• <Daha Fazlası Intel.com'da
Masthead Light

Get 802.11ac Wi-Fi Smart

Great Wi-Fi experiences start with Intel® Wireless-AC

The new 802.11ac Wi-Fi standard delivers a quantum leap in performance over 802.11n with up to 3X faster speeds, more capacity for more devices, better performance at further distances, improved reliability for fewer dropped connections, and lower power consumption for longer battery life.

Don’t assume the 2 in 1, Ultrabook™, laptop, or all-in-one PC you are considering includes 802.11ac inside. You need to make the right installed Wi-Fi adapter choice to future-proof your device investment.

More information: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ürün ve Performans Bilgileri

open

1. 1 uzaysal akış ile 1x1 802.11n uygulamalarının sağladığı teorik maksimum bant genişliğine dayanır. Gerçek kablosuz kapasitesi ve/veya menzili işletim sistemine, donanıma ve yazılım yapılandırmasına göre değişir. Ayrıntılı bilgi için, bilgisayar üreticinize başvurun.

2. Compared to Intel® Dual Band Wireless-AC 7260.

3. InstantGo* is a Microsoft Windows* operating system feature in 8.1 (known as Connected Standby in Microsoft Windows 8 and Microsoft Windows RT).

4. Intel® Wireless Display requires an Intel Wireless Display-enabled PC, tablet, or smartphone, a compatible adapter, and a TV. 1080p and Blu-ray* or other protected content playback only available on select Intel® processors with built-in visuals enabled. Consult your PC manufacturer. For more information, see http://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/intel-wireless-display.html.

5. Intel® WiFi Hotspot Assistant requires an Intel® wireless adapter, Intel® PROSet/Wireless WiFi Software v. 15.6 or later, and an Internet connection for initial setup with the Easy WiFi* network.

6. When Wi-Fi Alliance Passpoint* is available.

7. Intel® vPro™ Teknolojisi karmaşık bir teknolojidir; kurulması ve etkinleştirilmesi gerekir. Özelliklerin ve sonuçların kullanılabilirliği donanım, yazılım ve BT ortamınızın kurulmasına ve yapılandırılmasına bağlı olacaktır. Daha fazla bilgi için şu sayfaya gidin: www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/vpro/vpro-technology-general.html. 

8. Intel® Active Management Teknolojisi (Intel® AMT) etkinleştirme ve kurumsal ağ bağlantısı, Intel® AMT özellikli bir yonga seti, ağ donanımı ve yazılım içeren bir sistem gerektirir. Dizüstü bilgisayarlarda ana işletim sistemi tabanlı bir VPN üzerinden ya da kablosuz olarak bağlanıldığında veya bilgisayar pille çalışırken, uyku modundayken, hazırda beklerken veya kapalıyken Intel AMT kullanılamayabilir ya da bazı özellikler sınırlı olabilir. Sonuçlar donanıma, kuruluma ve konfigürasyona bağlıdır. Daha fazla bilgi için www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/intel-active-management-technology.html sayfasına bakın.

9. Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerinde performans için optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

10. No license, express or implied, by estoppel or otherwise, to any intellectual property rights is granted by this document. Except as provided in Intel’s Terms and Conditions of Sale for such products, Intel assumes no liability whatsoever, and Intel disclaims any express or implied warranty relating to sale and/or use of Intel products including, without limitation, liability or warranties relating to fitness for a particular purpose, merchantability, or infringement of any patent, copyright, or other intellectual property right. Intel products are not intended for use in medical, lifesaving, or life-sustaining applications. Intel may make changes to specifications and product descriptions at any time, without notice. For the most current product information, please visit: http://www.intel.com/content/www/us/en/wireless-network/wireless-products.html.