• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Donanım Destekli Sanallaştırma Teknolojisi

Geleneksel yazılım tabanlı sanallaştırma çözümlerinin temel esnekliğini ve sağlamlığını arttırma

Donanım destekli sanallaştırma

Donanım destekli Intel® Virtualization Teknolojisi (Intel® VT)1, sanallaştırılmış ortamların temel işlevlerini hızlandırarak geleneksel yazılım tabanlı sanallaştırma çözümlerinin temel esnekliğini ve sağlamlığını daha da arttırır. Bu verimlilik, BT'ye, gömülü sistem geliştiricilere ve akıllı sistem topluluklarına aşağıdaki faydaları sunar:

  • Konuk işletim sistemi ile sanal makine yöneticisi (VMM)/hipervizör arasında platform kontrolü transferini hızlandırma
  • VMM'nin G/Ç cihazlarını konuk işletim sistemlerine benzersiz olarak atamasını sağlama
  • Adaptör tabanlı hızlandırma özelliği ile ağı sanallaştırma için eniyileştirme

Çoğu gömülü sistem geliştirici, cihazlarında birden çok işletim sistemi çalıştırmak için sanallaştırma kullanarak aşağıdaki avantajlardan faydalanır:

  • Eski uygulamaların yeni platformlara daha kolay taşınması
  • Zaman açısından kritik işlevlerin kesinliğini artırma
  • Kritik kodun güvenliğini ve istikrarını iyileştirme

Videoyu izleyin >

Donanım destekli sanallaştırma teknolojisi dizüstü bilgisayarlar

Nasıl çalışıyor?

Intel VT, bellek adres çevrimi gibi çeşitli sanallaştırma görevlerini donanımda gerçekleştirir; böylece sanallaştırma yazılımının masrafı ve kapladığı alan azalırken performansı artar. Aslında, Intel birbirini tamamlayıcı üç farklı sanallaştırma teknolojisi geliştirmiştir; bunlar işlemci, yonga seti ve ağ arayüz denetleyicileri (NICs) gibi çeşitli platform bileşenlerine entegredir. Bu teknolojiler, Intel® Trusted Execution Teknolojisi (Intel® TXT), Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) ve Intel® vPro™ teknolojisidir.

Sunucu sanallaştırma

Intel VT Teknolojisine sahip Intel® Xeon® işlemci tabanlı platformları kullanarak veri merkezinde gelişmiş sunucu sanallaştırma performansı elde edebilir; Intel® Virtualization Teknolojisi FlexPriority özelliği ile daha yüksek VM önyükleme hızına ulaşabilir ve Intel® Virtualization Teknolojisi FlexMigration (Intel® VT FlexMigration) özelliği ile daha esnek canlı geçişler elde edebilirsiniz.

Intel® Xeon® E5 işlemci ailesi, üst düzey sanallaştırma performansı ve bulut ortamları için eksiksiz olarak donatılmış, esnek, verimli ve güvenli bir veri merkezi elde etmenizi sağlar.

Intel® Xeon® 6500 serisi işlemci, verimli veri merkezi sanallaştırması için akıllı ve ölçeklenebilir performans sağlar.

Intel® Xeon® E7 işlemci ailesi, entegre donanım destekleri sayesinde sanallaştırma ortamının çeşitli ihtiyaçlarına otomatik olarak uyum sağlayan esnek sanallaştırma olanağı sunar.

Masaüstü sanallaştırma

Gücünü Intel VT Teknolojisine sahip 4. nesil Intel® Core™ vPro™ işlemcilerden alan bilgisayarlar sayesinde Akıllı Masaüstü Sanallaştırma daha iyi BT güvenliği, daha iyi yönetim ve denetim özellikleri sağlar ve sistemin karmaşıklığını azaltır. Akıllı Masaüstü Sanallaştırma, ayrıca uygulama performansını ve hızını yükseltirken veri merkezi kaynaklarının verimliliğini de arttırır.

4. nesil Intel Core vPro işlemciye ve Intel® vPro™ teknolojisine sahip bilgisayarlar masaüstü sanallaştırmasına ek olarak donanım tabanlı güvenlik ve yönetilebilirlik desteği sağlayarak uzak masaüstü ve dizüstü bilgisayarların daha iyi yönetilmesine ve güvenliklerinin sağlanmasına yardımcı olur.

Akıllı sistemlerde donanım destekli sanallaştırma teknolojisi

Okuyan adam

Endüstriyel sistemler

Programlanabilir mantık ve hareket kontrol cihazları gibi çoğu endüstriyel sistem, düşük bekleme süresi, belirleyici yanıt ve tam özellikli kullanıcı arayüzleri gerektirir. Sanallaştırma, sistemlerin gerçek zamanlı ve genel amaçlı işletim sistemlerini, Intel® çok çekirdekli işlemcinin ayrı özel çekirdeklerinde olmak üzere aynı anda çalıştırmasına olanak tanır. Bu yapılandırma, zaman açısından kritik uygulamaların hızını ve belirliliğini arttırabilir, çünkü bu tür uygulamalar aksi halde CPU kaynakları için yarışacak gerçek zamanlı olmayan görevler tarafından engelsiz olarak çalışır. Dahası sanallaştırma, ekipman üreticilerinin birden çok kartta çalışan işlevleri bir kartta birleştirmelerine olanak tanır; böylece platform masrafları azalır ve sistem boyutu küçülür. Endüstriyel otomasyon çözümleri ve kaynakları hakkında daha fazla bilgi edinin, Intel® Gömülü Sistem Tasarım Merkezini ziyaret edin >

doktor

Tıbbi cihazlar

Uygulamaları ve hasta verilerini güvende tutmak tıbbi tanı ekipmanları için çok önemli bir özelliktir. Daha üst düzey güvenlik gerektiren uygulamalar, bellek alanını donanımda koruyan ve kötü amaçlı saldırıların önlenmesine yardımcı olan Intel VT kullanarak izole edilebilir. Bu durumda, güvenli bir bölmede çalışan bir yazılım yalnızca kendi kod ve veri bölgelerine erişebilir ve donanım yetkisiz erişimleri engellediği için kendi bellek sınırlarının dışına çıkamaz. Gömülü Intel® Teknolojisine sahip tıbbi cihazları görün >

 

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. Intel® Virtualization Teknolojisi (Intel® VT), etkin bir Intel® işlemci, BIOS, sanal makine monitörü (VMM) ve bazı kullanımlar için belirli platform yazılımları içeren bir bilgisayar sistemi gerektirir. İşlevsellik, performans ve diğer avantajlar donanım ve yazılım yapılandırmalarına bağlı olarak değişebilir ve BIOS güncellemesi gerektirebilir. Yazılım uygulamaları tüm işletim sistemleri ile uyumlu olmayabilir. Bu konuda lütfen uygulama satıcınıza danışın.