Intel® Kimlik Koruma Teknolojisi (Intel® IPT)

Tüketicileri ve şirketleri, çalınan kimlik bilgileri ve çevrimiçi kullanıcı erişimiyle yetkisiz erişimlerden korumak için geliştirilen çok yönlü güvenlik.

Donanım Tabanlı Güvenlik için Ek Bir Katman

Kimliğinizi ve iş verilerinizi korumak için, ideal olarak donanıma entegre edilmiş, güçlü bir kimlik doğrulama yöntemi gerekir. Güvenlik uzmanlarının çoğu, donanım tabanlı doğrulama yönteminin yalnızca yazılım ile doğrulama yönteminden daha etkili olduğu görüşündedir.

Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT)1; web sitelerine, kullanıcılara ve işletmelere Intel platformlarında gömülü donanım tabanlı ve daha güçlü güvenlik ile kullanım kolaylığı sunmak amacıyla tasarlanmış bir kimlik doğrulama ve çevrimiçi erişim teknolojileri paketi olup, geleneksel donanım veya SMS ile kimlik doğrulama yöntemlerine kıyasla daha düşük maliyetler sunar. Intel® IPT, Intel® Authenticate Teknolojisi’ni ve Korumalı İşlem Ekranı (PTD) özelliğini içerir.

Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT) Nasıl Çalışır?

Intel® Authenticate Teknolojisi

Intel® Authenticate Teknolojisi, uçtan uca ilke tabanlı kimlik ve BT altyapısıyla iyi entegre olan erişim yönetimi çözümü için temel yapı taşlarını sağlayan bir bağlantılı çerçevedir. Bu çerçeve, BT'ye çeşitli kurumsal uygulamalar için kullanılan güçlendirilmiş kimlik doğrulama faktörlerinin bir kombinasyonunu belirleme esnekliği sağlayacaktır.

İstemcideki sabit yazılım tabanlı MFA motoru, BT'nin sağladığı ilkeleri yerine getirir. Bu çerçeve, kullanıcı ve platform arasındaki çerçevede olandan daha güçlü bir kimlik doğrulaması sağlar. Kullanıcı, platform ve ağı birbirine tanıtır ve kimliklerini doğrular.

Intel® Authenticate Çözümü, üç kullanım durumunu destekler:

  1. Alan Adı/İşletim Sistemi Oturum Açma özelliği, şirketlerin güçlendirilmiş PKI çözümlerinden faydalanmalarını mümkün kılarak, kullanıcıların alanda birden fazla güvenli faktörle (örn. Yüz, Parmak İzi, PIN) oturum açtığı sırada oturum açma bilgilerinin şifrelendiğinden ve kötü amaçlı yazılımlara daha kolay maruz kalabilen yazılımlar yerine donanımda saklandığı için bu bilgilerin güvenliğinden emin olmalarını sağlar.
  2. Uygulamalar, Web Uygulamaları ve VPN Oturumu gibi Hizmetler için Jenerik Sertifika Tabanlı Kimlik Doğrulama, Alan/İşletim Sistemi/Web Oturumuna benzer şekilde şirketlerin doğrulama için kullanılan anahtarların korunduğu ve kötü amaçlı yazılımlara daha kolay maruz kalabilen yazılımlar yerine donanımda saklandığı için anahtarlarının güvenliğinden de emin olmalarını sağlar. Bu bilgiler ve anahtarlar yalnızca kullanıcı kimlik doğrulama işlemini başarıyla geçtiğinde verilir.
  3. Walk Away Lock, iPhone veya Android tabanlı Bluetooth* telefonunuzu bilgisayarınızla eşleştirir ve kullanıcının telefonuyla birlikte bilgisayarından uzaklaşması durumunda, iş istasyonunun otomatik olarak kilitlenmesini sağlar. Bilgisayar, Bluetooth* ile eşleştirilen telefonun yakınlık aralığı dışında olduğunu fark eder ve sistemi kilitler. Kullanıcı geri döndüğünde, bilgisayar Bluetooth*'u açık olan telefonun tekrar belirtilen yakınlıkta olduğunu belirler ve uzun bir alan adı oturum açma işlemi yerine Yüz ya da Parmak İzi gibi ikinci bir alternatif faktör girilmesini ister.

İşlem Yetkilendirme

Korumalı İşlem Ekranı’na (PTD) sahip Intel® Identity Protection Teknolojisi (Intel® IPT)2, bilgileri kullanıcı için görüntülerken kullanıcının girdiği bilgileri almak için ayrı bir gömülü işlemci kullanır. PTD kullanılarak görüntülenen bilgiler (PIN ya da CAPTCHA gibi), yalnızca cihazın karşısında fiziksel olarak bulunan kullanıcının görebileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, bu tür bilgiler ile kullanıcının anlamlı etkileşimi kullanıcının varlığını göstermeye yardımcı olur.

Bu güçlü özellik, ekran yakalayıcılar, klavye vuruşu günlüğü tutan programlar, botlar ve ortadaki adam (MitM) ya da tarayıcıdaki adam (MitB) saldırılarına karşı korumaya yardımcı olur. PTD cihaz donanımına bağlı olduğu için yalnızca yazılımla çalışan çözümlere göre daha güçlü güvenlik sağlar2. Ayrıca, entegre kullanım kolaylığı sunar ve maliyeti açısından harici donanım ya da SMS tabanlı çözümlere göre de daha avantajlıdır.

PIN ve CAPTCHA'ların yanı sıra, PTD finans işlemi doğrulaması ya da teleradyoloji gibi uzak belge ekranı kullanımlarındaki görüntülerin korunması için de kullanılabilir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım ile yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Performans, sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.

2

Hiçbir bilgisayar sistemi mutlak güvenlik sağlayamaz. Intel® Identity Protection Teknolojisi etkin sistem, etkin Intel® işlemci, etkin çip seti, sabit yazılım, yazılım ve Intel entegre grafikleri (bazı durumlarda) ile katılımcı web sitesi/hizmeti gerektirir. Intel, kaybolan veya çalınan veriler ve/veya sistemler ile bundan kaynaklanan başka herhangi bir hasara ilişkin sorumluluk kabul etmez. Daha fazla bilgi için sisteminizin üreticisine ve/veya yazılım tedarikçinize danışın.