Veri Analizi Araçları: Kapsamlı Bilgilere Giden Yolu Kolaylaştırma

Araçlar, çerçeveler ve kitaplıklar dahil olmak üzere Intel® teknolojileri, analiz çözümlerini hızlandırır ve optimize eder.

Intel Veri Analizi Araçlarından Değer Yaratır

 • Intel iş ortaklarının ekosistemi, geniş bir analiz araçları yelpazesiyle performansı optimize etmeyi kolaylaştırarak dünyanın en büyük analiz platformların bazılarını bünyesinde barındırır.

 • Intel® Yazılım Kitaplıkları, çerçeveleri ve diğer araçları, artırılmış analiz ve gerçek zamanlı aanalizler dahil olmak üzere analiz uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırır.1

 • Intel® oneAPI çoklu donanım mimarileri ve programlama dilleri genelinde analiz çözümleri uygulama esnekliği sunar.1

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Veri analizi araçları, veri destekli iş zekasının oluşumunu basitleştirmek ve optimize etmek için tasarlanmıştır. Intel doğruluk ve verimlilik sağlamak için donanımı optimize etmek üzere analiz alanındaki en önemli isimlerden bazılarıyla birlikte çalışır.

Veri hacmi arttıkça, analizler ve veri bilimi süreçlerin, müşterilerin ve sistemlerin anlaşılması için büyük önem kazanmıştır. Ayrıca analizlerde yeni trendleri destekleyerek daha büyük veri setlerini kullanarak daha iyi tahminler yapmaya yarayan araçların tasarlanmasını desteklemiştir. Kuruluşlar tam özellikli analiz platformlarından özel araçlara ve kitaplıklara kadar geniş bir veri analiz aracı yelpazesinden seçim yapabilir.

İş Ortağı Araçları

Intel'in analiz kökleri derinlere uzanmaktadır. Bugünün kuruluşları için kestirimci ve gerçek zamanlı analizlerden artırılmış analizlere uzanan yeni nesil analiz stratejilerini uygumalayı daha da kolaylaştırma ve hızlandırma hedefiyle iş ortaklıklarımız, optimizasyon ve verimliliğe odaklanır.

SAP

On yılı aşkın bir süre boyunca, Intel ve SAP geniş bir analiz yelpazesi için performans ve ölçeklenebilirlik sağlamak üzere iş birliği yapmıştır. Intel'in dahili açık veri platformu tedarik zinciri veri analiz sistemini daha hızlı incelemek için SAP HANA* kullanır.

Intel ve SAP, SAP'nin veri analiz yazılımı portföyünü optimize etmek için Ölçeklenebilir Intel® Xeon® ve Intel® Optane™ sürekli belleğine yönelik olarak SAP HANA* ve SAP Analytics'ten SAP Leonardo'nun akıllı analizlerine kadar birlikte çalışır. Bu, geniş analiz iş yükleri için daha fazla bellek ve daha hızlı başlatma sürelerinin sağlanmasına yardımcı olur.

Oracle

Veri tabanı yönetim sistemlerinde bir lider olarak, Oracle çevrimiçi işlem işleme için karma iş yüklerinin yanı sıra geniş bir yelpazedeki veri kaynaklarından gerçek zamanlı akış analizine olanak sağlar. Intel'in Oracle ile 20 yılı aşkın iş birliği, Oracle Database'in performans ve ölçeklenebilirlik bakımından işletme ölçeğindeki özelliklerine, özellikle dağıtılmış gerçek zamanlı analiz alanında katkıda bulunmuştur. Oracle Database, analiz iş yüklerinin performansını geliştirmek için Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemcilerinin ağ mimarisini kullanır.

Microsoft* SQL Server

Microsoft* SQL Server, gerçek zamanlı operasyonel analizler ve tahmin edici analizler için veritabanı içi gelişmiş analiz özellikleri sunar. Microsoft ve Intel, Microsoft* SQL Server kullanan kuruluşların bu avantajlardan tam olarak yararlanabilmelerini sağlamak için birlikte çalışmışlardır. Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemcileri ile desteklenen doğrulanmış, optimize edilmiş donanım ve yazılım destekli referans tasarımlar, bir dizi işletme türü ve ölçeği için altyapının hazır olmasını sağlar.

SAS

SAS, tam yelpazedeki analiz iş yüklerine ilişkin çözümlerle güçlü bir analiz platformu sağlar. SAS ve Intel, işletme genelinde kullanıcılara daha hızlı performans ve daha akıllı karar verme sunmak için güçlerini birleştirmişlerdir.

Ortaklık, Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemcilerini ve Intel® Optane™ Solid State Sürücülerini kullanan SAS bellek içi analizlerini optimize etmek için çalışır. Optimize edilmiş performans, işletmelerin veri madenciliği ve öngörmeden kestirimci ve tanımlayıcı modellemeye kadar uzanan tam yelpazedeki analiz stratejilerini kullanmalarını mümkün kılar.

Cloudera

Cloudera, Apache Hoop ile desteklenen işletme büyük veri analizlerini ve veri yönetimi çözümlerini sunar. Intel® tabanlı veri merkezi teknolojileri için optimize edilmiş olan Cloudera, Hadoop’un açık kaynaklı teknolojisini kurumsal müşterilere sunar.

Cloudera'nın Hadoop dağıtımı (CDH) veri destekli öngörmeye olanak sağlayan tahmin edici analizlerle iş zekasını destekler. Intel® donanım ve yazılım optimizasyonları Hadoop ile veri analizini geniş yelpazedeki uygulamalar ve kullanım örnek olayları için kolaylaştırır ve hızlandırır.

Intel'in ortaklıkları, bugünün kuruluşlarının yeni nesil analiz stratejileri uygulamalarını kolaylaştırma ve hızlandırma hedefiyle optimizasyona ve verimliliğe odaklanırlar.

Uzmanlık Araçları

Veri analiz platformu teknolojisine ek olarak birçok kuruluş, belirli işlevleri yapmak için optimize edilmiş özel veri analizi araçlarını kullanır.

Görselleştirme Araçları
Raporlama, analiz bulmacasının önemli bir parçasıdır. Veri görselleştirme araçları, iş zekasına ilişkin analiz içgörülerine dair grafiklerin, şemaların ve diğer sunumların oluşturulmasını kolaylaştıran çok sayıda veri kaynağından görsel ve grafik raporlamayı kolaylaştırır.

 • Tableau: Tableau, kullanıcıların büyük veriyi kullanarak görselleştirmeleri hızlıca oluşturmalarına olanak tanıyan bir veri görselleştirme araçları paketi sunar. Tableau gerçek zamanlı görselleştirmenin yanı sıra Python* ve R gibi dillerle entegrasyon ve veritabanı yönetimi yazılımı sunar.
 • Qlik: Qlik’in iş zekası çözümleri yelpazesi gelişmiş veri görselleştirme yazılımı Qlikview'i ve artırılmış zekayı kullanan yeni nesil bir analiz platformu olan Qlik Sense'i içerir.

Günlük Analizi
BT departmanındaki analizlerde, genellikle günlük analizine odaklanılır: Veri destekli karar vermeyi bilgilendirmek için günlükler incelenir. Özel veri analizi yazılımıyla günlükleri izlemek, altyapının, sistemlerin ve uygulamaların birlikte nasıl işlediklerinin anlaşılmasını ve iyileştirme gereken alanların tespit edilmesini kolaylaştırabilir.

 • Splunk: Gerçek zamanlı büyük günlük hacimlerini analiz edebilen Splunk, BT departmanlarının teknoloji sorunlarını tespit etmelerini ve çözmelerini kolaylaştıran entegre veri analizi panolarını ve sorun giderme araçlarını sunar.

Makine Öğrenimi
Analizler ve veri bilimi teknolojisindeki en heyecan verici ilerlemelerden birkaçı yapay zekayı (AI) ve makine öğrenimini içerir. Bilgileri ve veri destekli tahminleri otomatik olarak üretmek için otomatik AI motorlarını kullanan artırılmış analizler, veri modellemeyi basitleştirir.

 • H2O: "Sürücüsüz" bir AI platformu ile donatılan H2O, makine öğrenimi ve AI ile daha geniş bir yelpazedeki çalışların analizleri hızlandırmalarını kolaylaştırmak için çalışır. Spark, R ve Python* entegrasyonlarını sunan H2O, mevcut altyapıda çalışmak için tasarlanır.
 • DataRobot: İşletme için tasarlanan DataRobot AI platformu uçtan uca AI ve makine öğrenimi uygulamalarının oluşturulmasını kolaylaştırır.

Intel® Yapay Zeka Çerçeveleri ve Araçları

Günümüzde en gelişmiş analiz stratejileri, derin öğrenme ve nöral ağlar dahil olmak üzere yapay zeka teknolojilerine dayanır. Intel, AI model gelişimini ve eğitimi hızlandırmak için popüler derin öğrenme çerçeveleri için çoklu optimizasyonlar sunar.

Derin Öğrenme Çerçeveleri İçin Intel® Optimizasyonları

Intel, derin nöral ağları tasarlamak, eğitmek ve doğrulamak için veri bilim insanlarına, geliştiricilere ve araştırmacılara yüksek düzeyli programlama dilini sağlayan birkaç popüler derin öğrenme çerçevesi ile birlikte çalışır.

 • TensorFlow* için Intel® Optimizasyonu, Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemcilerine açık kaynaklı popüler TensorFlow derin öğrenme çerçevesi için optimizasyon sağlar. Bu veri bilimcileri ve yüksek güçlü bilgi işlem (HPC) uygulayıcılarının yeni iş sorunlarını ve araştırma zorluklarını çözmelerine yardımcı olur.
 • Caffe* için Intel® Optimizasyonu, Intel® işlemcilerdeki popüler Caffe çerçevesinin performansını iyileştirir. Caffe, yapay zeka uygulamalarını desteklemek için HPC kümeler üzerinde çalıştırılabilen bir derin öğrenme çerçevesidir.
 • Apache MXNet çerçevesi, çıkarım optimizasyonu ve gelişmiş niceleme performansı ile görüntü işleme modellerini iyileştirir.

Nöral Ağlar için Intel® Optimizasyonları 2

 • PyTorch* için Intel® Yazılım Optimizasyonları kullanıcıların Intel® donanımından ve Intel® Math Kernel Library for Deep Neural Networks (Intel® MKL-DNN) ile Intel® Deep Learning Boost'tan yararlanmalarına olanak sağlar.
 • Intel® Math Kernel Library for Deep Neural Networks'ü kullanmak için tasarlanan PaddlePaddle, Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemcilere hızlı performansın yanı sıra yapay zeka geliştiricilere yardımcı olmak üzere geniş bir araç koleksiyonu sağlar.

Büyük Veri Çerçeveleri için Intel® Optimizasyonları

 • Büyük veri ve mantıksal analiz çerçeveleri için Intel® yazılım katkıları, uygulamaların HPC sistemler üzerinde daha hızlı ve kolay çalışmasına yardımcı olur. Büyük veri araç ve teknikleri için Intel optimizasyonları, Apache Hadoop* ve Apache Spark* gibi popüler çerçeveleri destekler.
 • BigDL Apache Spark için açık kaynaklı, dağıtılmış ve ölçeklenebilir derin öğrenim yapısıdır, Intel® Xeon® işlemci performansı ile derin öğrenme işlevleri için yerel destek sağlar.

Intel® Yazılım Kütüphaneleri 2

Yazılım kütüphaneleriyle geliştiriciler uygulamaları hızlı oluşturmak için ihtiyaçları olan uyumlu araçlara erişebilirler. Intel® kitaplıkları, geliştiricilere en yeni derleyiciler, performans kitaplıkları, paralel modeller ve yüksek performanslı Python çözümleriyle analiz çözümleri ve uygulamalar konusunda yardımcı olmak için tasarlanmıştır:

 • Intel® C++ Derleyici, Intel® işlemci tabanlı platformlarda daha fazla sayıda çekirdekten ve yerleşik teknolojilerden daha geniş bir şekilde faydalanmaya olanak sağlar. 
 • Intel® Fortran Derleyici, Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemciler and Intel® Core™ işlemciler için optimize edilmiş kod üreterek yüksek performanslı uygulama geliştirmeyi mümkün kılar.
 • Intel® Python* Dağıtımı, geliştiricilere hızlı Python uygulamaları geliştirmelerinde ve çekirdek işlem paketlerini hızlandırmada, kod üzerinde hiç değişiklik yapmadan veya asgari değişiklik yaparak yardımcı olur.
 • Intel® Matematik Çekirdek Kitaplığı (Intel® MKL), işleme rutinlerini ve uygulama performansını hızlandıran kullanıma hazır bir matematik kitaplığıdır. Bu kitaplık, gelecek işlemci nesilleri için asgari çaba gerektirerek, her Intel® işlemci ailesi için kodu optimize etmeye yardımcı olur.
 • Intel® Mantıksal Veri Analizi Hızlandırma Kitaplığı (Intel® DAAL), yüksek performanslı veri bilimi uygulamalarının geliştirimini hızlandırır. Bu kitaplık uygulamaların daha iyi ve hızlı tahminler geliştirmesine ve büyük veri kümelerinin varolan işlem kaynaklarıyla analiz edilmesine yardımcı olur.
 • Intel® Entegre Performans Genel Çözümleri (Intel® IPP), çeşitli Intel® mimarileri için optimize edilmiş kullanıma hazır ve alana özel fonksiyonların bulunduğu bir kitaplık sunar.
 • Intel® Threading Building Blocks (Intel® TBB), bellek paylaşımlı paralel programlama ve heterojen programlama (düğüm içi dağıtılmış bellek programlaması) için popüler bir C++ kitaplığıdır.

Intel® oneAPI ile Birleştirilmiş Programlama 1

Analiz iş yükleri, giderek daha da çeşitlenmektedir. Intel® oneAPI tarafından sunulan birleşik programlama arayüzüyle, kuruluşlar birden fazla donanım yapılandırması ve yeniden programlama ihtiyacı duymadan mimarileri destekleyebilirler.

Intel® oneAPI ürünleri, SVMS mimarileri genelinde uygulamalar ve çözümler kurmak için araçlar sunar. Temel bir set ve uzmanlık eklentileri dahil olmak üzere ücretsiz araç setleri programlamayı basitleştirir; geliştiricilerin analiz uygulamaları ve iş yükleri genelinde verimliliği ve inovasyonu geliştirmelerine yardımcı olur.

Bildirimler ve Yasal Uyarılar
Intel teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. // Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. // Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir. // Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1 Intel® derleyiciler, Intel® mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlar için Intel® dışı mikroişlemcileri eşit koşullarda optimize edebilir veya etmeyebilirler. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu bildirimin kapsamındaki talimatlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen ilgili ürün kullanıcı ve başvuru kılavuzlarına başvurun.
2Intel® derleyiciler, Intel® mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlar için Intel® dışı mikroişlemcileri eşit koşullarda optimize edebilir veya etmeyebilirler. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu bildirimin kapsamındaki talimatlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen ilgili ürün kullanıcı ve başvuru kılavuzlarına başvurun.