Intel® 64 mimarisi, destekleyen yazılımla birlikte kullanıldığında gömülü tasarımlarda 64 bit bilgi işlem olanağı sunar.1 Intel® 64 mimarisi, sistemlerin 4 GB’ı aşkın sanal ve fiziksel belleğe adreslenmesine olanak tanıyarak performansı arttırır.

Intel® 64 mimarisi aşağıdakileri destekler:

  • 64 bit düz sanal adres alanı
  • 64 bit işaretleyiciler
  • 64 bit genel amaçlı geniş kayıt defterleri
  • 64 bit tamsayı desteği
  • 1 terabayta (TB) kadar platform adres alanı

Intel® 64 Mimarisi ile Tasarlanan Ürünler2

Intel® Core™ vPro™ işlemci ailesi, iş bilgisayarlarına donanım destekli güvenlik, yönetilebilirlik özellikleri ve gelişmiş performans sunar.

Intel® Core™ işlemci ailesi masaüstü bilgisayarlar için Intel’in en akıllı ve en hızlı işlemcilerini sunar. En yeni Intel® Core™ işlemci ailesindeki teknoloji, değişen performans ihtiyaçlarına otomatik olarak uyum sağlayıp kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt verirken güç tüketimini azaltacak şekilde tasarlanmıştır.

Intel® Core™ işlemci ailesinden bir işlemciye sahip dizüstü bilgisayarlar, dijital videodan, yoğun oyunlara ve zorlayıcı iş görevlerine kadar birçok görevde akıllı performans için benzersiz bir mobil teknoloji sunar.

Intel® Xeon® işlemciler, çeşitli çok çekirdekli 64 bit sunucuların ve iş istasyonlarının gücüne güç katar. Intel® Xeon® E5 işlemci ailesi, çok çeşitli altyapı ve bulut bilişim uygulamaları ile yüksek yoğunluklu ve yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) uygulamaları için çok amaçlı tek yollu ve iki yollu 64 bit çok çekirdekli sunucular ve iş istasyonları sağlar. Intel® Xeon® E7 işlemci ailesi, en yoğun veri kullanımı gerektiren uygulamalar ve sanallaştırma projeleri için olağanüstü ölçeklenebilir performans ve görev için kritik güvenilirlik sağlar.

En Yeni Gelişmeleri Keşfedin

Daha hızlı ve küçük platformları, daha iyi HD grafikleri, daha güvenli, daha hızlı yanıtları ve otomatik kablosuz bağlantılarla daha iyi mobiliteyi destekleyen yeni Intel® mikromimarisinin avantajlarını keşfedin.

En yeni Intel® mikromimarisi hakkında daha fazla bilgi edinin ›

Geliştiriciler için Kaynaklar

Ayrıca, paralel programlama topluluğunda bu konuyla ilgili blog yazıları, haberler, etkinlikler ve destek bulabilirsiniz.

Intel® Yazılım Ağı’nda (Intel® SN) Intel geliştiricileri ve mühendisleriyle iletişim kurabilirsiniz.

Intel® 22nm teknolojisi ve dünyanın yüksek hacimli üretime hazır ilk 3D transistörü hakkında bilgi edinin.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® mimarisinde 64 bit uygulamaların çalışması için bir işlemci, chipset, BIOS, işletim sistemi, aygıt sürücüleri ve Intel® 64 mimarisi ile çalışabilen uygulamalar gereklidir. İşlemciler, Intel 64 mimarisi özellikli bir BIOS olmadan çalışmaz (32 bit işlemler dahil). Performans kullandığınız donanım ve yazılım konfigürasyonlarına bağlı olarak değişecektir. Daha fazla bilgi için lütfen sistem satıcınıza başvurun.

2

Üçüncü Şahıslara Ait İçerikler: Web Sitelerinde ve Malzemelerde üçüncü şahıslarca gönderilmiş içerikler bulunabilir; bu tür içerikler, şirket profili ve iş geçmişi de dahil olmak üzere, Intel tarafından gözden geçirilmemiştir, onaylanmamıştır ve desteklenmemektedir ve yalnızca müşterilerimize ve kullanıcılarımıza kolaylık sağlamak amacıyla sunulmuştur. Burada bir sistemin anılması, bu sistemin desteklendiği veya önerildiği biçiminde yorumlanmamalıdır. Özellikle Intel Corporation, üçüncü kişiler tarafından satılan ürünler hakkında bilgi sağlayarak, bu ürünleri satmak için bir teklifte bulunmamaktadır. Masaüstü bilgisayar, iş istasyonları ve sunucu ürün resimlerinde görünen monitör ürün fiyatına dahil olabilir ya da olmayabilir. Intel, hatalar, eksiklikler ya da diğer zarar ziyan dahil olmak üzere ama bununla sınırlı olmamak kaydıyla üçüncü şahıslar tarafından sağlanan içerikten kaynaklanan sorunlardan hiçbir koşulda sorumlu tutulamaz. İndirilen veya malzemelerin kullanılması yoluyla başka bir biçimde elde edilen her tür malzemenin takdiri ve riski size aittir ve bu tür malzemelerin indirilmesi sonucunda bilgisayar sisteminizde veya başka cihazlarda ortaya çıkabilecek hasarlar veya veri kayıplarının sorumluluğu tamamen size aittir. Üçüncü şahıslarca sağlanan içeriği kullandığınızda bu tür içeriği değerlendirdiğinizi ve içeriğin doğru, eksiksiz veya işe yarar olduğuna duyduğunuz güven de dahil olmak üzere kullanımdan kaynaklanan her tür riski üstlendiğinizi kabul etmiş sayılırsınız. Web Sitelerinin ve Materyallerinin her tür kullanımı bu Kullanım Koşullarına ve programa veya siteye özgü diğer koşullara tabidir.