• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Windows* 8 Özelliklerini Bir Profesyonel Gibi Kullanmanız için 5 İpucu

Microsoft'un son ve en büyük bombası Windows* 8, tam anlamıyla benzersiz bir kullanıcı deneyimi vaat eden, çığır açan yeni bir işletim sistemi. Özellikle de Ultrabook™ cihazları, hepsi bir arada bilgisayarlar ve tabletler ile kullanım için tasarlanmış olan Windows 8, muhtemelen alıştığınız halinden çok daha farklı görünüyor ve çok daha farklı şeyler vaat ediyor. Fakat bu, dokunmatik ekranlı arayüzün ustası olurken zorlanacağınız anlamına gelmiyor. İş verimliliği veya eğlencede işletim sisteminden tam anlamıyla yararlanmak için dokunmatik ekranlı bir cihaza sahip olmanız da gerekmiyor. Kullandığınız platform ne olursa olsun, Windows 8 özelliklerini bir profesyonel gibi kullanmanızı hemen sağlayacak birkaç yararlı ipucu karşınızda.


Windows 8 Özelliklerinden Tam Anlamıyla Nasıl Yararlanılır: Charms

En sık kullanılan özelliklerin bazılarına hızlı ve kolay erişmeniz için tasarlanan Windows 8 Charms çubuğu, ekranınızın sağ köşesinde yer alır ve arama, paylaşım, ayarlar, cihazlar ve önemli tüm başlatma düğmeleri gibi komutları içerir. Kullandığınız bilgisayarın türüne bağlı olarak charms çubuğuna erişmenin üç farklı yolu vardır:


  • Dokunmatik Ekran: Ekranınızın sağ köşesini kaydırın.
  • Klavye: Windows Tuşu'na ve C'ye basın.
  • Fare: Farenizi, ekranınızın sağ köşesinin üstüne veya altına getirin.


Uygulamalar Windows 8'de Nasıl Kapatılır

Kapatmak istediğiniz programın sağ üst köşesindeki X simgesini tıklayarak programları kapatmaya muhtemelen alışıksınızdır. Windows 8'de dokunmatik ekranlı cihaz, fare veya klavye kullanımına bağlı olarak bu işlem daha farklı bir şekilde yürütülür:


  • Dokunmatik Ekran: Ekranın üst kısmından alt kısmına doğru parmağınızı kaydırın.
  • Klavye: ALT+F4 tuşlarına basın.
  • Fare: Halihazırda çalışan uygulamaların listesini açmak için farenizi ekranınızın sol üst köşesine getirin. Kapatmak istediğiniz uygulamayı sağ tıklayın ve kapat seçeneğini belirleyin.


Windows 8 Bölünmüş Ekran Modu ile Kullanım Alanını Maksimize Etmek

Windows 8'in en akıllı özelliklerinden biri de ekranınızı çok daha kolay bir şekilde iki uygulama arasında bölebilme yeteneğidir. Fiziksel geçişe gerek kalmaksızın uygulamalar arasında geçiş yapmak ve böylece verimliliğinizi kayda değer ölçüde arttırmak artık çok daha kolay. Varsayılan ayar olarak, bir uygulama ekranın üçte ikisini kaplarken, diğeri üçte birini kaplayacaktır. Windows 8'de iki uygulama arasında ekran bölme özelliğini etkinleştirmenin üç yöntemi vardır:


  • Dokunmatik Ekran: Parmağınızı, ekranınızın üst köşesinden aşağı doğru indirerek uygulamaları yerleştirmek istediğiniz pozisyona bağlı olarak sağa veya sola kaydırın.
  • Klavye: Windows Tuşu+sol ok seçeneklerini veya Windows Tuşu+sağ ok seçeneklerini belirleyin.
  • Fare: Uygulamayı tıklayın ve başlık çubuğundan sağa veya sola doğru sürükleyin. Uygulamanın boyutu, ekranınızın yarısını dolduracak şekilde otomatik olarak yeniden ayarlanacaktır.


Windows 8 ile Süper Havalı Resimli ve El Hareketli Parolalar

Windows 8, parola korumasında bir devrim yaratıyor. Sürekli unuttuğunuz veya yeterince güvenli yeni parolalar bulmakta zorlandığınız için parolalarla her zaman aşk ve nefret ilişkisi içerisinde olmuş biriyseniz, Windows 8'in parola özelliğine bayılacaksınız. Temelde bu özellik, resimleri el hareketleriyle bir araya getirerek alfasayısal bir kombinasyon yazma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Bunun yerine dairelerden, çizgilerden ve belirli bir görsel üzerinde ekran dokunuşlarından yararlanarak, kendi seçtiğiniz bir kombinasyonun kolaylığını yaşarsınız. Eğer bu da yeterince harika ve kolay değilse, daha başka ne sunulabilir bilmiyoruz.


Geleneksel Masaüstü Moduna Geçiş

Windows 8 sayesinde standart "dokunmatik ekran" modundan, daha geleneksel bir "masaüstü moduna" geçiş yapabilirsiniz. Bu özellik şu anlama geliyor: tanıdığınız ve sevdiğiniz bir işletim sistemine geri dönmek isterseniz, özgürsünüz. Windows 8 masaüstü modu, tıpkı Windows 7 gibi çalışır; yani size tek bir sistemde iki işletim sistemi sunar.


Windows 8'e sahip yeni ikisi bir arada Ultrabook™, hepsi bir arada bilgisayar veya tablet aramaya şimdiden başlayın.

Yükseltmeye Hazır Mısınız?

İkisi Bir Arada Ultrabook™ cihazlarını keşfedin

İşlemcileri, dizüstü bilgisayarları Ultrabook™ ve 2'si 1 Arada cihazları karşılaştırın. Yeni bilgisayarınızı bugün bulun.

Intel Ürün Arama Aracı >

Alışverişe başlayın

Ultrabook™ Satın Alın >