için uygun mu?

Kendi zevklerinizi ve kullanım amacınızı düşünerek buna sizin karar vermeniz gerekiyor. Ben şahsen netbooklardan keyif alıyorum ve mağazalarda yeni tasarımlar görmek hoşuma gidiyor. Deneyin ve görün!

Tartışmalar